Z ostatniej chwili
Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw

Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw


(10.10.2017 r.) Jest nadzieja dla pacjentów chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, u których leczenie farmakologicznie i psychoterapia nie przyniosły wyraźnej poprawy. Lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zastosowali (pierwszy raz na Dolnym Śląsku) metodę tzw. głębokiej stymulacji mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) w leczeniu tego typu schorzenia.


Jest to procedura neurochirurgiczna coraz powszechniej stosowana na świecie w leczeniu wielu chorób neurologicznych np. choroby Parkinsona, drżenia samoistnego, dystonii, ale w ostatnich latach znajduje również zastosowanie w psychiatrii.


Metoda polega na umieszczeniu stymulatora w tkankach mózgu, który poprzez modyfikację czynności mózgu zmniejsza objawy choroby. Zastosowanie jej w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie społeczne chorych w życiu codziennym, a leczenie farmakologiczne i psychoterapia będą u tych pacjentów bardziej skuteczne.

W czerwcu przeprowadzono pierwszy taki zabieg u trzydziestoletniej pacjentki cierpiącej na ciężką nerwicą natręctw. W tej chwili u chorej obserwujemy wyraźną poprawę, a objawy na tyle złagodniały, że pacjentka rozpoczęła poszukiwania pracy.


W projekcie biorą udział: prof. Joanna Rymaszewska - Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UM, dr Jan Aleksander Beszłej - Klinika Psychiatrii UM, dr hab. Paweł Tabakow - Kierownik Kliniki Neurochirurgii USK, prof. Sławomir Budrewicz - Kierownik Kliniki Neurologii USK, dr Artur Waiser - Klinika Neurochirurgii USK.


Obecnie Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, przy Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poszukuje kolejnych uczestników do projektu badawczego, mającego na celu wdrożenie nowej metody terapeutycznej w Polsce. W tej chwili poszukujemy chętnych uczestników do kwalifikacji, którzy spełniają wszystkie następujące kryteria:


- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);

- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);- pomimo leczenia farmakologicznego i psychoterapii objawy utrzymują się, w znacznym stopniu wpływając na codzienne funkcjonowanie;

- są pełnoletni;

- nie mają współistniejącego innego ciężkiego zaburzenia psychicznego (np. schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, autyzmu lub demencji);

- nie chorują na padaczkę, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane ani chorobę nowotworową;

- są w stanie stawiać się na badania kontrolne w Klinice Psychiatrii we Wrocławiu w początkowym okresie po zabiegu co dwa tygodnie, następnie co miesiąc.


Zainteresowani proszeni są o kontakt z Przykliniczną Poradnią Zdrowia Psychicznego, znajdującą się w gmachu Katedry Psychiatrii przy ul. Pasteura 10 we Wrocławiu. Nr telefonu do Poradni – (71) 784 16 10.
 
Medycyna naturalna w USK

Medycyna naturalna w USK

Znani na świecie lekarze z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Anhui oraz Szpitala Akupunktury Uniwersytetu Anhui w Chinach przyjechali pod koniec września 2017 roku do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Medycy przygotowali specjalny wykład, pokaz akupunktury i masażu leczniczego dla pracowników USK, zadeklarowali także chęć współpracy z wrocławska placówką. Chińscy lekarze organizują podobne pokazy na całym świecie, krzewiąc ideę medycyny naturalnej - jako metodę wspierającą leczenie kliniczne. Dr Bogusław Beck, zastępca dyrektora ds. lecznictwa podkreślił, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest zainteresowany współpracą z chińskimi medykami. Jak zaznaczył szpital wykorzystuje akupunkturę w przyszpitalnej Poradni Leczenia Bólu.


 


 
Monitorowanie pulsoksymetryczne

Monitorowanie pulsoksymetryczne w profilaktyce i leczeniu

Szanowni Państwo,


Serdecznie zapraszam neonatologów, anestezjologów i wszystkich zainteresowanych na wykład prof. AUGUSTO SOLA z pod tytułem „Monitorowanie pulsoksymetryczne w profilaktyce i leczeniu”.


Spotkanie odbędzie się w środę 11 października 2017 r. w sali wykładowej (3.48) na II piętrze w budynku głównym USK w godz. od 12:00 do 15:00. Udział jest bezpłatny. Nie potrzeba wcześniejszych zgłoszeń.


Serdecznie zapraszam
Prof. Barbara Królak – Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

 
Trzecia edycja BUMWRO

Trzecia edycja BUMWRO


W sobotę 30. września już po raz III obył się Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uroczystego otwarcia imprezy, w której uczestniczyło ponad 600 osób, dokonali rektor UMW prof. Marek Ziętek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Piotr Pobrotyn oraz pomysłodawca i organizator zawodów dr hab. Tomasz Zatoński. Wśród uczestników pojawili się m.in. prof. Alicja Chybicka, Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK, Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych USK, wielu lekarzy, a także osób niezwiązanych z branżą medyczną. Energetyczną rozgrzewkę dla wszystkich zgromadzonych poprowadził dr Aureliusz Kosendiak, kierownik Studium Wychowania i Sportu UMW.
Uczestnicy wyruszyli z ulicy Borowskiej, z terenu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jako pierwsze wystartowały ekipy zawodników z wózkami, a pięć minut później ruszyli pozostali biegacze. Na wszystkich śmiałków czekał 10-kilometrowy dystans.
W trakcie biegu odbyła się zbiórka pieniędzy na operację dla 14-letniej Darii. Dziewczynka czeka na implant, dzięki któremu będzie mogła pierwszy raz w życiu usłyszeć. Łączny koszt urządzenia i zabiegu wynosi 30 tys. zł. Podczas wydarzenia udało się zebrać 16 112,46 zł – ponad połowę sumy!

