Z ostatniej chwili
Zmiana numerów telefonów PN


W związku z przeniesieniem w dniu 2015-11-23

Kliniki Hematologii Dziecięcej ze struktur SPSK1

do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej

podajemy nowe numery telefonów tej kliniki.


Nazwa
Telefon
Sekretariat Kliniki
(71) 733 27 00
Rejestracja (71) 733 27 10
Izba przyjęć
(71) 733 27 15
Dyżurka lekarska
(71) 733 27 21
Oddział Kliniczny Pediatrii i Onkologii dla Dzieci (parter) - lada
pielęgniarska
(71) 733 27 80
Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej (I piętro) -
lada pielęgniarska
(71) 733 27 85

Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej z
Pododdziałem Wzmożonego Nadzoru (II piętro) - lada pielęgniarska
- Odcinek I
- Odcinek II(71) 733 28 80
(71) 733 28 81
Oddział Kliniczny Immunologii, Przeszczepiania Szpiku i Terapii
Genowej (III piętro) - lada pielęgniarska
(71) 733 28 85
(71) 733 28 86
(71) 733 28 87
Psycholog
(71) 733 27 07
(71) 733 27 08
Fax, Oddział Przeszczepowy
(71) 328 54 38
 
Nadużywanie antybiotyków

Nadużywanie antybiotyków może być groźne


Stosowanie antybiotyku bez nadzoru lekarza, a przede wszystkim nadużywanie tego leku może być groźne dla pacjenta - podkreślali eksperci podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławiu w ramach Pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Konferencja nt. antybiotyków oraz ich właściwego stosowania odbyła się w największej placówce medycznej na Dolnym Śląsku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu…
link do artykułu na stronie www.wp.pl


Pierwszy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach trwa od 16 do 26 listopada. W środę 18 listopada obchodzony był 8. Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
 
Przylądek Nadziei

Od poniedziałku Przylądek zapełni się pacjentami


23 listopada zaplanowano transport dzieci do Przylądka Nadziei. Przez ostatnie tygodnie pracownicy szpitala przygotowywali budynek na przyjęcie pacjentów; testowali sprzęt, poznawali nową dla nich infrastrukturę, przeszli też niezbędne szkolenia z nowego sprzętu i procedur. Wszystko po to, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.


– Nie możemy się doczekać momentu, kiedy nasi pacjenci rozpoczną leczenie w nowych warunkach – przyznaje dr Grzegorz Dobaczewski, który koordynuje przedsięwzięcie z ramienia kliniki. – Ostatnie tygodnie upłynęły przede wszystkim na testowaniu sprzętu. Wszystkie urządzenia w Przylądku są nowe, musieliśmy je dokładnie sprawdzić, zanim rozpoczniemy przyjmowanie dzieci. To niezbędna procedura bezpieczeństwa, a ponieważ chodzi o tysiące elementów, potrzebowaliśmy na to czasu.


Do kliniki, która weszła w strukturę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, zakupiono nowy sprzęt.


- Są to m.in. urządzenia do monitorowania pacjentów, podawania leków czy oceny poszczególnych parametrów zdrowotnych. Od ich sprawności i niezawodności zależy jakość diagnostyki i leczenia, stąd konieczność zadbania o każdy szczegół – wyjaśnia kanclerz Andrzej Kochan – koordynujący budowę ze strony Uniwersytetu Medycznego.


Na wyznaczenie terminu ostatecznej przeprowadzki wpływ miał także harmonogram przeszczepów. Akcja „przenosiny” musiała być tak zorganizowana, by go nie zakłócić.


– Naszym priorytetem od samego początku było bezpieczeństwo dzieci. Przeprowadzka nie może zaburzyć procesu leczenia pacjentów, dlatego zrobimy wszystko, by dzieci odczuły ją w jak najmniejszym stopniu – zapewnia prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.


- Dzieci zostaną przewiezione do nowej siedziby karetkami, przygotowujemy się na przewóz około 30 pacjentów – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Tylko nieliczni będą wymagali specjalistycznego transportu – dodaje Piotr Pobrotyn. Nowi pacjenci oraz ci, którzy są od dawna pod opieką kliniki, ale wymagają cyklicznych wizyt, zapisywani są już do nowej siedziby.


Przylądek Nadziei ma status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej, co oznacza, że będzie przyjmować pacjentów z całej Polski. Jego powstanie jest efektem współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którego stanie się częścią. Uniwersytet Medyczny pozyskał 85 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – konkretnie programu Infrastruktura i Środowisko. Kolejne 15 milionów przekazało uczelni Ministerstwo Zdrowia. Dzięki tym pieniądzom pokryte zostały koszty budowy i wyposażenia obiektu. Kolejne kilka milionów pochodziło z ogólnopolskiej zbiórki zorganizowanej przez Fundację na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.


Budynek to przestrzeń blisko 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Ma 4 kondygnacje. Pomyślano nie tylko o odpowiednim wyposażeniu oddziałów, ale też o rodzicach spędzających mnóstwo czasu w szpitalu. Będą mogli wygodnie nocować wraz z dzieckiem albo skorzystać z pokoi hotelowych. Dzieci, poza jasnymi wyposażonymi w ogromne okna pokojami, będą miały do dyspozycji także dobrze wyposażone świetlice i ciekawie zorganizowaną salę szkolną. 
Światowy Dzień Wcześniaka
 

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka


Wiele instytucji państwowych jest dzisiaj podświetlona na fioletowo. W szpitalach pojawiły się filetowe skarpetki – symbol światowego dnia wcześniaka.

Światowy Dzień Wcześniaka łączy wszystkie oddziały neonatologiczne, w których odbywają się porody przedwczesne. Wcześniaki stanowią grupę pacjentów wymagających szczególnej opieki, a te najmniejsze intensywnej terapii.

