Z ostatniej chwili
Spotkanie z prezydentami

Spotkanie z prezydentami Polski i Bułgarii


We wtorek 18 listopada prof. Włodzimierz Jarmundowicz oraz dr Paweł Tabakow byli honorowymi gośćmi na uroczystej kolacji z udziałem prezydentów Polski i Bułgarii. Bronisław Komorowski podkreślał, że z wielkim zainteresowaniem śledzi osiągnięcia zespołu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest zadowolony tym bardziej, że praca wrocławskich lekarzy wpisuje się w okres znakomitej prosperity - 25 lecia wolnej Polski.

Rosen Plewneliew, prezydent Bułgarii podkreślił, że cała Bułgaria jest dumna z tego, że ich rodak dr Paweł Tabakow jest kierownikiem naukowym zespołu, który ma tak ważne osiągnięcia w medycynie. Obaj prezydenci byli usatysfakcjonowani, że mogli osobiście poznać wrocławskich neurochirurgów.

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 
Film BBC w TVP2

17.11.2014r.


Film BBC w TVP2


W poniedziałek 17 listopada o godz. 22.55 TVP 2 wyemituje film BBC o leczeniu eksperymentalnym komórkami gleju węchowego, jaki został zrealizowany w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Nabór pacjentów

27.10.2014r.


Nabór pacjentów


INFORMACJA NA TEMAT NABORU PACJENTÓW DO LECZENIA EKSPERYMENTALNEGO KOMÓRKAMI GLEJU WĘCHOWEGO

Drodzy Pacjenci,

W imieniu całego zespołu do badań nad możliwością leczenia urazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego u ludzi, pragnę przekazać informację, iż aktualnie zespół nie prowadzi naboru pacjentów do leczenia eksperymentalnego związanego z transplantacją komórek gleju węchowego. Trwają jednak przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu badań, co nastąpi najpewniej w następnym roku.

Powstaną dwie strony internetowe, jedna w Polsce (http://www.aksonaxis.org.pl/ oraz jedna w Anglii http://www.nsif.org.uk/, na których będzie można otrzymać szczegółowe informacje dotyczące kryteriów kwalifikacji pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w badaniu. Polska strona będzie częścią strony internetowej Zakładu Rehabilitacji w Urazach i Chorobach Kręgosłupa Akson we Wrocławiu. Będzie to punkt zgłoszeń dla pacjentów z Polski. Natomiast międzynarodowa strona rekrutacji będzie prowadzona przez Nicholls Spinal Injury Foundation w Londynie i będzie prowadzić nabór pacjentów z zagranicy. Ostateczna kwalifikacja pacjentów do programu prowadzić będzie interdisciplinarny zespół ekspertów z Polski, kierowany przez dr Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie w badaniu MRI kręgosłupa całkowitego przerwania rdzenia kręgowego w mechanizmie przecięcia (np. nożem lub innym ostrokrawędzistym przedmiotem). Pacjenci z innym rodzajem uszkodzenia urazowego rdzenia kręgowego nie będą kwalifikowani do projektu. Pozostałe szczegóły kwalifikacji zostaną podane na w/w stronach internetowych.
 
Prosimy o nienadsyłanie swoich zgłoszeń na adresy prywatne (mailowe i inne) poszczególnych badaczy z zespołu, na adres Kliniki Neurochirurgii, do Rektoratu, Dziekanatu Uniwersytetu Medycznego oraz n adres Uniwersyteckiego szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ponieważ te zgłoszenia nie będą rozpatrywane. Jedyny sposób dokonania zgłoszenia będzie na stronach internetowych, które powstaną.

Z poważaniem:

Dr n. med. Paweł Tabakow
Klinika Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
kierownik naukowy projektu terapii komórkowej

Prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz
kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii
Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

 


 
Tydzień Profilaktyki Nowotworów

Europa obchodzi Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi


Kampania informacyjna dla pacjentów rozpocznie się w tym roku 22 i potrwa do 26 września.
W czasie Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który obchodzony jest w całej Europie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza pacjentów na bezpłatne konsultacje otolaryngologiczne. Osoby zainteresowane powinny się zarejestrować telefonicznie pod numerem 71/734-37-30 w czwartek 25.09. w godz. 9:00-13:00. (nie jest potrzebne skierowanie).

Celem kampanii informacyjnej jest edukacja umożliwiająca wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie nowotworów głowy i szyi. Akcja skierowana jest nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy rodzinnych, laryngologów, stomatologów i pielęgniarek.
Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, warg, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy.