Najlepsi i najlepsze
Poniżej przedstawiamy najlepsze wyniki pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego:

BIEG KOBIET:

1. Marta ZIERKIEWICZ 00:45:55
2. Izabela ZAWITOWSKA 00:50:34
3. Karolina PIETRASZEWSKA 00:53:32

BIEG MĘŻCZYZN:

1. Wojciech TYRALSKI 00:41:03
2. Michał PIOTROWICZ 00:44:51
3. Krzysztof LEWANDOWSKI 00:45:56

Pozostałe wyniki pracowników USK:
wyniki.datasport.pl

Nagrodę za I miejsce w kategorii Senior Kobiet otrzymała prof. Alicja Chybicka.

Zwycięzcy programu PrzyVitaj Fit
Podczas sobotnich uroczystości swój finał miał również nasz program prozdrowotny „Przyvitaj Fit”. W namiocie programu przez cały dzień dyżurowali specjaliści, którzy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania związane ze zdrowym trybem życia, odżywianiem, dietą czy wysiłkiem fizycznym. Zwycięskiej drużynie w składzie: Kamila Zadrożna-Ciećko, Iwona Greloch, Beata Leszczyńska i Magda Zielińska nagrody wręczył Dyrektor Piotr Pobrotyn. Łącznie, wszyscy uczestnicy PrzyVitaj Fit stracili 79,80 kg!
2017-10-05
 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej
 
 

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2016 r., poz.186, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionej jednostki, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

 • - Poradnia Nefrologii Pediatrycznej z lat 1977 – 1996.

 • Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji. W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213.

  W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 6 listopada 2017 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

  Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

  Barbara Korzeniowska
  Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Otwartego
  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
  im. Jana Mikulicza-Radeckiego
  we Wrocławiu

    
Bieg Uniwersytetu Medycznego

Bieg Uniwersytetu Medycznego – utrudnienia w ruchu


30 września o godz. 10.00 wystartuje Bieg Uniwersytetu Medycznego. Trasa, poprowadzona ulicami Wrocławia, rozpocznie i skończy się na terenie przy ul. Borowskiej – w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Ostatni biegacz spodziewany jest tam w okolicach południa.


- Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców osiedla Borek i przemieszczających się w tym rejonie wrocławian – mówi dyrektor BUMWRO dr hab. Tomasz Zatoński. – Nasi wolontariusze rozdali tysiąc ulotek informujących o utrudnieniach, spotkaliśmy się z Radą Osiedla, poprosiliśmy o pomoc w dotarciu z informacją tamtejszego proboszcza. Prosimy też o przeparkowanie aut, by pozostawić biegnącym wolną ulicę. To zaledwie dwie sobotnie godziny – zachęcamy do wyjścia na ulicę i kibicowania zawodnikom. Wsparcie będzie dla nich niezwykle ważne – zapewnia dr Zatoński.


To już trzecia edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego. W tym roku, ze względu na remonty, trasa uległa zmianie, wyznaczają ją tym razem ulice : Borowska, Działkowa, Brossa, Ślężna, Dębowa, Wiązowa, Kasztanowa, Januszowicka, Kampinoska, Sochaczewska, Akacjowa, Lipowa, Sudecka, Pułtuska, Garwolińska, Skierniewicka, Rawska, Cisowa, Sudecka, Lipowa, Wiązowa, Dębowa, Ślężna, Brossa, Działkowa, Borowska.

Konieczne będą także zmiany w kursowaniu linii 144. Autobusy kursujące w kierunku pętli przy ulicy Wojszyckiej zostaną skierowane objazdem od Alei Wiśniowej przez ulicę Ślężną z pominięciem przystanków: Jarzębinowa i Skierniewicka. W kierunku przeciwnym, do pętli przy ulicy Kamieńskiego, autobusy zostaną skierowane objazdem od ulicy Wyścigowej przez ulicę Waligórskiego i Powstańców Śląskich do Alei Hallera z pominięciem przystanków: Skierniewicka, Jarzębinowa i Sudecka. Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach w ciągu ulicy Ślężnej, a w kierunku pętli przy ulicy Kamieńskiego na przystanku Park Południowy, Krzyki oraz Orla przy ulicy Powstańców Śląskich.

