Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej

Kierownik Kliniki prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak
Oddziały

Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej

Lokalizacja ul.Borowska 213, Budynek B, IV piętro

Kontakt Telefon

Sekretariat

Sekretariat - FAX

(71) 734-3500

(71) 734-3509


Lada Pielęgniarska
(24 h na dobę)
(71) 734-3580
Lekarz Dyżurny (71) 734-3590Usługi medyczne

Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie:


  • chirurgii laparoskopowej – Klinika, jako jedyna na Dolnym Śląsku posiada akredytację na szkolenie lekarzy specjalizujących się w zakresie chirurgii laparoskopowej; wykonuje zabiegi laparoskopowe pęcherzyka żółciowego, laparoskopowe leczenie przepukliny rozworu przełykowego, laparoskopowe leczenie otyłości, laparoskopię diagnostyczną, laparoskopowe leczenie przepuklin brzusznych
  • chirurgia guzów tarczycy, przytarczyc i nadnerczy
  • chirurgia naczyniowa
  • chirurgia endoskopowa w pełnym zakresie zabiegów w obrębie przewodu pokarmowego

W ramach działalności medycznej Klinika wykonuje unikatowe procedury medyczne:

  • rozpoznawania i chirurgicznego leczenia wczesnego raka żołądka
  • radykalne leczenie zaawansowanego raka żołądka z doszczętną limfadenektomią
  • leczenie guzów złośliwych trzustki oraz przewlekłych stanów zapalnych tego narządu
  • leczenie raka jelita grubego i odbytnicy z kompletną limfadenektomią i mukozektomią
  • chirurgia gruczołu piersiowego z zabiegami oszczędzającymi w przypadku rakaSkład osobowy Kliniki

Kierownik/Ordynator

prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak


Zespół Kliniki
prof. dr hab. Wojciech Kielan
dr hab. Anil Kumar Agrawal, prof. nadzw.
dr Magdalena Milan
dr Adam Skalski
dr Jerzy Karwacki
dr Jan Kazanowski
dr Robert Tarnawa
dr Jacek Winowski
lek. Aleksander Stal
lek. Grzegorz Marek
dr Mariusz Krawczyk
dr Piotr Kobielak
lek. Grzegorz Marek
dr Julia Rudno-Rudzińska

Doktoranci
lek. Łukasz Duda-Barcik
lek. Hubert Zawalski
lek. Marcin Zawadzki
lek. Kacper Janiszewski
Rezydenci
lek. Krzysztof Kotulski
lek. Andrzej Krajewski
lek. Agnieszka Niepokój
lek. Sebastian Smolarek
lek. Łukasz Szpon
lek. Ewelina Frejlich
lek. Michał Kazanowski


Historia Kliniki

W historii Kliniki wyróżniamy dwa okresy: do 1945 r. i od 1946 r. W okresie pierwszym (1880-1945) kierownikami Kliniki byli: prof. Jan Mikulicz Radecki, prof. Karl Garré, prof. Hermann Küttner, prof. Karl Heinrich Bauer, gen. prof. Hans Kilian.

W Klinice w ciągu roku leczy się ponad 2000 chorych i przeprowadza się ponad 1200 zabiegów operacyjnych. W poradniach i pracowniach badanych i leczonych jest ok. 15.000 pacjentów rocznie. W 1992 r. wprowadzono zabiegi laparoskopowe. Niezależnie od oddziałów, chirurdzy tworzą specjalistyczne zespoły z zakresu: chirurgii naczyń, chirurgicznego leczenia chorób hematologicznych, chirurgii endoskopowej, chirurgii nowotworów, chirurgii laparoskopowej, chirurgii endokrynologicznej.

II Katedra i Klinika Chirurgii prowadzi zajęcia dydaktyczne (wykłady, seminaria, ćwiczenia i egzaminy końcowe) ze studentami III i IV roku Wydziału Lekarskiego, Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, Wydziału Zdrowia Publicznego oraz wykłady dla lekarzy rodzinnych. W Klinice odbywają się staże podyplomowe oraz staże specjalizacyjne z zakresu chirurgii. Co roku w okresie wakacyjnym odbywają praktyki studenci z zagranicy. Jeden raz w roku Klinika prowadzi kurs z postępów w chirurgii dla ordynatorów oddziałów chirurgicznych. Przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe.

II Katedra i Klinika Chirurgii w okresie ostatnich 20 lat była organizatorem wielu ogólnopolskich sympozjów naukowych z zakresu postępów w chirurgii i endoskopii, a w 1991 r. - 55. Zjazdu Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu (prezes - prof. B. Łazarkiewicz).

Kierownictwo Kliniki kładzie duży nacisk na rozwijanie dobrych stosunków międzyludzkich wśród pracowników i tworzenie „rodziny klinicznej”. Sprzyjają temu wewnętrzne uroczystości i spotkania kliniczne, jak wspólna Wigilia, „noworoczna spowiedź asystentów” (podsumowanie osiągnięć ubiegłego roku i planów na przyszły), życzenia wielkanocne oraz spotkania towarzyskie Kliniki z różnych okazji życiowych pracowników. Do tradycji należą rozgrywane co roku mecze piłki nożnej z reprezentacjami innych Klinik, a nawet studentów.

Liczbę łóżek stopniowo redukowano i obecnie Klinika posiada 42 łóżka szpitalne. Klinika funkcjonowała w ramach Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Skłodowskiej-Curie 66, a w grudniu 2007 r. została przeniesiona do Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego, tzw. „Nowej Akademii Medycznej (NAM)” przy ul. Borowskiej 213.