Poza leczeniem oddechowym wymagają antybiotykoterapii, żywienia pozajelitowego wczesnej stymulacji rozwoju. Wiele spośród nich wymaga laseroterapii w związku z retinopatią wcześniaczą oraz zabiegów operacyjnych przewodu pokarmowego z powodu martwiczego zapalenia jelit. Niektóre wcześniaki po urodzeniu przebywają w szpitalu od 2 do 4 miesięcy. Część z nich rozwija cechy dysplazji oskrzelowo-płucnej w związku z długotrwałym leczeniem niewydolności oddechowej.

- Po zakończonym leczeniu coraz częściej wypisujemy do domu dzieci zdrowe, choć urodzone ze skrajnie małą masą ciała i niskim wiekiem płodowym – mówi prof. Barbara Królak-Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii. - Trafia do nas szczególnie dużo pacjentek z ciążą zagrożoną przedwczesnym porodem, ale nasze możliwości terapeutyczne i diagnostyczne są coraz większe - dodaje.

Prawidłowa rehabilitacja i właściwy nadzór medyczny sprawia, że wracają do pełnego zdrowia i rozwijają się prawidłowo.

- Warto pamiętać, żeby uzyskać dobrą jakość życia cały personel medyczny intensywnie angażuje się w leczenie i opiekę. Światowy Dzień Wcześniaka pozwala nam pamiętać, o dzieciach, które żyją dzięki rozwojowi medycyny – dodaje prof. Barbara Królak – Olejnik.
 
 
Światowy Dzień Wcześniaka

 
Warszaty
 

Warsztaty


Zapraszamy wszystkie mamy i przyszłe mamy, na spotkania informacyjne na temat zdrowia i pielęgnacji noworodka i wcześniaka w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
 
 
Nagroda Prezesa Rady Ministrów

Nagroda Prezesa Rady Ministrów


Kolejne wyróżnienie dla zespołu z USK: prof. Włodzimierza Jarmundowicza, dr hab. Pawła Tabakowa, dr hab. Bogdana Czapigi dr n. med. Wojciecha Fortuny.


Tym razem za udaną regenerację uszkodzonego rdzenia kręgowego, swoje wyróżnienie przyznała premier Ewa Kopacz.W czwartek 5 listopada w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne. Premier Ewa Kopacz nagrodziła 44 naukowców, w tym 3 zespoły badawcze.
link do artykułu na stronie www.premier.gov.pl


- Nagroda Prezesa Rady Ministrów ma dla nas ogromne znaczenie i mobilizuje do dalszej pracy – mówi dr hab. Paweł Tabakow. – Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić nabór do kolejnego projektu. Tym razem planujemy zregenerować przerwany rdzeń kręgowy u dwóch pacjentów. Na początku października znane będą kryteria kwalifikacji. Zamierzamy szukać pacjentów na całym świecie.


Przypomnijmy: w październiku 2014 r. wzrok całego świata skierował się na Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. To tutaj po raz pierwszy na świecie udało się zrekonstruować przerwany rdzeń kręgowy. Dokonała tego grupa lekarzy z Kliniki Neurochirurgii USK pod kierownictwem dr hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza: doc. Bogdan Czapiga oraz naukowcy z Instytutu Immunologii Polskiej Akademii Nauk: dr Wojciech Fortuna i dr Ryszard Międzybrodzki. Podczas prowadzonych badań polscy naukowcy współpracowali z zespołem z Instytutu Neurologii University College London, kierowanym przez prof. Geoffreya Raismana, światowej klasy neurobiologa, który jest uważany za orędownika wykorzystania komórek gleju węchowego w celu wywołania neuroregeneracji w uszkodzeniach rdzenia kręgowego u ludzi.


Obecnie pacjent – Dariusz Fidyka – dzięki operacji i niezwykle intensywnej rehabilitacji prowadzonej przez zespół fizjoterapeutów pod kierownictwem Stefana Okurowskiego, kierownika Zakładu Rehabilitacji „Axon” we Wrocławiu, stawia już samodzielnie pierwsze kroki. Po dwóch i pół roku od przeprowadzenia operacji zespół badawczy opublikował swoje wyniki. 21 października 2014 r. ukazały się one w renomowanym czasopiśmie medycznym „Cell Transplantation”. Zostały także pozytywnie ocenione przez niezależnego eksperta w dziedzinie leczenia urazów rdzenia kręgowego u ludzi, prof. Wagiha El Masri, który stwierdził: „nie sądziłem, że dożyję momentu, kiedy będę mógł zobaczyć pacjenta z taką poprawą”. W tym samym czasie telewizja BBC One wyemitowała blisko godzinny film na temat pionierskiej operacji. Pracowała nad nim przez dwa lata.


Wkrótce kolejne dwie osoby, wyłonione na podstawie złożonych wniosków, będą miały szansę znów zacząć chodzić. Zakwalifikowani zostaną pacjenci o szczególnym uszkodzeniu rdzenia – jego całkowitym przecięciu zadanym ostrym narzędziem. Wszystkie koszty tego etapu programu, w tym zabiegu, rehabilitacji i wszystkich niezbędnych badań przy udziale niezależnych ekspertów, pokryje brytyjska fundacja Nicholls Spinal Injury. Od kwalifikacji i początkowych badań do zabiegu minie co najmniej rok.
 
Nagrodzeni Portretem Polskiej Medycyny 2015

Nagrodzeni Portretem Polskiej Medycyny 2015


Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii naszego szpitala zostali wyróżnieni Portretem Polskiej Medycyny 2015. Nagrodę wręczono podczas XI Forum Rynku Zdrowia, jednej z najbardziej opiniotwórczych debat o stanie i przyszłości systemu ochrony zdrowia.

Portrety Polskiej Medycyny są przyznawane co roku wybitnym osobom i instytucjom, mającym istotny i pozytywny wpływ na ochronę zdrowia w Polsce. Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow otrzymali wyróżnienie w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia 2015. W czasie uroczystej gali, która odbyła się 22 października 2015 r. w Warszawie, nagrodę w imieniu wrocławskiego zespołu odebrał dr hab. Paweł Tabakow.

Kierowany przez dr. hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie osobie z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. Brytyjski prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział: „To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu”.