Bieg rozegrany zostanie na atestowanym odcinku 10 km. Zapisy trwają, można się zarejestrować na stronie www.bieg.umed.wroc.pl. Zamknięto już zapisy na biegi dla dzieci – te odbędą się na terenie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Imprezie, tradycyjnie, towarzyszyć będzie miasteczko biegowe z mocnym akcentem na profilaktykę prozdrowotną. Po raz kolejny zorganizowana została także zbiórka charytatywna. W tym roku organizatorzy chcą pomóc 14-letniej Darii. Dziewczynka cierpi na wiele schorzeń, ale w życiu codziennym najbardziej przeszkadza jej niedosłuch. Poprawę przynieść może operacja wszczepienia implantu – jej koszt to 30 tysięcy złotych. Na ten cel przeznaczone będą wszystkie wpłaty z zawodów dla dzieci, a także przeprowadzone w czasie imprezy zbiórki i licytacje.

Wpłacać można niezależnie od udziału w imprezie na konto fundacji Biegaj dla Zdrowia Nr konta – Raiffeisen Bank Polska S.A.: 21175000120000000029151717 z dopiskiem „Pomóż Darii usłyszeć”. Liczy się każda wpłata.
 
Turniej Piłki Nożnej

Turniej Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia


14 drużyn z dolnośląskich szpitali, przychodni i stacji pogotowia wzięło udział w III Turnieju Piłki Nożnej w Ochronie Zdrowia rozegranym w sobotę 9 września na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Organizatorem rozgrywek jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.


W tegorocznej edycji Turnieju zwyciężył zespół SP ZOZ Latawiec Świdnica, drugie miejsce zajęła drużyna sponsora EIB, a trzecie - Sokoły ze Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Swoim drużynom kibicowały rodziny oraz dyrektorzy wrocławskich szpitali: Piotr Pobrotyn, prof. Wojciech Witkiewicz oraz płk lek. Wojciech Tański.

- Z roku na rok poziom rozgrywek jest coraz wyższy – mówi Piotr Pobrotyn dyrektor USK. - Zawody to także okazja do integracji środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia.

O kibiców i zawodników zadbał Dział Żywienia USK, każdy mógł się posilić pyszną zupą, kanapkami i owocami.
 
Konferencja Hospicyjna Opieka Perinatalna

Konferencja Hospicyjna Opieka Perinatalna

 

 
Dzieciaki na start

Dzieciaki na start


Trwają zapisy dzieci na Bieg Uniwersytetu Medycznego „BUMKIDS 2017”, który odbędzie się 30 września 2017 roku. To druga edycja, przyjętej z ogromnym entuzjazmem zarówno przez zawodników jak i przez ich rodziców, imprezy biegowej dla najmłodszych.


Bieg odbędzie się na 3 dystansach: 400 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2010 a 31.12.2011, 800 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2008 a 31.12.2009 i 1200 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2005 a 31.12.2007.


Opłata startowa wynosi 10 zł, a wszystkie pozyskane środki zostaną przeznaczone na cel charytatywny. W tym roku chcemy pomóc 14 – letniej Darii. Nasi specjaliści przeprowadzą zabieg wszczepienia implantu, który poprawi słyszenie i odmieni jej życie. Niestety operacja taka na terenie Dolnego Śląska nie jest refundowana, a koszt urządzenia i niezbędnej rehabilitacji wynosi ok. 30 000 zł.


Limit zawodników wynosi 150 osób (50 osób w każdej kategorii wiekowej) dlatego warto zarejestrować się już teraz.


Informacje o Biegu Uniwersytetu Medycznego oraz zapisy dla dzieci i dorosłych dostępne są na stronie: www.bieg.umed.wroc.pl
 
Nowa Pracownia RM w USK

Nowa Pracownia Rezonansu Magnetycznego w USK


Uniwersytecki Szpital Kliniczny kupił jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych w Polsce. Jest to aparat tzw. 3-teslowy (poprzedni rezonans był 1,5-teslowy). Umożliwia on przeprowadzanie zaawansowanych badań np. serca czy mózgu, a także precyzyjną ocenę w przypadku chorób nowotworowych. Uroczyste otwarcie nowej pracowni RM odbyło się 4 sierpnia.


Do tej pory szpital przeprowadzał rocznie ponad 6000 tego typu badań. Dzięki nowemu urządzeniu ta liczba ma szansę wzrosnąć - Dyrekcja USK będzie się starała o zwiększenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.


Zakup rezonansu był możliwy dzięki ministerialnej dotacji, wsparciu Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową i publicznej zbiórce funduszy.

Całkowity koszt nowej pracowni to ponad 9,7 mln zł. Ministerstwo Zdrowia ofiarowało na ten cel 4,7 mln zł, Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową - 2,5 mln zł, a pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu szpitala.
 
IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne

IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne


W dniach 23 i 24 czerwca odbyło się kolejne, już IV Wrocławskie Forum Neonatologiczne, na które zaprosił Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego oraz Katedra i Klinika Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podczas konferencji prezentowano najnowsze rekomendacje żywieniowe z uwzględnieniem karmienia naturalnego, nie tylko w okresie noworodkowym, ale przede wszystkim niemowlęcym.


