Z ostatniej chwili
Pielęgniarki z naszego szpitala odznaczone Bene Meritus

Pielęgniarki z naszego szpitala odznaczone Bene Meritus


Dolnośląska Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu uhonorowała Panie Pielęgniarki zatrudnione w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odznaczeniem „BENE MERITUS”.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Panie Pielęgniarki otrzymały odznaczenie „BENE MERITUS” za profesjonalizm, wyróżniającą postawę zawodową, społeczną oraz upowszechnianie i przestrzeganie zasad etyki zawodowej, a także wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.

Dzisiaj, Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podczas spotkania z Paniami Pielęgniarkami pogratulował i podziękował Paniom za wspaniałą postawę w codziennej pracy, która wymaga kompetencji, profesjonalizmu oraz odpowiedzialności i zrozumienia drugiego człowieka.

- Serdecznie dziękuję wszystkim odznaczonym Paniom za codzienny trud i wytężoną pracę, a przede wszystkim za opiekę nad pacjentami i wsparcie którego im udzielacie” – powiedział Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Przyłączamy się do gratulacji Pana Dyrektora i życzymy Paniom satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

 
Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej

Ogłoszenie o zamiarze zniszczenia dokumentacji medycznej


Działając na podstawie art. 29 ust. 2 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2017 r., poz.1318, z późniejszymi zmianami) oraz §75 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. 2015, poz. 2069) Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, indywidualna dokumentacja medyczna z poniżej wymienionych jednostek, po upływie okresów przechowywania, zostanie zniszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła:

Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej z 2002 r.,
Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Geriatrii z 2002 r.,
Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej z 2002 r.,
Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki z 2002 r.,
Kliniki Nefrologii Pediatrycznej z 2000 r.,
II Katedry i Kliniki Ginekologii z 2000 r.,
Kliniki Chorób Wewnętrznych i Zawodowych z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Serca z 2002 r.,
Kliniki Chirurgii Szczękowej z 2002 r.,
Kliniki Endokrynologii Wieku Rozwojowego z 2000 r.,
Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej z 2000 r.,
Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Krwi z lat 2001-2002 r.,
Kliniki Dermatologii 2001 r.,
Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami 2001-2002 r.,
Kliniki Pediatrii i Gastroenterologii 1999 r.,
Kliniki Kardiologii 2001 r.,
Kliniki Ginekologiczno-Położniczej z lat 1999-2000,
Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego SPSK1 z 2001 r.,
Poradnia Elektrostymulacji i Zaburzeń Rytmu Serca 2002 r.,
Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych z 1999 r.

Dokumentacja indywidualna wewnętrzna przewidziana do zniszczenia może zostać wydana za pokwitowaniem, na wniosek pacjenta lub osoby przez niego upoważnionej do uzyskania dokumentacji.

W związku z powyższym, prosimy osoby zainteresowane odbiorem własnej indywidualnej dokumentacji medycznej, aby zgłaszały się do Archiwum Zakładowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213 do dnia 30 czerwca 2023 roku z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości ze zdjęciem w dniach: środa i czwartek, w godz. od 8 do 14, po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonicznym (71) 733 16 10.

Po ww. terminie dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującą procedurą, zostanie zniszczona.

 
Zapisy na warsztaty USK

Zapisy na warsztaty USK „Jak opiekować się osobą w chorobie i niepełnosprawności”Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla członków rodzin i opiekunów osób z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami oraz opiekunów chorych w trakcie długiego leczenia i rekonwalescencji. Spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami ma na celu zwiększenie umiejętności opiekunów tak, aby mogli skutecznie i profesjonalnie zadbać o swoich bliskich w domu. To także doskonała okazja do zadbania o własny dobrostan, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z osobami w podobnej sytuacji.


Podczas zajęć dowiedzą się Państwo między innymi jak przygotować bezpieczne warunki opieki w domu, z jakiej pomocy instytucjonalnej warto skorzystać, jak pomóc bliskiej osobie w pielęgnacji, jak i gdzie uzyskać pomoc psychologiczną dla chorego oraz opiekunów. Poruszane będą również tematy bezpieczeństwa zażywania leków, zachowań i reakcji osób chorych oraz zabezpieczenia chorego w niezbędny sprzęt ortopedyczny.

Zajęcia organizowane 24 czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu skupiają się na kluczowych aspektach opieki nad pacjentami i będą prowadzone przez specjalistów z zakresu farmacji, psychoterapii i psychologii, rehabilitacji oraz pielęgniarstwa.

Aby wziąć udział w warsztatach, prosimy o wcześniejszą rejestrację. Warsztaty są całkowicie bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszej rejestracji (do 16 czerwca). W trakcie warsztatów przekażemy Państwu również niezbędne materiały, informatory i poradniki.

Kiedy odbędą się warsztaty?

24 czerwca (sobota) w godz. 10.00 – 16.00Gdzie?

USK we Wrocławiu - Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji przy ul. Borowskiej 213, sala 3.33 (wejście główne, budynek B, III piętro)Jak zapisać się na warsztaty?

UWAGA - rejestracja będzie prowadzona do 16 czerwcaTelefonicznie w godzinach 8.00-14.00• Małgorzata Gdesz tel. 662 232 559


• Magdalena Klimczak tel. 71/733 12 45Przez wiadomość e-mail:Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych opieką nad osobami chorymi i z niepełnosprawnościami. Wspólnie uczmy się, jak skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach i zapewnić najlepszą opiekę naszym bliskim. Prosimy o punktualne przybycie, aby wszyscy mogli skorzystać z pełnego programu.

Partnerzy wydarzenia:

Fundacja Moc Pomocy
Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”

[IG] 
Tydzień Godnego Porodu – cykl warsztatów w USK we Wrocławiu

Tydzień Godnego Porodu – cykl warsztatów w USK we WrocławiuW dniach 14 – 19 maja 2023 r. już po raz trzeci odbędzie się w Polsce Tydzień Godnego Porodu - to cykl bezpłatnych wydarzeń lokalnych dla kobiet w ciąży i par oczekujących dziecka, organizowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. W tym roku Tydzień odbywa się pod hasłem przewodnim „O wadze pierwszego kontaktu” i ma zwrócić uwagę, jak istotny jest pierwszy kontakt rodziców z noworodkiem. Największym ośrodkiem we Wrocławiu organizującym Tydzień Godnego Porodu jest USK przy ul. Borowskiej.

Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu (The International Week for Respecting Childbirth) to cykl wydarzeń po raz pierwszy zainicjowany w 2004 r. przez francuskie stowarzyszenie non-profit Alliance française pour l’accouchement respekté (AFAR). Od 2011 r. jego koordynację powierzono Europejskiej Sieci Stowarzyszeń Porodowych (ENCA), której częścią jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

Tegoroczne aktywności przygotowane w USK we Wrocławiu mają przede wszystkim podkreślać moc pierwszego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry tuż po porodzie i zachęcać do dbałości, aby ten kontakt nie był niczym zakłócony i dotyczył obojga rodziców.

Serdecznie zapraszamy kobiety w ciąży i osoby bliskie do udziału w spotkaniach w Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213, bud. FA, IIIp. sala seminaryjna 4.32.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

14 maja (niedziela)
11:00 „Laktacja - co musisz wiedzieć zanim urodzisz” oraz „Chustonoszenie na dobry początek
- zapoznanie się z chustami i nosidłami” Położna Marlena Baran
13:30 „Wszystko co musisz wiedzieć o znieczuleniach - spotkanie z lekarzem anestezjologiem” dr Jacek Zwierzchowski

15 maja (poniedziałek)
17:30 „Rola osoby towarzyszącej w porodzie oraz okresie okołoporodowym” oraz „Porodówka na dzień dobry - sesja pytań i odpowiedzi” Położna Karolina Nadzieja Wrońska

16 maja (wtorek)
17:30 „O wadze pierwszego kontaktu” oraz „Porodówka na dzień dobry - sesja pytań i odpowiedzi” Położna Małgorzata Szymańska

17 maja (środa)
17:30 „Co możesz zrobić, by zmniejszyć odczuwanie skurczów porodowych? O naturalnych metodach łagodzenia bólu” Położna Wiktoria Jonderko

18 maja (czwartek)
16:00 „Zwiastuny porodu” Położna Monika Słowikowska
17:30 „Cięcie cesarskie - fakty i mity” Położna Danuta Sahaj, Położna Katarzyna Adamczyk

19 maja (piątek)
16:00 „Pierwsze kroki w macierzyństwie - jak zadbać o siebie” Położna Karolina Kwiatkowska
17:15 „Praktycznie o połogu” Położna Aleksandra Fortunko

[IG]
 
e-konsylium – kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce

e-konsylium – kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w PolscePo e-recepcie i e-skierowaniu czas na e-konsylium. Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego przygotowują pilotaż e-konsylium. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci zyskają dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają.

– Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też „magazynuje” w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-konsylium – na przykład skierowanie do szpitala - są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. To bardzo pozytywna zmiana dla pacjentów – nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, by uzyskać opinię specjalisty, nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji – wszystko jest dostępne lekarzom w systemie – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca USK, który merytorycznie koordynuje działania. Celem platformy jest przede wszystkim ułatwienie kontaktu i szybkiej konsultacji ze specjalistami oraz zwiększenie dostępności pacjentów do usług medycznych.

– To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

E-konsylium to kolejny etap informatyzacji w systemie ochrony zdrowia. Z medycznego punktu widzenia rozwiązanie nie stwarzało dużych problemów, podobne konsultacje przeprowadzane są od dawna. Kluczowe było wdrożenie systemu, który zapewni bezpieczeństwo danych. Z inicjatywy ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego pracują nad tym eksperci Instytutu Łączności - Polskiego Instytutu Badawczego.

– Wdrażamy kolejne rozwiązania w e-zdrowiu, które poprawią sytuację pacjentów. Polacy chętnie korzystają z e-recept, e-skierowań i e-zwolnień, bo to rozwiązania znacznie wygodniejsze niż ich papierowe odpowiedniki. E-konsylium pozwoli lekarzom wspólnie postawić diagnozę i wykorzystać do tego wiedzę ekspertów, którzy pracują w różnych ośrodkach. Ten wirtualny gabinet, to także wygoda i bezpieczeństwo dla lekarzy – platforma pozwala każdemu zobaczyć wyniki badań pacjenta, a wynik zostaje podpisany elektronicznie przez wszystkich uczestników. Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Pomysł tego rodzaju konsultacji w Instytucie Chorób Serca narodził się już kilka lat temu. Kardiolodzy z USK od dłuższego czasu wspierają merytorycznie lekarzy z regionu. Platforma ułatwia i przyspiesza te działania.

– Nie mam wątpliwości jak wielkie znacznie ma szybka i profesjonalna konsultacja – zwłaszcza w kardiologii. Dlatego od kilku lat razem z innymi ośrodkami kardiologicznymi na Dolnym Śląsku szukaliśmy sposobu, jak w codziennej praktyce skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem, po to, aby nasi pacjenci byli optymalnie leczeni – mówi dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. Instytut Chorób Serca grupuje doskonałych kardiologów i kardiochirurgów, dynamicznie rozwijamy ośrodek transplantacyjny, pracuje z nami także kilku wybitnych ekspertów spoza kraju. Dlatego jesteśmy w stanie konsultować i leczyć najtrudniejszych chorych. Ale idea e-konsylium to coś więcej, to nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjent - także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości - otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk wskazujących na znaczny wzrost liczby zgonów Polaków na choroby układu krążenia. Upowszechnienie dostępu do uniwersyteckiej ekspertyzy może skutecznie odwrócić ten niepokojący trend. Cieszę się, że nawiązujemy w tym zakresie szeroką współpracę z lekarzami POZ – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W poniedziałek, 8 maja 2023 r. o godz. 12:30 w Instytucie Chorób Serca Uniwersy-teckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się wstępna prezentacja możli-wości platformy e-konsylium z udziałem dr. Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji, prof. Piotra Ponikowskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prof. Pawła Pławiaka zastęp-cy dyrektora ds. naukowych Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego, dr. hab. Wiktora Kuliczkowskiego, z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpi-tala Klinicznego we Wrocławiu i konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii oraz Marcina Drozda, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocła-wiu. Podczas pilotażowego e-konsylium eksperci z Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego oraz specjaliści z Instytutu Chorób Serca USK połączyli się z lekarzami z dwóch szpitali – Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Pola-nicy-Zdroju i Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wro-cławiu oraz lekarzem POZ, i przeprowadzili konsultacje 3 pacjentów.

– Lekarz rodzinny ma pod opieką bardzo wielu pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. W części przypadków nie jest w stanie sam rozstrzygnąć o dalszym postępowaniu i do niedawna wszystko co mógł zrobić, to wystawić skierowanie do poradni specjalistycznej lub szpitala. Wiele z tych skierowań było i jest zbędnych, bo wystarczyłaby telekonsultacja z kardiologiem i wyjaśnienie wątpliwości. Z drugiej strony – wielu pacjentów powinno pilnie trafić na interwencję kardiologiczną, zamiast czekać w długiej kolejce – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Pilotaż e-konsylium jest bardzo istotnym rozwiązaniem systemowym, które umożliwia szybką konsultację kardiologiczną pacjenta również z poziomu podstawowej opieki zdrowotnej, co poprawia jej jakość i zwiększa dostępność do specjalistycznej opieki potrzebującym pacjentom. Niewątpliwie rozwiązanie to stanie się także ważnym elementem w rozwoju opieki koordynowanej nad pacjentem kardiologicznym w POZ wyjaśnia prof. Mastalerz-Migas.

Platforma ma zostać oddana do końca roku i w kolejnym być testowana w sieci kardiologicznej.fot. Tomasz Walów/UMW


 
Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USK

Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USKPrzychodzi nagle, bez ostrzeżenia, ale często zabija lub czyni życie koszmarem – udar najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu, trzecia w kolejności przyczyna zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40 roku życia. Dzień Otwarty – bezpłatne porady, konsultacje oraz badania profilaktyczne z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej - odbędzie się już w najbliższy wtorek, 9 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

- Jeśli specjalistyczna pomoc dotrze do chorego szybko, jest szansa na powrót do zdrowia i sprawności. W przypadku niedokrwiennych udarów mózgu tzw. „złota godzina” to około 4,5 godz. Po tym czasie zmiany są już najczęściej nieodwracalne – mówi prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Kliniki Neurologii USK.

Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie interwencji w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia udarów to jedyna szansa na ratunek. Do prawidłowego rozpoznania konieczny jest nowoczesny sprzęt (tomograf, rezonans) i zespół specjalistów. Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do skutecznego leczenia udarów. Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru mózgu. Na część z nich wpływu nie mamy, ale większość z nich możemy modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza.

- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, migotanie przedsionków, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej to czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu, na które mamy wpływ i którym możemy przeciwdziałać – podkreśla prof. Sławomir Budrewicz.

9 maja 2023 r. z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, w godzinach 10:00 – 13:00 w holu głównym USK przy ul. Borowskiej 213 odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych.
Wszystkie zainteresowane osoby będą miały szansę zasięgnąć porad neurologów, psychologów, dietetyków, fizjoterapeutów, farmaceutów klinicznych oraz wykonać pomiary saturacji, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego oraz innych parametrów z krwi.

- Naszym celem jest podniesienie społecznej świadomości dotyczącej profilaktyki udaru mózgu. Chcemy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach poznanie czynników ryzyka udaru mózgu i zgodna z zaleceniami zmiana stylu życia, pozwalają go uniknąć – podkreśla dr Olga Fedorowicz kierownik Zespołu Farmaceutów Klinicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego e Wrocławiu.

Udział w Dniu Otwartym jest bezpłatny!!

Podczas warsztatów dostępne będzie także stoisko NFZ, na którym będzie można wyrobić kartę EKUZ.
 
Program pilotażowy Sieć Kardiologiczna


 Program pilotażowy SIEĆ KARDIOLOGICZNA skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, u których lekarz rozpoznał wstępnie jedno z następujących schorzeń i koniecznym jest szybkie wdrożenie specjalistycznej diagnostyki i leczenia:

       nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne

       niewydolność serca

       zaburzenia rytmu i przewodzenia

       wada serca zastawkowa i niezastawkowa, w tym wada wrodzona

Korzyści z udziału w programie:

       szybka diagnostyka

       ciągłość leczenia w ośrodkach współpracujących w programie

       poprawa jakości leczenia

       koordynacja leczenia

       dostęp do infolinii kardiologicznej  

Pacjent do programu zgłasza się ze skierowaniem do poradni kardiologicznej wystawionym przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), mających kontrakt z NFZ.