- Jest to osiągnięcie ponad dwudziestu lekarzy od piętnastu lat pracujących w tym samym składzie – mówił dr hab. Paweł Tabakow, odbierając Portret. – Wiemy, jakie wyzwanie stoi przed nami. Na przykładzie jednej udanej operacji nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Chcemy powtórzyć ten sukces, by móc powiedzieć, że opracowaliśmy nową metodę leczniczą.

Wyboru laureatów Portretów Polskiej Medycyny dokonuje kolegium dziennikarzy miesięcznika „Rynek zdrowia” i portalu rynekzdrowia.pl. Nagrody są przyznawane w kategoriach: Menedżer, Wydarzenie, Lekarz, Osobowość i Liderzy Rynku Zdrowia. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy uratowali życie skrajnie wyziębionemu 2-letniemu chłopcu, a nagrodę specjalną otrzymali Barbara i Jerzy Stuhrowie. Doceniono również powstanie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu uznając stworzenie tej placówki za jedno z najważniejszych wydarzeń. Klinika funkcjonowała będzie w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Gala wręczenia Portretów Polskiej Medycyny zwieńczyła pierwszy dzień XI Forum Rynku Zdrowia, prestiżowej publicznej debaty o obecnym stanie oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. Co roku w dyskusji uczestniczy ponad 1000 osób, przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerowie placówek medycznych, przedstawiciele administracji publicznej i samorządowej. 
Turniej Piłki Nożnej

I Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia


W sobotę 10 października odbył się I Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia organizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu.
W rywalizacji wzięło udział aż 15 zespołów. I miejsce zdobyła drużyna SPSK1, II miejsce drużyna UKRYCI z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, III miejsce FC ORTHOS z Orthos Szpital Specjalistyczny Wrocław.
Rywalizacja, zabawa i emocje były niesamowite za co wszystkim uczestnikom i kibicom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną edycję Turnieju za rok:)


 
Bieg USK

Bieg Uniwersytetu Medycznego -– znamy zwycięzców


599 osób ukończyło pierwszą edycję Biegu Uniwersytetu Medycznego.
Start i meta biegu znajdowały się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a długość trasy wynosiła 10 km.


W kategorii generalnej mężczyzn zwycięzcą został Tomasz Sobczyk (czas 00:32:28).
Najlepszą z biegaczek okazała się Anna Więcek (czas: 00:40:47).
Zawody rozgrywano w kilku kategoriach -– swych mistrzów biegania wyłonił również Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
Oto nasi mistrzowie:

Kategoria – pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – kobiety
I miejsce Marta Kwiatoń czas: 00:49:02
II miejsce Dorota Kustrzycka czas: 00:49:58
III miejsce Marcelina Caban czas: 00:53:49

Kategoria – pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – mężczyźni
I miejsce Piotr Lepka czas: 00:39:40
II miejsce Wojciech Tyralski czas: 00:43:10
III miejsce Mariusz Szydło czas: 00:43:44

Puchary i nagrody wręczał sportowcom Dyrektor USK Piotr Pobrotyn.

Główny pomysłodawca i organizator biegu, dr Tomasz Zatoński zapowiedział już kolejną edycję tego:
sportowego święta przyszłoroczny bieg odbędzie się
1 października 2016 roku, co daje 12 miesięcy na trenowanie formy. Zachęcamy do podjęcia wyzwania!
 
Informacja prasowa

Eksperci debatują jak pokonać sepsęW dniach od 24 - 26 we wrocławskiej Hali Stulecia spotkają się światowej sławy eksperci, którzy rozpoczną dyskusję nad możliwością utworzenia narodowego programu leczenia ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych. Ich zdaniem sepsa, z uwagi na swoją powszechność oraz bardzo wysoką śmiertelność, wymaga równie poważnego i systemowego traktowania jak choroby układu krążenia czy nowotwory.

Sepsa – interdyscyplinarny problem medyczny

Organizatorami I Polskiego Kongresu „Pokonać Sepsę” są Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę”. Kongres jest inicjatywą skierowaną przede wszystkim do środowiska medycznego, ale także do opinii publicznej. Jak pokazują aktualne dane, sepsa pomimo nowoczesnych i zaawansowanych technologii medycznych takich jak szczepionki, antybiotyki czy intensywna terapia stanowi na świecie najczęstszą przyczynę zgonów w Oddziałach Intensywnej Terapii (OIT).
Dlatego zagrożenia jakie niosą za sobą ciężkie ogólnoustrojowe zakażenia organizmu i związana z nimi śmiertelność pacjentów są przedmiotem coraz szerszego zainteresowania ze strony środowisk medycznych. Organizatorzy Kongresu szacują, że we wrześniowym wydarzeniu we Wrocławiu weźmie udział ponad 800 uczestników.
- Sepsa to interdyscyplinarny problem medyczny. Jej leczenie wykracza poza granice oddziałów intensywnej terapii i staje się problemem wielu lekarskich specjalizacji - uważa prof. dr hab. Andrzej Kübler, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu „Pokonać Sepsę”. Dlatego do udziału w nim oprócz lekarzy anestezjologów zaprosiliśmy m. in. chirurgów, kardiologów, pediatrów, transplantologów, specjalistów medycyny ratunkowej i medycyny rodzinnej a także mikrobiologów, diagnostów, epidemiologów oraz personel pielęgniarski.