Spotkanie otworzyła prof. Barbara Królak-Olejnik – kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii oraz Dyrektor ds. Lecznictwa USK Bogusław Beck. Swoją obecnością zaszczyciła Forum również Dyrektor ds. Finansowych USK Mariola Dwornikowska-Dąbrowska, która przedstawiła historię Banku Mleka Kobiecego przy Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a także wydatki związane z otwarciem i prowadzeniem Banku oraz ekonomikę karmienia piersią. Prof. Katarzyna Kornacka – Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła rolę promocji karmienia naturalnego w aspekcie funkcjonowania Banków Mleka Kobiecego. Niezwykle ciekawa okazała się także prezentacja dr hab. Magdaleny Orczyk-Pawiłowicz, która dotyczyła wartości mleka kobiecego od strony biochemicznej. Wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii dla województwa dolnośląskiego dr n. med. Małgorzata Czyżewska zaprezentowała możliwości i bariery w opiece perinatalnej. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji prof. Jacek Rudnicki – pediatra, neonatolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówił o sztuce i medycynie.


Po każdej zakończonej sesji odbywała się dyskusja interdyscyplinarna m. in. dotycząca najczęściej popełnianych błędów żywieniowych i podaży mieszanek mlecznych jako ekwiwalentów mleka kobiecego. Dyskutowano również o potrzebie regulacji prawnych funkcjonowania Banków Mleka Kobiecego, czego zaczątkiem było wystąpienie dr. Błażeja Kmieciaka z Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat etycznych oraz prawnych aspektów pozyskiwania mleka kobiecego.


W drugim dniu pojawiły się takie tematy jak „Hiperbilirubinemia: stary problem – nowe możliwości” oraz „Znaczenie i możliwości immunizacji w okresie noworodkowym”, oraz możliwości, jakie stwarza Ustawa „Za Życiem”. Zaprezentowano również procedury stosowane w Banku Mleka Kobiecego i możliwości stosowania mleka gatunkowo swoistego dla człowieka.


W trakcie warsztatów prowadzonych w Banku Mleka Kobiecego przez Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego dr Aleksandrę Wesołowską i i koordynatora BMK przy Klinice Neonatologii USK dr Matyldę Czosnykowską-Łukacką wszyscy zainteresowani uzyskali praktyczne informacje o możliwości pozyskiwania mleka kobiecego oraz przekazywania go nie tylko dla dzieci hospitalizowanych w USK, ale również w innych szpitalach na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego.


Tegoroczna konferencja poświęcona została niemal całkowicie tematowi naturalnego karmienia jako optymalnego sposobu żywienia niemowląt, dlatego spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród pielęgniarek, położnych, doradców laktacyjnych oraz neonatologów a także innych osób, którym bliskie jest karmienie naturalne dziecka. Podczas Forum wykładowcy z całego kraju wygłosili 14 prelekcji. W obradach uczestniczyło ok. 100 lekarzy, pielęgniarek, położnych, konsultantów i doradców laktacyjnych oraz innych pracowników medycznych, dla których temat żywienia zwłaszcza zgodnie z aktualnymi rekomendacjami jest szczególnie ważny.
 
Spotkanie

Informacja o szkoleniu
 
Wystawa malarska

Wystawa malarska w USK!


20. czerwca (wtorek) o godz. 12 w holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się wystawa malarstwa pani Barbary Bieleckiej-Woźniczko (artystki spokrewnionej z Janem Mikuliczem-Radeckim). Impreza została zorganizowana z okazji 15-lecia USK. Artystka namalowała specjalnie na tę okazję i podarowała USK portret patrona naszego szpitala. Gościem specjalnym spotkania był prof. Jan Miodek, który wygłosił wykład o Janie Mikuliczu-Radeckim. Po wernisażu odbyła się projekcja filmu " Być wilkiem" w reżyserii Barbary Bieleckiej. Bohaterem dokumentu jest sportowiec - Rafał Mikołajczyk. 
Dzieciaki na start

Dzieciaki na start


Ruszyły zapisy dzieci na Bieg Uniwersytetu Medycznego „BUMKIDS 2017”, który odbędzie się 30 września 2017 roku. To druga edycja, przyjętej z ogromnym entuzjazmem zarówno przez zawodników jak i przez ich rodziców, imprezy biegowej dla najmłodszych.


Bieg odbędzie się na 3 dystansach: 400 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2010 a 31.12.2011, 800 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2008 a 31.12.2009 i 1200 m dla dzieci urodzonych pomiędzy 01.01.2005 a 31.12.2007.


Opłata startowa wynosi 10 zł, a wszystkie pozyskane środki zostaną przeznaczone na cel charytatywny. Limit zawodników wynosi 150 osób (50 osób w każdej kategorii wiekowej) dlatego warto zarejestrować się już teraz


BUMKIDS to nie tylko bieg dla dzieci. Wokół tej imprezy zorganizowana została całoroczna akcja prozdrowotna i profilaktyczna skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów rodziców i nauczycieli.


- Aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką prozdrowotną dla dzieci – mówi dr hab. Tomasz Zatoński – pomysłodawca i organizator biegu. – By nauczyć dzieci zdrowych zachowań musimy zacząć od wsparcia nauczycieli i rodziców. Poprosiliśmy najlepszych dolnośląskich ekspertów by podzielili się swoimi doświadczeniami w walce z otyłością u dzieci.


W ramach akcji Uruchamiamy Dzieciaki odbyło się 6 konferencji naukowych. W trakcie tych spotkań nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, fizjoterapeuci, dietetycy, trenerzy różnych dyscyplin sportowych, psychologowie i sportowcy w trakcie kilkudziesięciu wykładów przedstawili najnowsze informacje dotyczące chorób wynikających z nadwagi i otyłości u dzieci oraz metod zaradzania temu problemowi poprzez aktywność fizyczną.


Równolegle przeprowadzono akcję ankietową we wszystkich zgłoszonych do akcji szkołach podstawowych i gimnazjach. Rozdano niemalże 10000 ankiet dotyczących przyzwyczajeń żywieniowych, aktywności fizycznej, form spędzania wolnego czasu, a także chorób najmłodszych mieszkańców Wrocławia. W ramach akcji Uruchamiamy Dzieciaki przeprowadzono zawody w postaci testów Coopera, wśród wszystkich dzieci szkół uczestniczących w akcji. Zwycięzcy zawodów otrzymali medale BUMKIDS. Finał odbędzie się 17.06.2017 roku na Stadionie Olimpijskim. Rozegrane zostaną biegi zwycięzców eliminacji szkolnych, zawody w koszykówkę – streetball i siatkówkę. Do akcji przyłączyło się 36 szkół. W zawodach wzięło udział 7000 dzieci.


Akcja prozdrowotna „Uruchamiamy Dzieciaki” organizowana jest pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia, Jego Magnificencji Rektora prof. Marka Ziętka, wspólnie przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Departament Edukacji Urzędu Miasta. Współorganizatorami akcji są: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Młodzieżowe Centrum Sportu, Fundacja Klanza. Akcja otrzymała Patronat Honorowy Konsulatu Królestwa Norwegii we Wrocławiu.


Informacje o Biegu Uniwersytetu Medycznego oraz zapisy dla dzieci i dorosłych dostępne są na stronie: www.bieg.umed.wroc.pl
 
Finał Drugie Życie

1.      finał dolnośląskiej edycji kampanii Drugie życie.

Happening z kartonowymi modelami przeszczepianych narządów.

Milion rozdanych oświadczeń woli.

Happeningiem z kartonowymi modelami narządów, które można przeszczepiać,uczciła rozdanie miliona oświadczeń woli i zakończenie pierwszej w województwie a dziewiątej w skali kraju edycji akcji młodzież z kampanii Drugie życie na Dolnym Śląsku. Uczniowie z 27 szkół z regionu przez cały rok szkolny promowali transplantację.Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia. Dziś, w piątek (9.06.2017) wszystkie szkoły odebrały dyplomy, wiele otrzymało specjalne wyróżnienia, a trzy placówki czeki charytatywne - o wartości 1000 zł każdy. Laureatami akcji zostali: Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Czeki ufundowane firmę Fresenius Medical Care Polska, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.
 

Pacjenci i lekarze ramię w ramię

W czasie kampanii Drugie życie niemal do wszystkich szkół, które wzięły udział w akcji udali się lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepie, by spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o przeszczepianiu narządów. Jednoczesna wizyta lekarza iosoby po przeszczepie to najlepszy sposób na pokazanie wielu aspektów przeszczepiania narządów. „Podczas spotkań z młodzieżą  widzę, że młodzi ludzie potrzebują wiedzy merytorycznej na temat transplantacji, by walczyć z mitami, które narosły wokół tego tematu. Ale nic tak do nich nie przemawia jak prawdziwe historie osób, które żyją z przeszczepionym organem. To te osoby są prawdziwymi bohaterami naszej akcji. To ich opowieści wzruszają i napędzają tych młodych ludzi do działania"– mówiła dr n. med. Dorota kamińska, transplantolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, główny ekspert medyczny kampanii.

Kampania na wagę życia

Młodzież, podczas kampanii odważnie, z zapałem i pełnym przekonaniem o słuszności swoich działań promowała transplantację zarówno wśród swoich rówieśników, jak i wśród mieszkańców miast. Do działania i wymyślania kolejnych, kreatywnych akcji promocyjnych zachęcały nie tylko spotkania z lekarzami i pacjentami po przeszczepieniu. Uczniowie na bieżąco śledzili statystyki dotyczące przeprowadzanych przeszczepień, a te są lepsze niż rok temu. To napawa optymizmem i jeszcze bardziej zapala do działania. Takiego czasu nie można zmarnować.
W maju tego roku przeszczepiono więcej narządów od dawców zmarłych: 70 nerek (51 w maju 2016), 23 wątroby
(17 w maju 2016), 5 serc (4 w maju 2016) i 3 płuca (2 w maju 2016). "Coraz lepsze statystyki napawają optymizmem nie tylko nas, organizatorów i ekspertów medycznych kampanii Drugie życie. Cieszy się także młodzież, bo to ona jest autorem sukcesu tej akcji. Musimy jednak pamiętać, że ani na chwilę nie wolno nam zwolnić tempa
w promowaniu transplantacji, bo zawsze może być lepiej. Poza tym właśnie tego oczekują od nas pacjenci, którzy czekają na nowy organ. Ta wspaniała młodzież, która z roku na rok bierze udział w kampanii, doskonale o tym wie."
tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Manekin Challenge, czyli bez słów o transplantacji