 

Rejestracja odbywa się:

       osobiście – Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213,

Wrocław, budynek FA, parter, pokój 1.19 (Instytut Chorób Serca)

       telefonicznie – w godz. 8.00-14.00  tel.   885 802 582,   885 853 123

       e-mail – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .pl
.
 
13 przedstawicielek USK objęło istotne funkcje w organach Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych

13 przedstawicielek USK objęło istotne funkcje w organach Okręgowej Izby Pielęgniarek i PołożnychZ przyjemnością informujemy, że pielęgniarki z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zostały wyróżnione podczas ostatnich wyborów do organów Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych VIII kadencji 2023-2027.

Przewodniczącą Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych została po raz drugi Pani Anna Szafran. W składzie Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych znalazły się także: Beata Dąbrowska, Agnieszka Gądek, Wioletta Michalska oraz Danuta Musioł.

Przewodniczącą Okręgowego Sądu Pielęgniarek i Położnych została Danuta Neuman a członkiniami Sądu Panie Violetta Magiera oraz Anna Szelestowska.

Funkcję Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych objęła Małgorzata Gdesz. Ponadto Ewelina Butyńska, Ewa Jabłońska, Elżbieta Ostrowska oraz Maria Konefał–Jacaszek objęły funkcje Zastępców Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Gratulujemy wszystkim wybranym osobom i życzymy wielu udanych inicjatyw, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dalszych sukcesów zawodowych.

 
Dowiedz się więcej o chorobie Parkinsona

Dowiedz się więcej o chorobie Parkinsona


Co roku 11 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Dzień ten został ustanowiony ponad 20 lat temu na cześć Jamesa Parkinsona. Tego dnia w godz. 12:00 – 14:00
Klinika Neurologii oraz Poradnia Leczenia Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają pacjentów oraz ich bliskich na warsztaty poświęcone tej chorobie.


Głównym zadaniem corocznych obchodów jest przede wszystkim zwiększenie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat choroby Parkinsona. Innym niezwykle ważnym celem jest przedstawienie sposobów pomocy osobom chorym oraz wyjaśnienie na czym polega leczenie we wczesnym i w zaawansowanym okresie choroby.

W Polsce co roku ponad 8 tysięcy Polaków słyszy diagnozę – choroba Parkinsona. To jedno z najczęstszych zaburzeń neurozwyrodnieniowych w kraju, dotykające prawie 100 tys. osób.

Już w najbliższy wtorek, wychodząc naprzeciw prośbom naszych pacjentów o taką formułę spotkania, zapraszamy na warsztaty dla pacjentów i rodzin osób z chorobą Parkinsona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Co będzie się działo?

12.00 - 12.15 Powitanie gości, wprowadzenie, informacja o ośrodku – dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM,
kierownik Kliniki Neurologii USK

12.15 - 12.30 „Choroba Parkinsona – epidemiologia oraz etapy choroby” - lek. Katarzyna Markowska,
doktorant Kliniki Neurologii USK

12.30 – 12.45 Warsztaty - rozmowy z pacjentami, odpowiedzi na pytania

12.45 – 13.00 „Leczenie choroby Parkinsona we wczesnym okresie” – dr n. med. Paulina Konieczna,
asystent Kliniki Neurologii USK

13.00 – 13.15 Warsztaty – rozmowy z pacjentami, odpowiedzi na pytania

13.15 – 13.30 „Leczenie zaawansowanej choroby Parkinsona” – lek. Andrzej Bereza, rezydent Kliniki Neurologii USK

13.30 – 14.00 Warsztaty – rozmowy z pacjentami, odpowiedzi na pytania

Warsztaty odbywać się będą 11 kwietnia 2023 r. w godz. 12.00 – 14.00 w Sali konferencyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213, bud. H, II piętro,
sala 3.48 (do Sali dojechać można bezpośrednio szklaną windą z holu głównego szpitala).


Organizatorem wydarzenia jest Klinika Neurologii oraz Poradnia Leczenia Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych, działająca w ramach poradni neurologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Nasz szpital jest w tej chwili jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa lubuskiego, który realizuje aktywnie program NFZ B90 leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona - zaznacza dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, kierownik Kliniki Neurologii USK. - A to przede wszystkim te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona w ostatnich dekadach znacznie się poprawiła.
 
Zmiany w USK
Z dniem 06.04.2023r. dr Jakub Berezowski przestał pełnić funkcję dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki przejmie p.o. zastępca dyrektora ds. medycznych Marcin Drozd.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że dr Jakub Berezowski wsparł go w działaniach w wyjątkowo trudnym momencie - zarówno jako dyrektor generalny na Uczelni, jak i dyrektor szpitala klinicznego. Dziękuję dr. Jakubowi Berezowskiemu za wszystko, co wspólnie osiągnęliśmy - podkreślił Rektor UMW.
 
Zbadaj serce w Sieci - rozpoczynamy realizację programu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Zbadaj serce w Sieci - rozpoczynamy realizację programu Krajowej Sieci Kardiologicznej


Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że z dniem 1 kwietnia 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna realizację programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej, jako Regionalny Ośrodek Koordynujący na terenie Dolnego Śląska. Program skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, u których lekarz rozpoznał wstępnie jedno z następujących schorzeń i koniecznym jest szybkie wdrożenie specjalistycznej diagnostyki i leczenia:

 • nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne,
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia rytmu i przewodzenia,
 • wada serca zastawkowa i niezastawkowa, w tym wada wrodzona.

Korzyści z udziału w programie:

 • szybka diagnostyka,
 • ciągłość leczenia w ośrodkach współpracujących w programie,
 • poprawa jakości leczenia,
 • koordynacja leczenia,
 • dostęp do infolinii kardiologicznej.

Pacjent zgłaszający się do programu powinien posiadać skierowanie do poradni kardiologicznej wystawione przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), mających kontrakt z NFZ.

Jak zarejestrować się do programu?


Program KSK to system kierowania pacjentów od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, poradni lekarza rodzinnego oraz poradni kardiologicznych wprost do specjalisty, w celu skrócenia czasu od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii.

Wspólnie z województwem dolnośląskim do programu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyło 5 innych województw: śląskie, wielkopolskie, łódzkie, małopolskie i pomorskie. Dotychczas pilotaż Sieci Kardiologicznej prowadzony był wyłącznie w woj. mazowieckim. Przewiduje się, że z programu do końca przyszłego roku skorzysta blisko 160 tysięcy osób.

[IG]
 
Podaruj dzieciom serce - USZYJ JASIA! Akcja charytatywna w Pasażu Grunwaldzkim

Podaruj dzieciom serce - USZYJ JASIA! Akcja charytatywna
w Pasażu GrunwaldzkimJuż w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, w Pasażu Grunwaldzkim odbędzie się ogólnopolska akcja charytatywna „Uszyj Jasia”. Setki metrów kolorowego materiału, stanowiska z maszynami i doświadczeni instruktorzy będą czekali na osoby, które zechcą wesprzeć małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Akcja „Uszyj Jasia” organizowana jest w całej Polsce już od 12 lat a w tym roku po raz pierwszy zawita do Pasażu. Zapoczątkowała ją Natalia Bielawska, która zauważyła, że ze względu na konieczność częstych zmian pościeli na dziecięcych oddziałach szpitalnych, poszewki zużywają się i szybko tracą kolor. Tak zrodził się pomysł akcji – do tej pory w całej Polsce uszyto już ponad 20 tysięcy kolorowych poszewek.

- Pasaż Grunwaldzki to nie tylko salony sprzedażowe, w których możemy zrobić udane zakupy, ale również miejsce spotkań, tych towarzyskich, jak i tych w szczytnym celu. Tym razem wszystkie ręce „do maszyn”, by uszyć jasia dla małych pacjentów. Nowa przestrzeń bywa dla dzieci trudna do oswojenia. Jeśli więc możemy zrobić coś, co złagodzi stres związany z pobytem w szpitalu, warto podjąć działanie. Kolorowa poduszka może dodać kolorytu surowej przestrzeni i wywołać uśmiech na dziecięcych twarzach. Czy trzeba mieć umiejętności krawieckie? Otóż nie, wystarczą dobre chęci! Nasi eksperci podpowiedzą, jak uszyć poszewkę, by była funkcjonalna i estetyczna. Zatem dopinguję: do szycia, gotowi, start! – mówi Agnieszka Deron, manager ds. marketingu w Pasażu Grunwaldzkim.