W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań

Organizatorzy Kongresu planują szerokie ujęcie problemu „medycyny zakażeń” w aspekcie ciężkich zakażeń ogólnoustrojowych. Podczas sesji naukowych omówione zostaną podstawowe problemy diagnostyki i leczenia ciężkiej sepsy. W programie wydarzenia znalazła się m. in. sesja warsztatowa Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, którą poprowadzi prof. Waleria Hryniewicz przedstawiając korzyści oraz ryzyka związane z leczeniem antybiotykami ciężkiej sepsy. W ramach sesji plenarnej poświęconej zagadnieniom biologii ciężkiej sepsy, wykład na temat mechanizmów biochemicznych związanych z procesem septycznym przedstawi prof. Andrzej Dżugaj, mechanizmy obronne drobnoustrojów omówi prof. Anna Przondo-Mordarska, a aktualne zagrożenia związane z ogólnoustrojowymi zakażeniami wirusowymi zaprezentuje prof. Andrzej Gładysz.
Oprócz zagadnień typowo medycznych w programie zaplanowano także sesję z udziałem specjalistów medycyny sądowej i prawników. Będzie ona dotyczyły kwestii etycznych i prawnych związanych z terapią sepsy takich jak błędy w leczeniu ciężkiej sepsy i ich następstwa czy praktyka postępowania przy nieskuteczności podtrzymywania czynności narządów u pacjentów leczonych w OIT.
- Interdyscyplinarna debata jest wręcz niezbędna dla wytyczenia właściwej strategii postępowania w przypadkach sepsy. Chcemy promować i wdrażać systemy wczesnego rozpoznawania oraz zapewnienia jak najszybszego intensywnego leczenia, dzięki czemu mamy nadzieję na odwrócenie tragicznego trendu zmniejszając odsetek śmiertelności. Bieżąca ocena ilu pacjentów ma objawy sepsy, oraz dlaczego i ilu z tego powodu umiera, pozwoli ustalić strategię postępowania i zoptymalizować wyniki leczenia tego zespołu chorobowego – dodaje prof. Andrzej Kübler.

Więcej informacji o I Polskim Kongresie „Pokonać Sepsę” znajduje się na stronie wydarzenia www.sepsa2015.pl oraz na stronie portalu www.pokonacsepse.pl

 
Lepszy Start

Daj szansę na lepszy start


Rozpoczęło się II Wrocławskie Forum Neonatologiczne. Konferencji odbywa się pod hasłem "Daj szansę na lepszy start". Dziś i jutro w gmachu Wydziału Farmaceutycznego przy ul. Borowskiej 211, wysłuchać będzie można wykładów znamienitych gości z Polski i z zagranicy.


W konferencji uczestniczy blisko 70 osób: lekarze neonatolodzy, pediatrzy, lekarze rodznni, położne i pielęgniarki. Prelegentami są wybitni eksperci m.in.: prof. Elżbieta Gajewska – nestor polskiej neonatologii, prof. Jerzy Szczapa, prof. Mario Reiger (Drezno), prof. Maria Kątnik-Prastowska i prof. Hanna Szajewska.
 
USK i Szpital w Trzebnicy

Informacja prasowa


Pierwszy krok do połączenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
ze Szpitalem im.  Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy


W dniu 11 czerwca (czwartek)  o godzinie 11 w Sali Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu stanowiącym podmiot tworzący Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a Starostwem Powiatowym w Trzebnicy stanowiącym podmiot tworzący Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Intencją podpisanego listu jest chęć podjęcia przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy współpracy w celu połączenia Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

- Dążymy do podniesienia naszego potencjału naukowo-dydaktycznego, mamy na względzie przede wszystkim dobro społeczności mieszkańców powiatu trzebnickiego oraz województwa dolnośląskiego, chcemy zapewnić świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie – podsumowuje Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof.  dr  hab. Marek Ziętek, inicjator współpracy.

Jest to dopiero pierwszy krok do współpracy, dalsze decyzje co do jej kontynuacji zostaną podjęte po zakończeniu prac zespołów roboczych każdej ze stron. Celem wypracowanych stanowisk zespołów roboczych będzie odpowiedź na pytanie czy i w jakiej formie będzie to możliwe.

- Zależy nam na bardziej racjonalnym i skutecznym wykorzystaniu możliwości organizacyjnych i finansowych zarówno Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy jak i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu – wspólnie podkreślają zarówno Dyrektor Piotr Pobrotyn – dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, jak i Piotr Dytko, dyrektor Szpitala św. Jadwigi Śląskiej.


Wśród argumentów przemawiających za podjęciem tej współpracy wymienić można m.in. zwiększenie bazy klinicznej dla prowadzonej przez Uniwersytet działalności naukowej i dydaktyki przeddyplomowej, rozszerzenie możliwości USK w zakresie prowadzenia praktyk dla studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest to także zwiększenie możliwości powstałej z konsolidacji jednostki do zmian w zakresie zaspokajania potrzeb zdrowotnych populacji Dolnego Śląska określonych w mapach potrzeb zdrowotnych oraz przyspieszenie strategicznego kierunku rozwoju USK w obszarze transplantologii poprzez wykorzystanie bazy, zasobów ludzkich szpitala w Trzebnicy w zakresie transplantacji kończyn.

 

Monika Kowalska

Rzecznik Prasowy USK

 

 
Laureaci Travelerów

Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow laureatami Travelerów


TRAVELERY to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler już po raz dziewiąty wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy.


Grand Prix otrzymał Aleksander Doba, który jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk kajakiem od jednego kontynentu do drugiego: z Afryki do Ameryki Południowej. Za swoje osiągnięcia zdobył również tytuł podróżnika roku 2015 w międzynarodowym plebiscycie amerykańskiego magazynu National Geographic.


Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 25 maja br.


Wyróżnienie w kategorii NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU, przyznane zostało za pierwsza na świecie udaną rekonstrukcję rdzenia kręgowego za pomocą glejowych komórek węchowych. Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odebrali ją z rąk Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej polskiej edycji National Geographic.


O operacji wrocławskich neurochirurgów mówił w 2014 r. cały świat. Pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym dzięki pionierskiemu przeszczepowi stanął na nogach i odzyskał w nich czucie. Dało to nadzieję innym ofiarom paraliżu, choć tylko nieliczne przypadki kwalifikują się do tej terapii.


Pozostali nominowani w tej kategorii to:
Dr Błażej Błażejowski i pośmiertnie dr Adrian Kin – Odkrycie skamieniałości przodka skrzypłoczy sprzed 148 mln lat
Tomasz Bednarz z zespołem z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Opracowanie metody dokumentacji wraków w 3D
Olga Malinkiewicz< – Opracowanie taniego sposobu produkcji perowskitów do ogniw słonecznych
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PAN – Współudział w sukcesie misji sondy Rosetta.