 

O tym, czy oddać narządy po śmierci do transplantacji rozmawia się niezwykle trudno. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Udowodniła to młodzież z Technikum nr 6 w Głogowie, która wzięła udział w akcji zorganizowanej
z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26 stycznia 2017). Szkoły z Dolnego Śląska nagrały krótkie, 30-sekundowe filmy w konwencji Manekin Challenge, chcąc w ten nietypowy sposób zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. Technikum nr 6 z Głogowa zrealizowało najlepszy film, za który dziś przedstawiciele tej szkoły odebrali nagrodę specjalną z rąk organizatorów kampanii.

Laureaci

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w Auli im. Jana Pawła II, na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze
na wybrane cele charytatywne.
Nagrodzone szkoły:

·         Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie

·         Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni

·         Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Zespół Szkół w Strzegomiu, Liceum Ogólnokształcące nr 12 we Wrocławiu oraz Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie. Technikum nr 6 w Głogowie otrzymało nagrodę specjalną za realizację najlepszego filmu promującego transplantację, wykonanego w konwencji Manekin Challenge.

 

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzi ludzie rozdali milion oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

 

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie dolnośląskim patronat nad kampanią objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, ks. abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia, prof. dr hab. Marek Ziętek – Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz TVP Wrocław. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polsk - abp Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka - Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów.

 


 
Giba dający siłę w walce z chorobą

Giba dający siłę w walce z chorobą


31. maja sala seminaryjna w "Przylądku Nadziei" wypełniła się po brzegi. Kilkadziesiąt dzieci i ich rodziców oraz personel Kliniki uczestniczyło w spotkaniu z Gilberto Amauri de Godoy Filho, powszechnie znanego jako "Giba". Brazylijczyk z uśmiechem na ustach rozdawał autografy i pozował do zdjęć i dzielił się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą nowotworową.

Po zakończeniu spotkania sportowiec poszedł odwiedzić pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia musieli zostać w salach. We wrocławskiej klinice spędził kilka godzin. Jego wizyta dodała wszystkim dzieciom i ich rodzicom wiele pozytywnej energii i oraz siły w walce z chorobą.

„Giba” były wybitnym brazylijskim siatkarzem (jego odpowiednikiem w futbolu może być Cristiano Ronaldo lub Leo Messi), kiedy miał pół roku, zachorował na białaczkę - wówczas wyleczalność wynosiła ok. 15%. Udało mu się wygrać z chorobą i odnieść wiele sukcesów w sporcie - m.in. Londyn 2012), mistrzostwo świata (Argentyna 2002, Japonia 2006, Włochy 2010), Puchar Świata (2003 i 2007), zwycięstwo w Lidze Światowej (2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010) i wiele innych.

Brazylijczyk przyjaźnił się z Agatą Mróz-Olszewską (byłą wybitną siatkarką, które była leczona w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu) oraz zbierał środki na jej leczenie. 4. czerwca była dziewiąta rocznica śmierci Agaty - "Giba" umieścił na swoim profilu na Instagramie jej wspomnienie.

Natalia Kusztal


fot. Krzysztof Ziółkowski

 
Specjaliści rozmawiali o przeszczepach

Specjaliści rozmawiali o przeszczepach


12 maja 2017 r. we wrocławskim Afrykarium odbyło się coroczne spotkanie koordynatorów transplantacyjnych z województw Dolnośląskiego i Opolskiego. Organizatorem spotkania było Biuro ds. Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyli ordynatorzy oddziałów intensywnej terapii oraz koordynatorzy transplantacyjni, gościnnie również przedstawiciele Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Na spotkaniu poruszano zagadnienia związane z kwalifikacją dawców, punktami krytycznymi koordynacji oraz dokumentami braku sprzeciwu na pobranie narządów wyrażonego przez dawcę za życia. Omówiono także program rodzinnych przeszczepów nerek w USK, w którym z każdym rokiem uczestniczy więcej dawców i biorców.

W spotkaniu uczestniczyły także osoby po przeszczepie, które opowiadały o swoich doświadczeniach. Uniwersytecki Szpital Kliniczny dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu Biura ds. Transplantacji stał się wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku przeszczepiającym wątroby, nerki, szpik, rogówki. W ubiegły roku po raz pierwszy w USK przeszczepiono kończynę górną. Obecnie także Klinika Chirurgii Serca USK przygotowuje się do pierwszego przeszczepu serca.