Wydarzenie startuje w sobotę, 1 kwietnia, o godz. 11.00 i potrwa do godz. 18.00. Na uczestników czekać będzie aż 10 stanowisk do szycia oraz setki metrów kolorowych materiałów. Każdy, bez względu na wiek i umiejętności, może dołączyć do wspólnego szycia. Instruktorzy pokażą, jak z kilku kawałków materiału wyczarować kolorową poszewkę.

- Dziękujemy za takie inicjatywy. Otoczenie w jakim przebywają najmłodsi pacjenci ma ogromny wpływ na proces leczenia i rehabilitacji. Ważne jest, by wokół znajdowało się jak najwięcej elementów, które sprawiają, że pobyt w szpitalu i trud choroby znosi się lepiej - podsumowuje dr Jakub Berezowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Lokalizacja wydarzenia: poziom 0, strefa wejścia głównego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 
3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrze

3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrzeDokładnie 3 marca 2020 r. prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, podał pierwszemu pacjentowi pediatrycznemu w Polsce jego własne zmodyfikowane genetycznie limfocyty T. Olek żyje i ma się znakomicie. Do tej pory we wrocławskim ośrodku z terapii ostatniej szansy dla dzieci, dla których nie było nadziei, skorzystało 22 pacjentów.

Czym jest CAR-T? Otóż terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem. W świecie, od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły.

W terapii CAR-T pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T (komórek krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi). Drugi etap to ich genetyczne zmodyfikowanie w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”. Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych.

Warto również zauważyć, że USK we Wrocławiu utrzymuje bardzo wysoki, bo 81% wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci „bez nadziei”, u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia – 18 dzieci poddanych terapii CAR-T żyje.

Tylko w tym miesiącu prof. Krzysztof Kałwak zaplanował wykonanie sześciu kolejnych takich procedur - w tygodniu pomiędzy 6 a 10 marca aż trzy – u dziecka z Kielc, Warszawy i Chorzowa. Warto podkreślić, że od września 2021 r. terapia jest refundowana we wskazaniach rejestracyjnych także w Polsce. 
Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19

Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19


Szanowni Państwo,

w związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną dotyczącą zachorowalności i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, z dniem 1 marca 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, po ponad dwóch latach działalności, zakończył realizację szczepień przeciwko COVID-19. To był ogromny nakład pracy - działalność czterech punktów szczepień, zaangażowanie kilkuset osób i setki tysięcy podanych dawek szczepionki.


Realizację pierwszych szczepień rozpoczęliśmy już pierwszego dnia funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień w Polsce tj. 27.12.2020 r. i dokładnie tego dnia wykonaliśmy szczepienia u 152 osób. Rekordowym był natomiast maj 2021 roku, kiedy w jednym miesiącu podaliśmy 100 tysięcy dawek szczepionki, w tym 4695 w ciągu jednego dnia - 15 maja.

Przez okres 27 miesięcy działały łącznie 4 punkty szczepień USK – w starym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej, w budynku głównym szpitala przy Borowskiej, w USK w lokalizacji Strzelin oraz w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211.

Oprócz podawania szczepień w trybie stacjonarnym nie zabrakło nas również w terenie. Ponad rok współpracy z MPK w mobilnym punkcie szczepień tzw. Szczepciobusie to ponad 120 wyjazdów i 9 tysięcy zaszczepionych. Nasz zespół wyjazdowy realizował także szczepienia na wrocławskich uczelniach, w liceach, zakładach pracy, domach dziecka, zakładach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w okolicznych gminach. Wykonywaliśmy również szczepienia w domach pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli samodzielnie udać się do żadnego punktu szczepień.

- Nie baliśmy się także szczepienia osób, którym odmawiano podania szczepionki w innych punktach szczepień – podsumowuje dr Edwin Kuźnik, szef Szpitalnego Zespołu ds. Szczepień przeciw Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. - Realizowaliśmy szczepienia w obecności anestezjologa u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych, osób po przeszczepach narządowych, a także u pacjentów w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego lub hematologicznego, w tym najmłodszych z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.

To dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników udało się prowadzić tak szeroką aktywność. W szczytowym okresie szczepień przeciwko Covid-19 w punktach szczepień USK pracowało ponad 100 osób personelu lekarskiego, ponad 200 pielęgniarskiego i 40 osób obsługi administracyjnej.

Zapraszamy do najbliższych punktów szczepień, w których realizowane są również szczepienia dzieci z wymaganą kwalifikacją lekarską, tj. 6 m-cy do 5 lat; 5 do 12 lat - raz w tygodniu zamiennie w dwóch placówkach:

     1)Przychodnia DokDok, al. Armii Krajowej 46ad, 50-541 Wrocław
     2)Centrum Medyczne LUX MED - Punkt szczepień, Plac Dominikański 3, 50-159 Wrocław

Bieżącą informację oraz możliwość rejestracji na szczepienie można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie lub pod numerem telefonu infolinii całodobowej 989.
[IG]
 
USK wśród liderów w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi

USK wśród liderów w opiece nad pacjentami z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymiChoroba Parkinsona - co roku ponad 8 tysięcy Polaków słyszy tę diagnozę. To jedno z najczęstszych zaburzeń neurodegeneracyjnych w kraju, dotykające prawie 100 tys. osób. Z tego powodu, połączyliśmy doświadczenie poradni leczenia choroby Parkinsona (działającej w ramach poradni neurologicznej USK) oraz Kliniki Neurologii USK, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi.

Obecnie zakres działania naszego ośrodka obejmuje m.in. kwalifikacje pacjentów z chorobą Parkinsona do terapii zaawansowanych, w tym terapii infuzyjnych (Duodopa, Apomorfina), oraz do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (DBS).

- Nasz szpital jest w tej chwili niestety jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa lubuskiego, który realizuje aktywnie program NFZ B90 leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona - zaznacza dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, kierownik Kliniki Neurologii USK. - A to przede wszystkim te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, średnia długość życia tych pacjentów w kilku ostatnich dekadach znacznie się wydłużyła.

Oprócz typowych, znanych powszechnie objawów, takich jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie i zaburzenia chodu, choroba Parkinsona manifestuje się również zaburzeniami węchu, snu, funkcji układu pokarmowego, depresją czy zaburzeniami poznawczymi.

- Naszym celem jest zapewnienie długotrwałej, systematycznej, finansowanej przez NFZ opieki ambulatoryjnej dla pacjentów z zaburzeniami ruchowymi, w tym po wszczepieniu DBS lub leczonych terapiami infuzyjnymi – podkreśla dr Katarzyna Markowska z Kliniki Neurologii USK, specjalizująca się w terapii choroby Parkinsona. – Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w kraju prowadzących zaawansowane terapie w zaburzeniach ruchowych.

W ramach poradni i Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzana jest również diagnostyka i leczenie takich zaburzeń jak inne zespoły parkinsonowskie, dystonie, zaburzenia chodu, drżenie, ataksje oraz tiki.


Dzień otwarty choroby Parkinsona


W związku z naszą działalnością serdecznie zapraszamy pacjentów i ich rodziny w piątek 24 lutego, w godz. 11.00 - 14.00 do holu głównego USK przy ul. Borowskiej 213 na bezpłatne konsultacje, podczas których porozmawiamy o terapiach w zaawansowanej chorobie Parkinsona prowadzonych w naszym ośrodku.


Jak zostać naszym pacjentem?


1) Potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ do Poradni Neurologicznej (Kod choroby: G10-G11; G20-G26; w sytuacjach pilnych z dopiskiem “cito”).
2) Posiadając skierowanie można zarejestrować się na wizytę telefonicznie pod dedykowanym numerem telefonu 885-853-041 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 lub osobiście w rejestracji ogólnej Przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ul. Borowska 213, budynek H, parter).
3) Wizyty wstępne odbywają się w Poradni Neurologicznej (budynek L, parter, gabinet nr 55).[IG]


 
Zmiana harmonogramu pracy Punktu Szczepień

Zmiana harmonogramu pracy Punktu SzczepieńSzanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że uległ zmianie harmonogram pracy Punktu Szczepień USK
przy ul. Borowskiej 213 (bud. L, parter).