Więcej na temat nagrody w czerwcowym numerze National Geographic Travelera.
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/pokaz/znamy-zwyciezcow-9-edycji-travelerow/


 
USK będzie przeszczepiał rękę

USK będzie przeszczepiał rękę


Ministerstwo Zdrowia udzieliło pozwolenia na przechowywanie i allogenne przeszczepianie kończyny górnej. Decyzja pozostanie w mocy przez 5 lat. Została udzielona Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w ramach działalności klinik: Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki, Chirurgii Naczyniowej Ogólnej i Transplantacyjnej, Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

- Otrzymaliśmy oczekiwaną zgodę Ministerstwa Zdrowia  na przeszczepianie kończyny górnej od zmarłych dawców, mówi Bogusław Beck, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Tym samym otwieramy nowy rozdział we wrocławskiej transplantologii.

Zgoda nie oznacza jednak, że szpital od razu będzie przeszczepiał ten narząd.
– Najpierw trzeba będzie przygotować odpowiednią aparaturę  medyczną i przeszkolić zespół – mówi prof. Jerzy Gosk Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK.
- W tym zakresie będziemy współpracować ze światowymi ekspertami w tej dziedzinie ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przygotowania do pierwszego zabiegu mogą potrwać dłużej niż rok.
Replantacją, czyli przeszczepem kończyn własnych po urazach, będzie nadal zajmował się wyłącznie trzebnicki szpital).

Przeszczepy ręki należą do niezwykle rzadkich. Na całym świecie dotychczas przeszczepiono ok. 80 kończyn górnych.  9  takich przeszczepów przeprowadzili lekarze ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
- Zdajemy sobie sprawę, że to rzadkie przeszczepy, ale już teraz zajmujemy się opieką pooperacyjną pacjentów z trzebnickiego szpitala. – Dzięki możliwości wykonywania przeszczepów w USK zapewnimy pacjentom kompleksową pomoc i ciągłość opieki w tym zakresie – podkreśla Jerzy Gosk.
- Dwa sąsiadujące ze sobą ośrodki dają większą możliwość optymalnego wykorzystania dawców – podkreśla prof. Jerzy Jabłecki ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. – Z naszej strony deklarujemy chęć współpracy, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem.

USK jest wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku w zakresie przeszczepów nerek, prowadzi także aktywny program transplantacji nerek od żywych dawców.
W 2014 roku wykonano 52 przeszczepy (3 narządy pobrano od żywych dawców.
W szpitalu przeszczepiane są także wątroby. W minionym roku przeszczepy wykonano u 5 pacjentów, w tym roku przeprowadzono już 4 takie operacje .


  

 
Podsumowanie Konferencji

IV Dolnośląska Konferencja Pielęgniarska

w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Dorota Milecka- Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa
Beata Dąbrowska – Przełożona Pielęgniarek i Położnych


W dniu 24.04.2015 r. r. odbyła się IV Dolnośląska Konferencja Pielęgniarska - „ Współczesne pielęgniarstwo. Zadania i wyzwania”. Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, pod patronatem honorowym Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zaproszenia na Konferencję przyjęli i zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele 3-ech okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych, pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa; konsultanci: krajowy oraz wojewódzcy w dziedzinach pielęgniarstwa; przedstawiciele Towarzystw naukowych , organizacji związkowych oraz pielęgniarki i położne z kilku szpitali na Dolnym Śląsku. Tematami wiodącymi konferencji były : organizacja opieki pielęgniarskiej i położniczej nad pacjentem i jego bliskimi w referatach : dr n. med. Elżbiety Kaweckiej - Janik – Kierownika Zakładu Położnictwa ; dr n. med. Beaty Jankowskiej – Polańskiej - pracownika naukowego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ;mgr Beaty Łabowicz – Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego dla woj. dolnośląskiego oraz Doroty Mileckiej – konsultanta woj. w dziedzinie piel. pediatrycznego.

Tradycyjne wykład inauguracyjny wygłosiła Pani dr n. przyr. Jolanta Górajek- Jóźwik „O badaniach naukowych w pielęgniarstwie - od teorii do praktyki”. Jak zwykle Pani dr J.Górajek- Jóźwik, motywowała nas do podejmowania badań naukowych oraz szukania pomostu między teorią i praktyką.

Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników konferencji był wykład dr n. med. Wojciecha Fortuny członka Zespołu , który pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Jarmundowicza wraz z dr n. med. Pawłem Tabakowem, dokonał przewrotu na skalę światową w dotychczasowych metodach leczenia urazów rdzenia kręgowego. Wykład pod tytułem „Możliwość uzyskania funkcjonalnej regeneracji rdzenia kręgowego. Wyniki badań zespołu Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu” był okazją do poznania ogólnych założeń myśli naukowej która doprowadziła do tak wielkiego wydarzenia w medycynie światowej, ale także był okazją do poznania twórców tego sukcesu.

Z ogromną satysfakcją została wysłuchana prezentacja mgr Beaty Jurkiewicz, laureatki Konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie – Pielęgniarka Roku 2013 . Jak sama przyznała, wygrana w Konkursie, sprawiła jej wiele satysfakcji oraz w sposób znaczący wpłynęła na jej życie zawodowe. W czasie ostatniego roku zmieniła pracę, obecnie pracuje na Oddziale Kardiologicznym w jednym z tarnowskich szpitali, dodatkowo podjęła pracę na Uczelni Medycznej. Pani mgr B. Jurkiewicz przedstawiła „ Szpital Magnez”, czyli miejsce przyjazne zarówno pacjentom i personelowi. Trudności w pozyskaniu pielęgniarek do pracy powinny skłaniać pracodawców do wdrażania założeń : bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy oraz polityki wynagradzania, spełniającej oczekiwania personelu pielęgniarskiego.


Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom oraz uczestnikom za tak liczne przybycie. Szczególne podziękowania składamy sponsorom konferencji i wszystkim osobom zaangażowanym w jej organizacji, a zwłaszcza Pani B. Leszczyńskiej z Działu Organizacji Pracy Pielęgniarskiej.
 