W 2016 roku wykonano w USK :
42 przeszczepy nerek w tym 7 od dawców żywych.
14 przeszczepów wątrób
1 przeszczep kończyny górnej
89 przeszczepów szpiku
18 przeszczepów rogówek

Do maja 2017 roku wykonano w USK :
28 przeszczepów nerek w tym 8 od dawców żywych (to jedna trzecia przeszczepów rodzinnych w Polsce).
6 przeszczepów wątrób
23 przeszczepy szpiku
8 przeszczepów rogówek 
Ortopedzi USK wśród światowych sław!
 

Ortopedzi USK wśród światowych sław!


11.-12. maja br. prof. Szymon Dragan (Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK we Wrocławiu) wraz ze swoimi współpracownikami zorganizował międzynarodową konferencję pt. "30 lat stosowania Metody Ilizarowa w Polsce", która była poświęcona problemowi wad wrodzonych występujących u dzieci.
Wśród zaproszonych osób znaleźli sie najlepsi specjaliści na świecie m.in.: profesorowie: R. Hamdy z Kanady, Y. Elbatrawy z Egiptu, M. Catagni z Włoch oraz dr Dror Paley z USA.

W czwartek 11. maja 2017 r. w Sali Wielkiej we wrocławskim Ratuszu o godz. 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie konferencji, a po nim rozpoczęła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział m.in.:
Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, a także przedstawiciele NFZ-u i licznie zebrani ortopedzi. Najważniejszym celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz wypracowanie rekomendacji w sprawie leczenia dzieci w Polsce i za granicą. (nk)


fot. Tomasz Gola

 
Alarm bombowy na Borowskiej

Alarm bombowy na Borowskiej


Wczoraj rano ewakuowano kilkaset osób przebywających w budynku głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Pracownicy ochrony szpitala podczas patrolu znaleźli porzuconą reklamówkę i natychmiast poinformowali o tym centrum powiadamiania ratunkowego. Do szpitala przyjechały wszystkie służby ratunkowe: policja w tym zespół z psami tropiącymi, pirotechnicy, strażacy, straż miejska oraz przedstawiciel sztabu zarządzania kryzysowego.


Po zidentyfikowaniu pakunku przez psy tropiące, którym okazał się ładunek wybuchowy, pirotechnicy wynieśli z budynku reklamówkę, która później została zdetonowana.


- Akcja to tylko ćwiczenia , na wypadek konieczności ewakuacji szpitala – uspokaja Zygmunt Kijak, odpowiadający za ochronę USK – traktujemy ją jednak bardzo poważnie. Angażują się w nią wszyscy pracownicy administracji, z dyrekcją i kierownictwem na czele oraz wyznaczone osoby pionu medycznego. - To kolejne takie ćwiczenie w naszej placówce. Po każdym poprawiamy słabe strony i razem ze służbami ratunkowymi wyciągamy wnioski, jak poprawić bezpieczeństwo szpitala. - Zdajemy sobie sprawę, że taka akcja powoduje także utrudnienia dla osób odwiedzających i naszych pacjentów, dlatego przepraszamy wszystkie osoby, które napotkały wczoraj na trudności. 
Informacja

Zasłużone pielęgniarki i położne z USK


8. maja 2017 roku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, w Centrum Kongresowym we Wrocławiu, Dolnośląska Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych wręczyła prestiżową nagrodę "Bene Meritus" pielęgniarkom i położnym z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Nagrody otrzymały Grażyna Świątek, Katarzyna Gasztyk, Maria Zientara, Alicja Szczerkowska, Barbara Bilińska i Teresa Kłos. Dolnośląska Rada doceniła wyróżniającą się postawę zawodową, upowszechnianie oraz przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.


 
Leczenie nowotworów trzustki

Leczenie nowotworów trzustki24. kwietnia br. na zaproszenie prof. Grzegorza Mazura, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej, przyjechali specjaliści zajmujący się leczeniem nowotworów trzustki. Swoje wykłady w USK wygłosili:

dr Leszek Kraj z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
dr Guido Giordano pracujący na co dzień w Medical Oncology, San Filippo Neri Hospital Roma.


 
Informacja
 
 Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Piotr Pobrotyn

oraz
Lekarz Kierujący - Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej
prof. dr hab. Alicja Chybicka

zatrudnią od zaraz
w Ponadregionalnym Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”
w Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej:

 


- lekarzy specjalistów z zakresu hematologii i onkologii dziecięcej,
- lekarzy pediatrów,
- lekarzy chcących rozpocząć specjalizacje z hematologii i onkologii dziecięcej,
- lekarzy rezydentów.

 

Szczegóły oferty.


 
Informacja

USK w pierwszej trójce w Polsce

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował dzisiaj Ranking Szpitali Publicznych 2017. W gronie najlepszych szpitali w Polsce znalazł się Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. W kategorii dużych placówek USK zajął trzecie miejsce.