Od 10.02.2023 r. pacjenci będą przyjmowani w każdy piątek w godz. 8.00-18.00.

Czy mogę zaszczepić się bez rejestracji?

• jeśli posiadasz numer PESEL możesz przyjść bezpośrednio do naszego Punktu Szczepień w godzinach jego dyżurów bez wcześniejszej rejestracji,
• zazwyczaj wszyscy pacjenci są sprawnie obsługiwani, zachęcamy jednak do rejestracji, żeby mieć zagwarantowaną dostępność szczepionki.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

• osobiście w wybranym punkcie szczepień - w każdy piątek w godz. 8.00-18.00,
• dzwoniąc pod dedykowane numery w naszym szpitalu - w każdy piątek w godz. 8.00-18.00
tel. 885 853 059 tel. 885 853 127 tel. 885 853 123

Jakie szczepienia wykonujemy?

• szczepimy wszystkimi dawkami dostępnych lub wskazanych przez przepisy szczepionek podstawowych, uzupełniających i przypominających przeciwko Covid-19 zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia,
• najnowszym jest szczepienie podstawowe niemowląt i dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata

 
Zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zagra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”Celem jest zbiórka pieniędzy na urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń — umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Z tej okazji w niedzielę 29 stycznia zorganizowana zostanie w USK Wrocław Biała Niedziela, w trakcie której będzie można otrzymać darmowe porady i konsultacje lub wykonać badania przesiewowe.

Program Białej Niedzieli:

Akcja rozegra się 29 stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na ul. Borowskiej 213. Udział w niej weźmie sześć Klinik:

1) Klinika Neonatologii – porady neonatologiczne
  w godz. 10.00-15.00
  Rejestracja na porady pod nr tel.(71) 733-1500
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

2) Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej – konsultacje urologiczne   w godz. 10.00-15.00.
  Rejestracja na konsultację pod nr tel.(71) 736 4900
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

3) Klinika Nefrologii Pediatrycznej – konsultacje nefrologiczne   w godz. 10.00-12.00.
  Rejestracja na konsultację pod numerem (71) 736-4400
  Porady będą się odbywać na terenie Uniwersyteckiej Poradni Specjalistycznej, budynek L

4) Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi - badania z zakresu otolaryngologii dla dzieci w   godz. 10.00-14.00.
  Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem (71) 734-3700
  Badania będą się odbywać na terenie Kliniki, budynek K, II piętro

5) Klinika Okulistyki - badania przesiewowe dodatkowo z wykonaniem badania OCT- umożliwiającego   diagnostykę chorób plamki żółtej oraz wczesnej postaci jaskry.
  Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem (71) 736-4300
  Badania będą się odbywać przy Klinice, budynek A, II piętro

6) Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei" USK - badania przesiewowe dla   dzieci
  w godz. 10.30-13.30   Rejestracja na badania pod numerem + 48 885 802 586.
  Badania będą się odbywać na terenie Kliniki (wejście od ulicy Weigla)

Rejestracja na konsultację pod wskazanymi wyżej numerami odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 14.00

 
Rekomendacje w sprawie odwiedzin Pacjentów


 
Życzenia świąteczne


 
USK rozpoczął szczepienia niemowląt i dzieci przeciw Covid-19

USK rozpoczął szczepienia niemowląt i dzieci przeciw Covid-19


Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zgodnie z komunikatem nr 30 Ministerstwa Zdrowia* rozpoczęliśmy szczepienia niemowląt i dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata przeciw Covid-19.

Kto jest uprawniony do tego szczepienia?

To szczepienie mogą przyjąć wszystkie dzieci, które ukończyły 6 m-cy i są przed ukończeniem 4 r.ż. Dzieci te uprawnione są do przyjęcia szczepionki Comirnaty (Pfizer) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej - 3 mikrogramy/dawkę.

Jak wygląda szczepienie?

O kwalifikacji do szczepienia każdorazowo decyduje lekarz.

Do pełnego cyklu zalecane jest podanie szczepienia w 3 dawkach:
1. Dawka pierwsza
2. Dawka druga po upływie 3 tygodni od pierwszej dawki
3. Dawka trzecia co najmniej 8 tygodni (~2 m-ce) po drugiej dawce
- U niemowląt w wieku od 6 m-cy do mniej niż 12 m-cy zalecanym miejscem wstrzyknięcia jest przednio-boczna strona uda. U dzieci w wieku od 1 roku życia zalecane miejsce wstrzyknięcia to przednio-boczna strona uda lub mięsień naramienny;
- Szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci 6 m-cy – 4 lata mogą być podawane w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu, albo jednoczasowo (tylko w różne okolice ciała) z innymi szczepionkami w ramach Programu Szczepień Ochronnych;
- W przypadku dzieci w wieku 6 m-cy - 4 lata z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat szczepienia obejmuje trzy dawki i nie wymaga podania dawki dodatkowej.

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia przeprowadzane są w centralnym Punkcie Szczepień USK we Wrocławiu - ul. Borowska 213 (parter, bud. L) w każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę w godz. 8:00-18:00.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

- osobiście w wybranym punkcie szczepień,
- dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
- dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
- korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego, wymagany jest PESEL dziecka),
- wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.

*Pełna treść komunikatu nr 30 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-30-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-w-wieku-6-mc---4-lata

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl
[IG]

 
Punkt szczepień przeniesiony na ul. Borowską

Punkt szczepień przeniesiony na ul. Borowską


Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że z dniem 15 grudnia b.r. przy ul. Borowskiej 213 zostanie utworzony centralny Punkt Szczepień USK. Tym samym punkt szczepień zlokalizowany przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 zostanie przeniesiony i połączony z dotychczasowym punktem szczepień Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.

Harmonogram pracy

Od czwartku 15.12.2022 r. wszystkie szczepienia będą realizowane w centralnym Punkcie Szczepień USK przy ul. Borowskiej 213, parter bud. L wg następującego harmonogramu:

•  poniedziałek w godz. 8.00-18.00
•  środa w godz. 8.00-18.00
•  piątek w godz. 8.00-18.00
•  sobota w godz. 8.00-18.00


Zaznaczamy, że numery telefonów do rejestracji na szczepienie nie ulegają zmianie. Zapraszamy do kontaktu tel. 885 853 059 lub tel. 885 853 127
 
Dzieci muszą się bawić bez względu na chorobę

Dzieci muszą się bawić bez względu na chorobę


Dla większości dzieci pobyt w szpitalu jest stresującym, czasami nawet traumatycznym przeżyciem. Towarzyszy temu zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa, lęk przed zabiegami, zagubienie w nowym środowisku i oczywiście samo cierpienie związane z chorobą. W takiej sytuacji, oprócz profesjonalnej opieki medycznej, najistotniejszym wsparciem jest obecność bliskiej osoby i warunki jak najbardziej zbliżone do znanego mu otoczenia domu, przedszkola czy placu zabaw. Tworzenie w szpitalu takich przestrzeni, w których również opiekunowie dzieci znajdą wytchnienie, jest ogromnym wsparciem psychicznym.

W tym tygodniu, dzięki Fundacji Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego, udało się otworzyć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu kolejną strefę zabaw dla dzieci. To jest już trzecia przestrzeń Klubu Płomyka, z której mogą korzystać nasi mali pacjenci. Tym razem udostępniliśmy dla nich duży plac zabaw do aktywności fizycznej. Dzieci mają do dyspozycji mnóstwo materacy w przeróżnych kształtach i kolorach, z których na wzór drewnianych klocków mogą budować najbardziej wymyślne konstrukcje, zjeżdżalnie, tunele, domki. Plac zabaw jest ulokowany na parterze w pobliżu holu głównego tak, aby mogły z niego korzystać również dzieci-pacjenci poradni specjalistycznych.

- Oprócz troskliwej i profesjonalnej opieki medycznej staramy się zapewniać najmłodszym pacjentom takie warunki, które będą wspierały szybki powrót do zdrowia i do rodzinnego domu – podkreśla prof. Dariusz Patkowski, inicjator współpracy z fundacją. - Priorytetem jest jak najkrótszy pobyt dziecka w szpitalu, a dobre samopoczucie ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie.