Wyróżnienie

Prof. Romuald Zdrojowy uhonorowany przez pacjentów


Wyróżnienie zostało także przyznane Lek. med. Piotrowi Kobielakowi. Odznaczenia są przyznawane w ramach Ogólnopolskiego Plebiscytu Medycznego „Laur Pacjenta 2014” pod patronatem: Federacji Polskich Towarzystw Medycznych, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Krajowego Rejestru Lekarzy Specjalistów.


Głosowanie w Plebiscycie odbywało się od 1 lipca do 16 grudnia 2014 r., na stronie laurpacjenta.pl.


Nagroda jest wyrazem wdzięczności i uznania pacjentów. Jednocześnie pełni rolę godła jakości. Laureatami poprzednich edycji plebiscytu są m.in.: prof. Maciej Bagłaj, prof. Zbigniew Zagórski i prof. Jarosław Kalinka.


 
Aparat PET

Szanowni Państwo,

 

Uprzejmie informujemy, że szczegółowe informacje na temat aparatu PET

 

można uzyskać pod numerem tel. 71 750 46 05/06.

 

Pracownia PET nie należy do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

 

 

 
Kolejny Krasnal

Kolejny krasnal we Wrocławiu


Crasnallus Ortopedicus czyli Krasnal Ortopeda 6 lutego zostanie zamontowany przed wejściem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Krasnal jest umieszczony na kamieniu i wspiera się o drzewo Nicolasa Andry, symbolizującego kręgosłup dziecka – od którego swą nazwę zawdzięcza ortopedia (ortos-prosty; pais –dziecko). Został wykonany z okazji 40 Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego – w imieniu towarzystwa podarował go szpitalowi prof. Szymon Dragan.
- Krasnal od września ubiegłego roku „zamieszkiwał” w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. Teraz będą go mogli zobaczyć wszyscy pacjenci szpitala – mówi prof. Szymon Dragan.


Autorem krasnala jest dr hab. Bożena Kozera-Radomska

 
Wizyta w USK

Wizyta w USK


W styczniu 2015 na zaproszenie Pana Profesora Grzegorza Mazura gościł w Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnenia Tętniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Pan Profesor Robert Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie, Dyrektor Centrum Zaburzeń Snu, wybitny znawca i autor licznych poblikacji z zakresu medycyny snu. Podczas wizyty zostały zaprezentowane liczne osiągnięcia Katedry i Klinika.


Profesor Grzegorz Mazur oprowadził Gościa po Klinice, prezentując między innymi nowy sprzęt Pracowni Polisomnograficznej, zakupiony dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Celem spotkania było omówienie form współpracy między uczelniami.

Pracownia Zaburzeń Snu działa w Klinice od 2009 roku i dysponuje dwoma polisomnografami, w tym zakupionym w grudniu 2014r. aparatem Embletta MPR PG z modułem ST. Wykonywane są zarówno polisomnografie (złoty standard w diagnostyce bezdechu sennego) jak i badania przesiewowe w ilości około 200 rocznie. W ostatnim roku zatrudniono i przeszkolono technika polismonografii oraz wyposażono pracownię w nowe stanowiska komputerowe. Ponadto powiększono bazę lokalową. Obecnie Pracownia dysponuje pomieszczeniem technicznym z trzema stanowiskami komputerowymi oraz dwoma stanowiskami do badań (oddzielne sale chorych w pełni wyposażone).

W Klinice prowadzone są badania nad zaburzeniami snu w nadciśnieniu tętniczym oraz u osób zawodowo narażonych na metale ciężkie. Pracownia wykonuje badania na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.


 
Pierwszy taki zabieg w USK

Pierwszy taki zabieg w USK


W dniach 9.01. - 12.01.2015 r. w Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. dr hab. Andrzeja Mysiaka wykonano pierwsze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zabiegi tzw. krioablacji żył płucnych u pacjentów z migotaniem przedsionków. Procedury te zostały przeprowadzone przez zespół lekarzy Kliniki (dr M. Dzidowski, dr hab. W. Kuliczkowski) przy udziale konsultanta krajowego ds. kardiologii prof. dr hab. Jarosława Kaźmierczaka, który tym zakresie zainicjował rozszerzenie funkcjonowania Pracowni Elektrofizjologii w Klinice Kardiologii. Uzyskiwane wymienioną metodą efekty są szczególnie ważne u określonych pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków, u których wyeliminowane nawrotów arytmii pozwala dodatkowo uniknąć uciążliwej i obarczonej powikłaniami profilaktyki przeciwzakrzepowej nastawionej na prewencję występowania potencjalnych powikłań w postaci zmian zakrzepowych; w tym niedokrwiennych udarów mózgu. To następna stosowana w ostatnim okresie w Klinice Kardiologii forma nowego leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków, po wykonywanym już wcześniej przezcewnikowym zamykaniu uszka lewego przedsionka, w którym powstają zwykle zakrzepy u tych chorych. Stanowi to również kolejny etap wprowadzania do rutynowej działalności Kliniki Kardiologii najnowocześniejszych zabiegów hemodynamicznych i elektrofizjologicznych. Wymienić przy tym należy wykonywane ostatnio przezskórne zabiegi wszczepiania zastawki aortalnej (TAVI), zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, denerwacji tętnic nerkowych oraz usuwania uszkodzonych elektrod stymulatorowych.arch. USK

 
Wyróżnienie dla lekarzy z USK

Kolejne wyróżnienie dla lekarzy z USK

 

Miło nam poinformować, że kolegium redakcyjne i Rada Programowa „Menedżera Zdrowia” przyznała lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Nagrodę Specjalną konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014.

 

Członkowie Kolegium i Rady Programowej oraz Kapituły Konkursu docenili  ogromne osiągnięcie polskiej nauki – innowacyjny zabieg rekonstrukcji rdzenia kręgowego.