Prof. Tomasz Kręcicki, kierownik Kliniki Otolaryngologii USK: - Obserwuje się częstsze zachorowania na te nowotwory wśród mężczyzn. Przyczyną może być m.in. palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Wczesna diagnoza i leczenie przez grupę specjalistów reprezentujących różne specjalności medyczne, takich jak – otolaryngolodzy, chirurdzy głowy i szyi, chirurdzy twarzowo-szczękowi onkolodzy – może zapewnić poprawę wyników leczenia i przeżycia takich pacjentów – mówi.

W powstawaniu niektórych raków rejonu głowy i szyi istotną rolę odgrywają też wirusy brodawczaka ludzkiego HPV.

Obserwuje się wzrost zachorowań na ten typ nowotworów – w 2005 roku było ich około 5 - a w 2008 już - 10 tysięcy. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 roku, nowotwory głowy i szyi stanowiły 9 proc. zachorowań u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu zakończy I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Laryngologów, która potrwa od 26 do 27 września w Hotelu Mercure przy pl. Dominikańskim. Wśród prelegentów jest m.in. prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach, który wspólnie z zespołem chirurgów jako pierwszy na świecie przeszczepił twarz na ratunek życia.


acm 

 

 
Tysiące ortopedów we Wrocławiu


Tysiące ortopedów we Wrocławiu


Już w środę 17 września rusza we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej - 40. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Tematem sesji naukowych i wykładów jest m.in. leczenie schorzeń kręgosłupa, małoinwazyjne techniki operacyjne, urazy w sportach zespołowych i pielęgniarstwo ortopedyczne. W programie jest także Efort Forum o endoprotezoplastyce i Sicot Forum poświęcone schorzeniom kręgosłupa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest współorganizatorem zjazdu, a przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego jest prof. Szymon Dragan, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. - Spodziewamy się ponad dwóch tysięcy uczestników – mówi prof. Szymon Dragan. - Wśród nich są wybitni polscy i zagraniczni ortopedzi. Planujemy sympozja włosko-polskie, niemiecko-polskie i czesko-polskie. Zjazd odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W komitecie honorowym są Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. Zjazd ortopedów potrwa od 17 do 21 września. Wszystkie sesje odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej 1. więcej informacji na stronie www.ortopedia2014.pl
acm


prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK 
Laparoskopowy przeszczep rodzinny

Laparoskopowy przeszczep rodzinny w USK


Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w lipcu wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku operację pobrania nerki od żywego dawcy metodą laparoskopową. W ten sposób pozyskaną nerkę chirurdzy wszczepili biorcy.
- Był to pierwszy tego typu zabieg w naszym szpitalu, ale także pierwszy na Dolnym Śląsku – mówi dr Bartosz Małkiewicz z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK. - Metodę znaną już w wielu ośrodkach medycznych na świecie, zastosowaliśmy przy przeszczepie rodzinnym.
Dawcą nerki jest 60-letnia kobieta – biorcą jej 36-letni syn. Oboje po zabiegu czują się dobrze. Pacjentka po laparoskopowym pobraniu nerki, już w trzeciej dobie po zabiegu wyszła ze szpitala. Jej syn jest nadal pod opieką specjalistów z Kliniki Nefrologii USK. Pacjent chorował na niewydolność nerek – dzięki przeszczepowi uniknie dializowania i będzie mógł normalnie funkcjonować.
- Technika laparoskopowa jest mniej inwazyjna dla pacjenta niż tradycyjna operacja. Nie trzeba wykonywać szerokiego cięcia, są mniejsze dolegliwości bólowe i krótszy okres rekonwalescencji – dodaje dr Małkiewicz.
Dr Paweł Chudoba z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej USK, a jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii chciałby, żeby technika laparoskopowa w rodzinnym przeszczepie stała się standardem w szpitalu: - Tak jest na świecie. Ta metoda jest tańsza i mniej obciążająca dla dawcy, a jego komfort powinien być dla nas najważniejszy. Mamy nadzieję, że dzięki takim zabiegom, uda się rozpowszechnić ideę przeszczepów rodzinnych, których u nas jest wciąż za mało.
Zespół Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK, który wykonał pobranie metodą laparoskopową – dr Bartosz Małkiewicz i dr Paweł Dębiński oraz pielęgniarki operacyjne – Katarzyna Pasieka i Małgorzata Bednarek. Nerkę wszczepił dr Paweł Chudoba z Klinki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej USK.

acm 

 

 
Akcja -krew

Letnia akcja krwiodawstwa w USK


W imieniu organizatorów "Letniej akcji honorowego krwiodawstwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym" serdecznie dziękujemy wszystkim którzy oddali krew! Akcję „Twoja krew – moje życie” organizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy Borowskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.

Specjalny bus zaparkuje przy Borowskiej 213 także 6, 20 i 25 sierpnia. Do oddania krwi zapraszamy kolejnych ludzi dobrej woli. Pielęgniarki będą pobierać krew w godzinach od 8.00 do 13.00.  