Takie przedsięwzięcia są niezwykle istotne, dlatego w otwarciu nowej strefy uczestniczyli Marzena Atkielska, prezes zarządu Fundacji Santander, prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK, dr Marcin Drozd, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Medycznych USK, prof. Joanna Rosińczuk, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa USK oraz Sebastian Drobczyński, p.o. Z-ca Dyrektora ds. Personalnych, Komunikacji i Jakości USK we Wrocławiu.


Fot. Tomasz Walów/USK [IG]
 
Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować

Bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować


Co roku, w ostatnim tygodniu listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Z tej okazji w środę w Hali Stulecia Zasłużeni Krwiodawcy otrzymali odznaczenia za swoje zaangażowanie w ratowanie ludzkiego życia. Wśród wyróżnionych tytułem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” był również dr Marcin Drozd, p.o. z-ca Dyrektora ds. Medycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jest donatorem 26 litrów krwi.

Krew dawców jest unikalnym, bezcennym i „wielozadaniowym lekiem” ratującym życie. Wykorzystywana jest m.in. do wytwarzania preparatów krwiopochodnych takich jak koncentraty krwinek czerwonych stosowanych np. u pacjentów z obniżonym poziomem hemoglobiny a także immunoglobulin podawanych osobom z zaburzeniami odporności. Wytwarzany z krwi dawców koncentrat płytkowy jest stosowany m.in. w onkologii, a osocze podaje się np. osobom z zaburzeniami krzepliwości lub przy silnych krwotokach. Z krwi przygotowuje się również koncentrat granulocytarny, krioprecypitat podawany chorym z hemofilią, koncentrat czynnika krzepnięcia oraz albuminy często stosowane w leczeniu oparzeń.

- W ciągu roku ponad półtora miliona razy ktoś potrzebuje krwi – podkreślała podczas uroczystości Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi w Warszawie. – Czasami jest to dziecko, niemowlę, czasami osoba starsza a czasami ktoś z naszych bliskich.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od lutego ubiegłego roku przeprowadzono prawie 80 transplantacji serca. Przy jednym takim zabiegu wykorzystuje się od kilku do kilkunastu litrów krwi i preparatów krwiopochodnych. Również w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK przez cały rok, każdego dnia przetaczanych jest kilkanaście jednostek koncentratu krwinek czerwonych i innych preparatów krwi. Podczas leczenia pacjentów hematoonkologicznych z uszkodzeniem szpiku jest to niezbędne do czasu, aż ich własny szpik zacznie produkować komórki krwi.

Według statystyk średnio 1 na 10 hospitalizowanych pacjentów potrzebuje krwi, niestety pomimo dużej liczby dawców często brakuje rzadszych grup krwi zwłaszcza tych z czynnikiem Rh ujemnym jak AB Rh(-). Natomiast za najbardziej uniwersalną uznaje się grupę krwi 0 Rh(-), ponieważ można ją przetoczyć każdemu człowiekowi na świecie. Niestety występuje tylko u 6% populacji.

- Gdyby nie dawcy krwi, nie dalibyśmy rady uratować pacjentki, u której przeprowadziliśmy w tym roku jednoczasową retransplantację serca i transplantację nerki – zaznaczył dyr. Marcin Drozd odbierając odznakę. – Do tego zabiegu potrzebnych było ponad 20 jednostek koncentratu krwinek czerwonych i kilkanaście jednostek innych preparatów krwi, a to wymaga honorowego dawstwa krwi. Do wyprodukowania takiej ilości preparatów niezbędna jest donacja od ponad 30 osób. Dlatego tak jak mnie kiedyś, gdy tylko skończyłem 18 lat, zachęcił do oddawania krwi mój wujek Bogdan – dzisiaj dawca już ponad 50 litrów krwi, teraz ja staram się dopingować młodych ludzi – podsumował.

Jak oddać krew?
 1. 1.Bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub jego oddziale terenowym
 2. (Wrocław: RCKiK ul. Czerwonego Krzyża 5/9, https://www.rckik.wroclaw.pl/ )
 3. 2.Podczas akcji wyjazdowych w różnych miejscach kraju (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
 4. 3.W krwiobusie na terenie całej Polski (Dolny Śląsk: sprawdź aktualny harmonogram na https://www.rckik.wroclaw.pl/akcje-wyjazdowe.html )
Jak przygotować się do oddawania krwi?
 1. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem.
 2. Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
 3. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny
 4. posiłek.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka.

[IG]
 
Palisz? Zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Palisz? Zbadaj płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu


Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu można szybko i bez skierowania zbadać płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK). Program służący profilaktyce nowotworów płuc pozwala wykryć także inne choroby układu oddechowego np. rozstrzenie oskrzeli, POChP, zwłóknienie płuc. Adresatami programu są przede wszystkim osoby w wieku 55-74 lata, które paliły papierosy przez wiele lat lub osoby w wieku 50-74 lata dodatkowo narażone na choroby płuc z powodów zawodowych i obciążeń rodzinnych. Rejestracja:tel. 885 802 597 w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 17-20, całodobowo poprzez kalendarz elektroniczny lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stroniewww.badajpluca.pl

Podobne programy profilaktyczne realizowane są od wielu lat na całym świecie w szczególności w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii Europejskiej. Wykorzystanie w badaniu nowoczesnych aparatów pozwala na wykonanie tomografii komputerowej płuc z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu obrazowanie jest bezpieczne dla pacjenta i pozwala wcześnie wykryć ewentualne zmiany w miąższu płuc.

- Badania NDTK dostarczają nam znacznie dokładniejszą informację niż konwencjonalne zdjęcia RTG, dzięki czemu mamy szansę dostrzec nawet małe zmiany i wykryć chorobę w najwcześniejszych jej stadiach – podkreśla dr Mateusz Patyk, radiolog z Uniwersyteckiego Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu.

Badania w ramach programu będą realizowane jeszcze w tym i przyszłym roku. Mogą w nim wziąć udział osoby w wieku 55-74 lata, które paliły dużo i długo. Ilości skonsumowanej nikotyny zostały określone w „paczkolatach”, których musi być 20. Oznacza to np. palenie jednej paczki papierosów dziennie w ciągu 20 lat lub dwóch paczek w ciągu 10 lat. Na badanie mogą zgłosić się także ci, którzy zerwali z nałogiem nawet na 15 lat. Druga grupa pacjentów, którzy mogą skorzystać z programu, to również osoby palące, tym razem w wieku 50-74 lata z dodatkowymi czynnikami ryzyka zawodowego lub rodzinnego. Chodzi przede wszystkim o zawodowe narażenie na szkodliwe czynniki oraz choroby nowotworowe zależne od palenia tytoniu, występujące wśród najbliższych krewnych (rodzice, dzieci, rodzeństwo).

- Zadbaliśmy o to, aby również osoby aktywne zawodowo mogły sprawnie skorzystać z badania, dlatego będziemy dyżurować także w wybrane soboty i niedziele, a ponieważ do przeprowadzenia badania nie jest niezbędne wcześniejsze skierowanie od specjalisty, pacjenci mają wyjątkowo uproszczoną i skróconą drogę do sprawdzenia stanu swoich płuc – zaznacza dr Mateusz Patyk. - Po wykonanym badaniu, w czasie do czterech tygodni, każdy pacjent otrzyma wynik badania TK na płycie CD z opisem radiologa, a w razie potrzeby skierujemy go do dalszego postępowania – dodaje.

Szczegółowe zasady udziału w programie Kryteria włączenia:

1) osoby w wieku 55–74 lata, które:
 • mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i
 • rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji);
2) osoby w wieku 50–74 lata, które:
 • mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i
 • rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu absencji) i u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
 •   • z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu,   związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy, ekspozycja na radon,
    • chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza   moczowego,
    • osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
    • chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

  Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

  Kryteria wyłączenia:
 • pacjent z chorobą zakaźną lub „ostrą” chorobą naczyniową, chirurgiczną ,
 • pacjent, u którego w okresie ostatnich 12 miesięcy w ramach Programu w kierunku wykrycia raka płuca przeprowadzono badanie NDTK, w którym nie stwierdzono żadnych niepokojących zmian,
 • pacjent, u którego wykonano tomografię komputerową klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania NDTK,
 • pacjent, u którego zdiagnozowano raka płuca przed zgłoszeniem do Programu.
Program profilaktyki raka płuc jest finansowany przez NFZ, a koordynuje go Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

[IG]
 
Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we WrocławiuŚwiatowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie co roku 17 listopada, aby zwiększyć świadomość problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin. W tym roku powracamy do stacjonarnych obchodów święta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. W najbliższą sobotę, 19 listopada, w godzinach 10.00 - 14.00 hol główny szpitala wypełniony będzie atrakcjami dla dzieci, zajęciami dla rodziców i stanowiskami konsultacji ze specjalistami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu..