 

W imieniu zespołu nagrodę odbiorą:

 

prof. Włodzimierz Jarmundowicz

dr Paweł Tabakow

 

Uroczysta gala odbędzie się 14 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie.

(***)

 

 

Dziękuję Ci Polsko

 

9 stycznia w „Dzień Dobry TVN”  wyemitowany został film, który, jak podkreślił dziennikarz Marcin Sawicki – Jest jednym z najlepszych klipów promujących Polskę.

My, dodajmy od siebie – także jednym z najlepszych filmów promujących Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

 

Szwedzki lekarz Sven Larsson nakręcił go kończąc studia w Polsce. – Chciałem zrobić film, który wszyscy zapamiętają, który wywoła silne emocje, przypomni miejsca we Wrocławiu i w Polsce, które wydały mi się interesujące. Sześć lat studiów były dla mnie jak bardzo emocjonalna podróż…

 

W filmie pojawia się Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, gdzie Larsson podczas studiów medycznych odbywał praktyki. – To bardzo nowoczesna placówka. Mają kompletne wyposażenie i sprzęt taki sam, jaki mamy w Szwecji – podkreślił. – Także lekarze są bardzo, ale to bardzo dobrzy. Mają olbrzymia wiedzę, każdego możesz zapytać o wszystko…

 

 Zobacz film

(***)

 
Spotkanie z prezydentami

Spotkanie z prezydentami Polski i Bułgarii


We wtorek 18 listopada prof. Włodzimierz Jarmundowicz oraz dr Paweł Tabakow byli honorowymi gośćmi na uroczystej kolacji z udziałem prezydentów Polski i Bułgarii. Bronisław Komorowski podkreślał, że z wielkim zainteresowaniem śledzi osiągnięcia zespołu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest zadowolony tym bardziej, że praca wrocławskich lekarzy wpisuje się w okres znakomitej prosperity - 25 lecia wolnej Polski.

Rosen Plewneliew, prezydent Bułgarii podkreślił, że cała Bułgaria jest dumna z tego, że ich rodak dr Paweł Tabakow jest kierownikiem naukowym zespołu, który ma tak ważne osiągnięcia w medycynie. Obaj prezydenci byli usatysfakcjonowani, że mogli osobiście poznać wrocławskich neurochirurgów.

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 fot. Wojciech Grzedzinski/KPRP

 
Film BBC w TVP2

17.11.2014r.


Film BBC w TVP2


W poniedziałek 17 listopada o godz. 22.55 TVP 2 wyemituje film BBC o leczeniu eksperymentalnym komórkami gleju węchowego, jaki został zrealizowany w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Nabór pacjentów

27.10.2014r.


Nabór pacjentów


INFORMACJA NA TEMAT NABORU PACJENTÓW DO LECZENIA EKSPERYMENTALNEGO KOMÓRKAMI GLEJU WĘCHOWEGO

Drodzy Pacjenci,

W imieniu całego zespołu do badań nad możliwością leczenia urazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego u ludzi, pragnę przekazać informację, iż aktualnie zespół nie prowadzi naboru pacjentów do leczenia eksperymentalnego związanego z transplantacją komórek gleju węchowego. Trwają jednak przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu badań, co nastąpi najpewniej w następnym roku.

Powstaną dwie strony internetowe, jedna w Polsce (http://www.aksonaxis.org.pl/ oraz jedna w Anglii http://www.nsif.org.uk/, na których będzie można otrzymać szczegółowe informacje dotyczące kryteriów kwalifikacji pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w badaniu. Polska strona będzie częścią strony internetowej Zakładu Rehabilitacji w Urazach i Chorobach Kręgosłupa Akson we Wrocławiu. Będzie to punkt zgłoszeń dla pacjentów z Polski. Natomiast międzynarodowa strona rekrutacji będzie prowadzona przez Nicholls Spinal Injury Foundation w Londynie i będzie prowadzić nabór pacjentów z zagranicy. Ostateczna kwalifikacja pacjentów do programu prowadzić będzie interdisciplinarny zespół ekspertów z Polski, kierowany przez dr Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie w badaniu MRI kręgosłupa całkowitego przerwania rdzenia kręgowego w mechanizmie przecięcia (np. nożem lub innym ostrokrawędzistym przedmiotem). Pacjenci z innym rodzajem uszkodzenia urazowego rdzenia kręgowego nie będą kwalifikowani do projektu. Pozostałe szczegóły kwalifikacji zostaną podane na w/w stronach internetowych.
 
Prosimy o nienadsyłanie swoich zgłoszeń na adresy prywatne (mailowe i inne) poszczególnych badaczy z zespołu, na adres Kliniki Neurochirurgii, do Rektoratu, Dziekanatu Uniwersytetu Medycznego oraz n adres Uniwersyteckiego szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ponieważ te zgłoszenia nie będą rozpatrywane. Jedyny sposób dokonania zgłoszenia będzie na stronach internetowych, które powstaną.

Z poważaniem:

Dr n. med. Paweł Tabakow
Klinika Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
kierownik naukowy projektu terapii komórkowej

Prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz
kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii
Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

 


 
Tydzień Profilaktyki Nowotworów

Europa obchodzi Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi


Kampania informacyjna dla pacjentów rozpocznie się w tym roku 22 i potrwa do 26 września.
W czasie Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który obchodzony jest w całej Europie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza pacjentów na bezpłatne konsultacje otolaryngologiczne. Osoby zainteresowane powinny się zarejestrować telefonicznie pod numerem 71/734-37-30 w czwartek 25.09. w godz. 9:00-13:00. (nie jest potrzebne skierowanie).

Celem kampanii informacyjnej jest edukacja umożliwiająca wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie nowotworów głowy i szyi. Akcja skierowana jest nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy rodzinnych, laryngologów, stomatologów i pielęgniarek.
Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, warg, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy.