Informacje dla dawcy:
- może nim zostać osoba w wieku od 18-65 lat
- niezbędny jest dokument ze zdjęciem, stwierdzający tożsamość z numerem PESEL oraz adresem zamieszkania/zameldowania
- waga powyżej 50 kg
   

 

 
Chirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeszczepili kolejną wątrobę

Chirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeszczepili kolejną wątrobę


53-letnia pacjentka jest już dobę po przeszczepie i lekarze informują, że czuje się bardzo dobrze jak na tak długi i cięzki zabieg. - Operacja była skomplikowana i trwała kilkanaście godzin – mówi dr Paweł Chudoba z Klinki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK, który kierował zespołem operatorów. - Pacjentka jest w tej chwili pod stałą opieką na oddziale intensywnej terapii, ale czuje się dobrze, powoli odzyskuje siły – dodaje.
W zespole transplantacyjnym było czterech chirurgów (dr Paweł Chudoba, dr Piotr Barć, dr Kornel Pormańczuk i Agnieszka Lepiesza) oraz dwóch anestezjolgów (dr Marceli Łukaszewski i dr Paweł Rewak). Lekarze mają nadzieję, że ich pacjentka już wkrótce będzie mogła wrócić do domu.

acm

 

 
Pacjentka ma szansę odzyskać mowę

Pacjentka ma szansę odzyskać mowę


  Prof. Tomasz Kręcicki z Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wszczepił protezę głosową pacjentce, której z powodu nowotworu usunięto wcześniej krtań. To pierwsza tego typu operacja otolaryngologiczna w USK.
80-letnia pacjentka przyjechała do wrocławskiego szpitala z Tych. Przez kilka lat nie zdiagnozowano u niej rzadkiego nowotworu krtani. - Stan był tak zaawansowany, że pani miała kłopoty z jedzeniem i połykaniem – mówi prof. Tomasz Kręcicki, szef Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK. - W ubiegłym roku usunęliśmy pacjentce krtań. Tchawicę musieliśmy wszyć w powołoki skórne. W wyniku zabiegu chora miała poważne kłopoty z mówieniem.
W tym tygodniu lekarze z Kliniki Otolaryngologii wsczepili pacjentce w górną ściankę tchawicy plastikową przetokę (provox), która łączy gardło z tchawicą. - Zabieg ma przede wszystkim ułatwić mówienie – tłumaczy prof. Kręcicki. - Czeka ją jeszcze długa rehabiltacja, ale już dziś widać efekty operacji.
Od kilku dni pacjentka może swobodnie jeść i przełykać. - Przytyłam trochę, czuję się coraz lepiej – opowiada. - Wcześniej, przez 9 miesięcy miałam gastrostomię. To było okropne. Cieszę się, że mogę znowu normalnie jeść.
Jak dodaje prof. Tomasz Kręcicki – teraz wiele zależy od samej pacjentki. Czeka ją długa praca pod okiem foniatry.

acm


prof. Tomasz Kręcicki, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - fot. Magdalena Szwec

 
Zintegrowany Informator Pacjenta

 

Zintegrowany Informator Pacjenta

 

Szanowni Państwo,
wszyscy, którzy chcieliby otrzymać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP), uruchomionego przez

Narodowy Fundusz Zdrowia, będą mieli taką możliwość 18 i 19 lipca br. W tych dniach, w holu głównym

naszego Szpitala, będą na Państwa czekać pracownicy dolnośląskiego oddziału NFZ (w godz. 9.00-15.00).

Aby uzyskać od nich login i hasło, uprawniające do korzystania z ZIP, należy wcześniej wypełnić

stosowny formularz (https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/), a następnie zgłosić się do dyżurujących przedstawicieli

Funduszu z dowodem osobistym.

Dzięki dostępowi do konta ZIP, przez internet i bez wychodzenia z domu, będziemy mogli sprawdzić następujące dane:
- czy jesteśmy ubezpieczeni,
- gdzie się leczyliśmy i ile zapłacił za to NFZ od 2008 roku,
- gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile NFZ dopłacił do leku,
- gdzie złożyliśmy deklarację do lekarza POZ,
- kiedy otrzymaliśmy refundowane przedmioty ortopedyczne,
- gdzie możemy się leczyć bezpłatnie (informacje o poradniach i szpitalach - jak do nich dojechać, w jakich

godzinach pracują, czy mają udogodnienia dla niepełnosprawnych),
- jakie prawa przysługują pacjentom.

Więcej informacji na temat Zintegrowanego Informatora Pacjenta znajduje się na stronie NFZ:

http://www.nfz-wroclaw.pl/

Zapraszamy!

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 7