- W Polsce około 6% przychodzących na świat dzieci stanowią wcześniaki, w skali roku jest to ponad 20 tysięcy noworodków urodzonych przedwcześnie - mówi prof. Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu. Nasza klinika jest ośrodkiem III poziomu referencyjności, zatem większość wcześniaków z regionu rodzi się i jest hospitalizowanych w USK. Wcześniaki stanowią ponad 20% wszystkich noworodków diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu – dodaje.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i często wielotygodniowego pobytu na oddziałach neonatologicznych. U wielu z nich konieczna jest intensywna terapia (zwłaszcza wspomaganie oddychania), antybiotykoterapia, żywienie pozajelitowe i wczesna rehabilitacja. Współczesna medycyna potrafi skutecznie ratować coraz mniejsze dzieci. W ubiegłym roku świat obiegła informacja o dziecku urodzonym w 21 tygodniu ciąży, które dzięki wysiłkom lekarzy przeżyło, a po prawie roku leczenia opuściło szpital w dobrym stanie, trafiając do Księgi Guinnessa. Curtis Means z Alabamy po urodzeniu ważył 420 g.

- Liczba wcześniaków niestety rośnie, ale obserwuje się głównie wzrost liczby tzw. późnych wcześniaków, czyli noworodków urodzonych blisko terminu porodu, natomiast na stałym poziomie pozostaje odsetek skrajnego wcześniactwa, nie przekraczając 1 proc. wszystkich urodzonych noworodków – podsumowuje prof. Królak–Olejnik.

Dzień Wcześniaka w USK

W sobotę, w szpitalu przy Borowskiej, rodzice wcześniaków będą mogli skorzystać przede wszystkim z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Na stoiskach w holu głównym szpitala porad będą udzielać lekarze neonatolodzy oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji małych pacjentów. Rodzice będą mieli także szansę porozmawiać z pielęgniarkami o szczególnej opiece nad przedwcześnie urodzonymi, skorzystać z pomocy i konsultacji pielęgniarki laktacyjnej oraz położnej neonatologicznej i, co szczególnie ważne w przypadku młodych rodziców, skonsultować się z psychologiem. Ponadto odbywać się będzie praktyczna nauka resuscytacji na fantomach.

Dla dzieci zorganizowana będzie specjalna przestrzeń z materacami do zabawy oraz miejsce przy stolikach dostosowanych dla najmłodszych gości i ich potrzeb. O specjalne atrakcje w kąciku dziecięcym zadbają animatorzy „Kaczki dziwaczki” oraz LubMedu. Zabawy zaplanowano w godzinach 10.30-13:30. Ponadto dla dzieci przygotowane są wyjątkowe konkursy i niespodzianki, a o dekorację buzi najmłodszych zadba pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka USK. Dzięki uprzejmości sponsorów na wszystkich gości będą czekać ciepłe napoje oraz przekąski.

Od lat na całym świecie symboliczne fioletowe oświetlenie szpitali, budynków publicznych a nawet prywatnych domów podkreśla uroczysty charakter święta, ponieważ ten kolor jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Z tej okazji do akcji włączył się także stadion Tarczyński Arena Wrocław, którego membrana zabłyśnie w sobotę na fioletowo. Ponadto podczas wydarzenia w oknach szpitala USK pojawią się lampki właśnie w tym kolorze.

Uroczyste obchody Dnia Wcześniaka w USK, w którym uczestniczą nie tylko rodziny z dziećmi urodzonymi w naszym szpitalu, to wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy ze specjalistami, ale także możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Barbary Królak – Olejnik w coroczną organizację obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, udało się stworzyć w naszym szpitalu społeczność rodziców, którzy rokrocznie spotykają się tego dnia, aby wzajemnie się wspierać, wymieniać doświadczenia i chwalić sukcesami swoich pociech.

Dyrekcja szpitala oraz kierownik i zespół Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania wszystkich rodziców wcześniaków, oczywiście w towarzystwie dzieci.

Sobota 19.11.2022, godz. 10.00-14.00

Hol główny USK we Wrocławiu ul. Borowska 213

Uczestnictwo w całości wydarzenia jest bezpłatne


Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
JM Rektor UM we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski
Dyrektor USK we Wrocławiu dr Jakub Berezowski


[IG]

 
Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we WrocławiuŚwiatowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie co roku 17 listopada, aby zwiększyć świadomość problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin. W tym roku powracamy do stacjonarnych obchodów święta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. W najbliższą sobotę, 19 listopada, w godzinach 10.00 - 14.00 hol główny szpitala wypełniony będzie atrakcjami dla dzieci, zajęciami dla rodziców i stanowiskami konsultacji ze specjalistami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu..

- W Polsce około 6% przychodzących na świat dzieci stanowią wcześniaki, w skali roku jest to ponad 20 tysięcy noworodków urodzonych przedwcześnie - mówi prof. Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu. Nasza klinika jest ośrodkiem III poziomu referencyjności, zatem większość wcześniaków z regionu rodzi się i jest hospitalizowanych w USK. Wcześniaki stanowią ponad 20% wszystkich noworodków diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu – dodaje.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i często wielotygodniowego pobytu na oddziałach neonatologicznych. U wielu z nich konieczna jest intensywna terapia (zwłaszcza wspomaganie oddychania), antybiotykoterapia, żywienie pozajelitowe i wczesna rehabilitacja. Współczesna medycyna potrafi skutecznie ratować coraz mniejsze dzieci. W ubiegłym roku świat obiegła informacja o dziecku urodzonym w 21 tygodniu ciąży, które dzięki wysiłkom lekarzy przeżyło, a po prawie roku leczenia opuściło szpital w dobrym stanie, trafiając do Księgi Guinnessa. Curtis Means z Alabamy po urodzeniu ważył 420 g.

- Liczba wcześniaków niestety rośnie, ale obserwuje się głównie wzrost liczby tzw. późnych wcześniaków, czyli noworodków urodzonych blisko terminu porodu, natomiast na stałym poziomie pozostaje odsetek skrajnego wcześniactwa, nie przekraczając 1 proc. wszystkich urodzonych noworodków – podsumowuje prof. Królak–Olejnik.

Dzień Wcześniaka w USK

W sobotę, w szpitalu przy Borowskiej, rodzice wcześniaków będą mogli skorzystać przede wszystkim z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Na stoiskach w holu głównym szpitala porad będą udzielać lekarze neonatolodzy oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji małych pacjentów. Rodzice będą mieli także szansę porozmawiać z pielęgniarkami o szczególnej opiece nad przedwcześnie urodzonymi, skorzystać z pomocy i konsultacji pielęgniarki laktacyjnej oraz położnej neonatologicznej i, co szczególnie ważne w przypadku młodych rodziców, skonsultować się z psychologiem. Ponadto odbywać się będzie praktyczna nauka resuscytacji na fantomach.

Dla dzieci zorganizowana będzie specjalna przestrzeń z materacami do zabawy oraz miejsce przy stolikach dostosowanych dla najmłodszych gości i ich potrzeb. O specjalne atrakcje w kąciku dziecięcym zadbają animatorzy „Kaczki dziwaczki” oraz LubMedu. Zabawy zaplanowano w godzinach 10.30-13:30. Ponadto dla dzieci przygotowane są wyjątkowe konkursy i niespodzianki, a o dekorację buzi najmłodszych zadba pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka USK. Dzięki uprzejmości sponsorów na wszystkich gości będą czekać ciepłe napoje oraz przekąski.

Od lat na całym świecie symboliczne fioletowe oświetlenie szpitali, budynków publicznych a nawet prywatnych domów podkreśla uroczysty charakter święta, ponieważ ten kolor jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Z tej okazji do akcji włączył się także stadion Tarczyński Arena Wrocław, którego membrana zabłyśnie w sobotę na fioletowo. Ponadto podczas wydarzenia w oknach szpitala USK pojawią się lampki właśnie w tym kolorze.