Prof. Tomasz Kręcicki, kierownik Kliniki Otolaryngologii USK: - Obserwuje się częstsze zachorowania na te nowotwory wśród mężczyzn. Przyczyną może być m.in. palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Wczesna diagnoza i leczenie przez grupę specjalistów reprezentujących różne specjalności medyczne, takich jak – otolaryngolodzy, chirurdzy głowy i szyi, chirurdzy twarzowo-szczękowi onkolodzy – może zapewnić poprawę wyników leczenia i przeżycia takich pacjentów – mówi.

W powstawaniu niektórych raków rejonu głowy i szyi istotną rolę odgrywają też wirusy brodawczaka ludzkiego HPV.

Obserwuje się wzrost zachorowań na ten typ nowotworów – w 2005 roku było ich około 5 - a w 2008 już - 10 tysięcy. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 roku, nowotwory głowy i szyi stanowiły 9 proc. zachorowań u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu zakończy I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Laryngologów, która potrwa od 26 do 27 września w Hotelu Mercure przy pl. Dominikańskim. Wśród prelegentów jest m.in. prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Gliwicach, który wspólnie z zespołem chirurgów jako pierwszy na świecie przeszczepił twarz na ratunek życia.


acm 

 

 
Tysiące ortopedów we Wrocławiu


Tysiące ortopedów we Wrocławiu


Już w środę 17 września rusza we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej - 40. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Tematem sesji naukowych i wykładów jest m.in. leczenie schorzeń kręgosłupa, małoinwazyjne techniki operacyjne, urazy w sportach zespołowych i pielęgniarstwo ortopedyczne. W programie jest także Efort Forum o endoprotezoplastyce i Sicot Forum poświęcone schorzeniom kręgosłupa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest współorganizatorem zjazdu, a przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego jest prof. Szymon Dragan, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. - Spodziewamy się ponad dwóch tysięcy uczestników – mówi prof. Szymon Dragan. - Wśród nich są wybitni polscy i zagraniczni ortopedzi. Planujemy sympozja włosko-polskie, niemiecko-polskie i czesko-polskie. Zjazd odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W komitecie honorowym są Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. Zjazd ortopedów potrwa od 17 do 21 września. Wszystkie sesje odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej 1. więcej informacji na stronie www.ortopedia2014.pl
acm


prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK 
Laparoskopowy przeszczep rodzinny

Laparoskopowy przeszczep rodzinny w USK


Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w lipcu wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku operację pobrania nerki od żywego dawcy metodą laparoskopową. W ten sposób pozyskaną nerkę chirurdzy wszczepili biorcy.
- Był to pierwszy tego typu zabieg w naszym szpitalu, ale także pierwszy na Dolnym Śląsku – mówi dr Bartosz Małkiewicz z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK. - Metodę znaną już w wielu ośrodkach medycznych na świecie, zastosowaliśmy przy przeszczepie rodzinnym.
Dawcą nerki jest 60-letnia kobieta – biorcą jej 36-letni syn. Oboje po zabiegu czują się dobrze. Pacjentka po laparoskopowym pobraniu nerki, już w trzeciej dobie po zabiegu wyszła ze szpitala. Jej syn jest nadal pod opieką specjalistów z Kliniki Nefrologii USK. Pacjent chorował na niewydolność nerek – dzięki przeszczepowi uniknie dializowania i będzie mógł normalnie funkcjonować.
- Technika laparoskopowa jest mniej inwazyjna dla pacjenta niż tradycyjna operacja. Nie trzeba wykonywać szerokiego cięcia, są mniejsze dolegliwości bólowe i krótszy okres rekonwalescencji – dodaje dr Małkiewicz.
Dr Paweł Chudoba z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej USK, a jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii chciałby, żeby technika laparoskopowa w rodzinnym przeszczepie stała się standardem w szpitalu: - Tak jest na świecie. Ta metoda jest tańsza i mniej obciążająca dla dawcy, a jego komfort powinien być dla nas najważniejszy. Mamy nadzieję, że dzięki takim zabiegom, uda się rozpowszechnić ideę przeszczepów rodzinnych, których u nas jest wciąż za mało.
Zespół Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK, który wykonał pobranie metodą laparoskopową – dr Bartosz Małkiewicz i dr Paweł Dębiński oraz pielęgniarki operacyjne – Katarzyna Pasieka i Małgorzata Bednarek. Nerkę wszczepił dr Paweł Chudoba z Klinki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej USK.

acm 

 

 
Akcja -krew

Letnia akcja krwiodawstwa w USK


W imieniu organizatorów "Letniej akcji honorowego krwiodawstwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym" serdecznie dziękujemy wszystkim którzy oddali krew! Akcję „Twoja krew – moje życie” organizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy Borowskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.

Specjalny bus zaparkuje przy Borowskiej 213 także 6, 20 i 25 sierpnia. Do oddania krwi zapraszamy kolejnych ludzi dobrej woli. Pielęgniarki będą pobierać krew w godzinach od 8.00 do 13.00.  

Informacje dla dawcy:
- może nim zostać osoba w wieku od 18-65 lat
- niezbędny jest dokument ze zdjęciem, stwierdzający tożsamość z numerem PESEL oraz adresem zamieszkania/zameldowania
- waga powyżej 50 kg
   

 

 
Chirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeszczepili kolejną wątrobę

Chirurdzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeszczepili kolejną wątrobę


53-letnia pacjentka jest już dobę po przeszczepie i lekarze informują, że czuje się bardzo dobrze jak na tak długi i cięzki zabieg. - Operacja była skomplikowana i trwała kilkanaście godzin – mówi dr Paweł Chudoba z Klinki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK, który kierował zespołem operatorów. - Pacjentka jest w tej chwili pod stałą opieką na oddziale intensywnej terapii, ale czuje się dobrze, powoli odzyskuje siły – dodaje.
W zespole transplantacyjnym było czterech chirurgów (dr Paweł Chudoba, dr Piotr Barć, dr Kornel Pormańczuk i Agnieszka Lepiesza) oraz dwóch anestezjolgów (dr Marceli Łukaszewski i dr Paweł Rewak). Lekarze mają nadzieję, że ich pacjentka już wkrótce będzie mogła wrócić do domu.

acm

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 7