Ranking po raz 13. przeprowadziła firma Magellan. Analitycy brali pod uwagę sukcesy finansowo – organizacyjne: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ. Szpitale podzielone zostały w zależności od wysokości kontraktu na trzy grupy: małe, średnie i duże.

- Przed dziesięciu laty byliśmy jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce. – Obecnie jesteśmy jednym z najbardziej stabilnych finansowo, co wpływa to na lepszą jakość opieki nad pacjentem – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor szpitala. – Dziś wraz z pracownikami świętuje 11-lecie mojej pracy na stanowisku dyrektora szpitala – wysoka pozycja w rankingu to dla mnie najlepszy prezent – dodaje.

– Jesteśmy jedną z największych placówek w Polsce. Mamy ponad 1 tys. łóżek i ok. 3,5 tys. pracowników. Z powodzeniem łączymy trzy funkcje: kliniczną dla pacjentów, dydaktyczną dla studentów medycyny oraz naukową. Dzięki sukcesom medycznym naszych pracowników mamy już nie tylko uznanie w Polsce, ale również na świecie.


 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2016 r., poz.186, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionych jednostek, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

 • - Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej z 1996 roku, 
 • - Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Alergologii z 1996 roku,
 • - Klinika Nefrologii Pediatrycznej z 1996 roku,
 • - Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej z 1996 roku,
 • - Klinika Gastroenterologii i Hepatologii z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego z 1996 roku,
 • - Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki z 1996 roku.

 • Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji. W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Działu Zasobów Archiwalnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 12 maja 2017 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

  Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

  Z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży
  Iwona Drelichowska-Stopa

    
Pielęgniarki Roku

Laureatki konkursu Pielęgniarka Roku 2016

W Konkursie Pielęgniarka Roku organizowanym corocznie przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, w eliminacjach wojewódzkich II miejsce zajęła Anna Juskowiak z Działu Bloków Operacyjnych oraz Magdalena Nizoł z Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii. III miejsce przypadło Jolancie Zdeb z Działu Bloków Operacyjnych.
– Jesteśmy dumni, że w prestiżowym konkursie, organizowanym przez towarzystwo naukowe, nasze koleżanki zajęły tak wysokie miejsca – podkreśla Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa USK.

Magdalena Nizoł – mgr pielęgniarstwa, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z 2016 roku. Zawodowo związana z Kliniką Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii od lipca 2015 roku. Dąży do podnoszenia kwalifikacji zawodowych biorąc udział w kursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach. W 2016 r. ukończyła kurs o specjalności ,,Edukator w cukrzycy”, kurs specjalistyczny ,,Wykonywanie i interpretacja zapisu elektokardiograficznego dla pielęgniarek i położnych” oraz ,,Kurs podstawowy w zakresie przetaczania krwi”.

Anna Juskowiak – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, zawód pielęgniarki wykonuje od 2005 r., kiedy ukończyła Medyczne Studium Zawodowe w Rawiczu. W 2006 r. przyjechała do Wrocławia przekonana, że duże miasto daje dużo możliwości. W latach 2006 – 2008 pracowała na oddziale chirurgicznym w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSW we Wrocławiu. W 2010 r. ukończyła studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, a w 2014 r. zdała egzamin pań-stwowy i uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego. Aktualnie pracuje jako pielęgniarka operacyjna w Dziale Bloków Operacyjnych oraz studiuje Dyplomację Europejską na Uniwersytecie Wrocławskim. Zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym lubi wyzwania. Jak sama o sobie mówi „ pełna nadziei na lepsze jutro podejmuje wyzwania dnia codziennego”.

Jolanta Zdeb – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, absolwentka studiów magisterskich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pielęgniarka pracuje od 19 lat, obecnie jako pielęgniarka anestezjologiczna w Dziale Bloków Operacyjnych. 
Kobiety Medycyny 2017

Kobiety Medycyny 2017W tym roku już po raz czwarty redakcja "Portale Medyczne" organizuje ogólnopolski plebiscyt na najaktywniejszą i najskuteczniejszą kobietę w polskiej branży medycznej. Wśród 31 nominowanych kandydatek są dwie lekarki pracujące na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Medycznym we Wrocławiu: prof. Alicja Chybicka i dr hab. Bernarda Kazanowska z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK. Głosować można do 14. kwietnia br. za pośrednictwem strony internetowej

http://www.kobietymedycyny.pl/.

Każdy internauta może oddać trzy głosy na osobę, która jego zdaniem najbardziej zasługuje na tę nagrodę.

Serdecznie zachęcamy do głosowania!


 
Informacja

Informacja o szkoleniu
 
Bieg UM 2017

Uruchamiamy dzieciaki!
 
Jaskra nie boli

Jaskra nie boli. Kradnie wzrok.

 

20 marca br. o 16:00 w sali wykładowej przy pl. Solidarności 3/5 odbędzie się otwarte spotkanie edukacyjne dla mieszkańców Wrocławia poświęcone jaskrze. Poprowadzi je prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry.

Spotkanie jest częścią akcji edukacyjnej organizowanej z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry przez Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Nauki i Medycyny.

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 7