Uroczyste obchody Dnia Wcześniaka w USK, w którym uczestniczą nie tylko rodziny z dziećmi urodzonymi w naszym szpitalu, to wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy ze specjalistami, ale także możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Barbary Królak – Olejnik w coroczną organizację obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, udało się stworzyć w naszym szpitalu społeczność rodziców, którzy rokrocznie spotykają się tego dnia, aby wzajemnie się wspierać, wymieniać doświadczenia i chwalić sukcesami swoich pociech.

Dyrekcja szpitala oraz kierownik i zespół Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania wszystkich rodziców wcześniaków, oczywiście w towarzystwie dzieci.

Sobota 19.11.2022, godz. 10.00-14.00

Hol główny USK we Wrocławiu ul. Borowska 213

Uczestnictwo w całości wydarzenia jest bezpłatne


Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
JM Rektor UM we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski
Dyrektor USK we Wrocławiu dr Jakub Berezowski


[IG]

 
Cichy bohater z SOR-u

Cichy bohater z SOR-u


15 listopada br. jednomyślną decyzją Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola dr. n. med. Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym USK we Wrocławiu otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego. Coroczne uroczyste posiedzenie kolegium odbyło się w Auli Leopoldina, jako część obchodów Święta Nauki Wrocławskiej. W laudacji, podczas uroczystości wręczania nagrody, prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że dr Janusz Sokołowski to cichy bohater, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Święto Nauki Wrocławskiej to nawiązanie do historii Uniwersytetu Leopoldyńskiego, ale także odniesienie do lwowskich tradycji naukowych i osiągnieć takich profesorów jak Rudolf Weigl, Antoni Falkiewicz czy Hugo Steinhaus. Kolegium rektorów rokrocznie wyróżnia z tej okazji wybitne postaci i ich dokonania. W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu nagrody dr. Sokołowskiemu doceniono przede wszystkim jego działania w czasie pandemii jako lekarza kierującego SOR-em Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW oraz szefa Szpitala Tymczasowego przy ul. Rakietowej. Ostatni akapit uzasadnienia odczytanego podczas uroczystości przez prof. Krystiana Kiełba, przewodniczącego KRUWiO, szczególnie podkreślił cechy laureata:

„za wzbudzającą najwyższy szacunek, uznanie i podziw, pełną oddania, empatii i zaangażowania służbę drugiemu człowiekowi w trudnej pandemicznej rzeczywistości”.

– To człowiek od zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach – mówił podczas laudacji rektor UMW. - Nie zobaczą państwo twarzy doktora Sokołowskiego na czołówkach gazet ani na ekranach telewizorów. To człowiek czynu. Pokora i znajomość człowieka w każdym aspekcie to kluczowe cechy tegorocznego laureata wrocławskiego środowiska akademickiego doktora Janusza Sokołowskiego, cichego bohatera ostatnich lat. Człowieka, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

Prof. Piotr Ponikowski zaznaczył, że dr Sokołowski kieruje jednym z najlepiej zorganizowanych szpitalnych oddziałów ratunkowych w kraju, na który codziennie trafia 150-180 osób, w tym 20-30 dzieci. Przypomniał także, jak wielkim wyzwaniem organizacyjnym było zarządzanie pracą Szpitala Tymczasowego – w najtrudniejszym momencie to blisko 700 pacjentów, 60 lekarzy, 120 osób zespołu pielęgniarskiego i 6 pracowników administracji.

Odbierając nagrodę dr Janusz Sokołowski przyznał, że słuchał pochwalnych słów rektora na temat swojej pracy z onieśmieleniem, ale było to też dla niego potwierdzeniem sensu tego, co robi od wielu lat i motywacją do dalszej pracy dla dobra pacjenta. Dziękował z wyraźnym wzruszeniem za ten zaszczyt.

– Nagroda, którą otrzymuję, jest także wyrazem uznania dla całego zespołu współpracowników z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy stanowili trzon kadry Szpitala Tymczasowego. – powiedział laureat. - Bardzo ważne, że w zespole znaleźli się także studenci, którzy mieli możliwość przeżycia doświadczenia, którego już nigdy nie będą w stanie doświadczyć. Siłę do pracy daje nam wiara i rodzina, która zawsze mnie wspiera, bardzo im za to dziękuję – podsumował dr Janusz Sokołowski.

***

Dr n. med. Janusz Sokołowski urodził się 23 lutego 1974 roku we Wrocławiu. Tu uczęszczał do XI Liceum Ogólnokształcącego oraz w 1999 roku ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym. Z uczelnią związany jest od roku 2003, obecnie kieruje Katedrą i Kliniką Medycyny Ratunkowej. W 2008 roku zdobył specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Od kilku lat jest lekarzem kierującym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Uporządkował jego strukturę i według opinii specjalistów dziś zarządza modelowym oddziałem w Polsce.

[IG]
 
Szczepienia przeciw wariantowi Omicron BA.4 i BA.5 w USK

Szczepienia przeciw wariantowi Omicron BA.4 i BA.5 w USK


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że nasz szpital rozpoczął już realizację szczepień dawką przypominającą przeciw Covid-19 nowym preparatem Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 (Pfizer-BioNtech).

Gdzie się zaszczepić?

Ze szczepienia można skorzystać w jednym z naszych punktów we Wrocławiu w wybrane dni tygodnia:

•  Punkt szczepień USK przy ul. Borowskiej 213 – czynny w piątki w godz. 8.00-18.00
•  Punkt Szczepień USK przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 50-52 – czynny w poniedziałki,
   środy i soboty w godz. 8.00-18.00.

Zazwyczaj wszyscy pacjenci są sprawnie obsługiwani, zachęcamy jednak do wcześniejszej rejestracji, żeby mieć zagwarantowaną dostępność szczepionki.

Co to za szczepionka?

Nowe preparaty zostały przygotowane w związku z mutacją pierwotnego szczepu wirusa wywołującego chorobę Covid-19 w tzw. wariant Omicron (BA.1 oraz obecnie BA.4 i BA.5). Wyniki badań zaktualizowanych szczepionek wykazały pozytywny profil bezpieczeństwa, potwierdzoną skuteczność i jakość.

Przypominamy jednocześnie, że zgodnie ze wskazaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wszystkie obecnie dopuszczone szczepionki zaktualizowane dla podwariantów należy uznać za podobne a najważniejsze jest, aby przyjąć dawkę przypominającą i nie odwlekać tej decyzji.

Informujemy także, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków powyższe szczepionki zaktualizowane dla podwariantów BA.1, BA.4 i BA.5 mogą być stosowane tylko jako dawka przypominająca. Do szczepienia podstawowego wykorzystuje się dotychczasowe preparaty oryginalnego szczepu SARS-CoV-2.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

•  osobiście w wybranym punkcie szczepień,
•  dzwoniąc pod dedykowany numer w naszym szpitalu: 885 853 059 lub 885 853 127,
•  dzwoniąc na całodobową infolinię 989,
•  korzystając ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można
   zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego,
   wymagany jest PESEL dziecka)
•  wysyłając SMS o treści SzczepimySie na krajowy numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Dane opracowane na podstawie informacji ze strony gov.pl

[IG]
 
Darowizna do Działu Logistyki

Darowizna do Działu LogistykiFundacja Inter Cars z Warszawy przekazała 80 butelek płynu do dezynfekcji. Preparaty posłużą jako środek do dezynfekcji aut.

Wyrażamy niezmierną wdzięczność w związku z otrzymaną darowizną, gdyż przekazane preparaty do dezynfekcji posłużą naszym kierowcom do utrzymania w czystości floty kilkunastu pojazdów służbowych. Szeroki wachlarz zastosowań tych środków pozwoli na czyszczenie powierzchni szczególnie narażonych na zanieczyszczenia biologiczne, zapewnienie sterylności przewożonych materiałów (takich jak posiłki dla pacjentów, próbki do badań krwi i materiałów krwiopochodnych czy leki), ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo samym kierowcom, którzy na co dzień mają styczność z patogenami – mówi Kamil Miodoński, koordynator ds. transportu, Dział Logistyki USK. 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 18

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Odwołanie wizyty

1.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

USK pomaga UkrainieObraz_421.jpg