Z ostatniej chwili


Weź udział w badaniu

Weź udział w badaniu


Zachęcamy wszystkich pacjentów oraz pracowników naszego Szpitala do wypełnienia anonimowej ankiety internetowej. Ankieta dotyczy zagadnień humanizacji relacji międzyludzkich w medycynie przed i w czasie pandemii COVID-19, i jest częścią ogólnopolskiego projektu naukowego realizowanego przez zespół badaczy Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Nasz szpital wspiera realizację tego projektu. Do udziału w ankiecie zapraszany jest, z jednej strony, personel szpitala (medyczny i niemedyczny) wszystkich szczebli, z drugiej zaś pacjenci szpitala. Podkreślamy, iż Państwa odpowiedzi udzielone w ankiecie pozostaną anonimowe i poufne, będą analizowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych. Wypełnienie ankiety zajmuje średnio ok. 20 minut.

Projekt swoim zakresem obejmuje 100 instytucji ochrony zdrowia. Ma na celu zdiagnozowanie sytuacji pocovidowej w jednostkach, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnej perspektywy badanych (ich życia osobistego, relacji pacjent-lekarz). Badanie i późniejsze analizy będą prowadzone dla pięciu grup: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, pozostałego personelu medycznego i niemedycznego. Wyniki badań zostaną zaprezentowane w czerwcu 2022 roku w czasie Kongresu Humanizacji Medycyny

Aby wypełnić ankietę wystarczy kliknąć link, lub wpisać w przeglądarkę adres:

www.humanizacja.pl

 
Praca w Szpitalu Tymczasowym we Wrocławiu
(08.11.2021)

Oferta pracy w Szpitalu Tymczasowym we Wrocławiu



Szanowni Państwo,

W związku z nasilającą się w ostatnich dniach epidemią wirusa SARS-CoV-2, a tym samym koniecznością rozszerzenia bazy łóżkowej w Szpitalu Tymczasowym przy ul. Rakietowej 33 we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny pilnie zatrudni personel medyczny do pracy przy bezpośrednim zwalczaniu skutków pandemii.

Naszym głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa hospitalizowanym pacjentom, a to możliwe jest tylko dzięki pracy profesjonalnego zespołu medycznego, który nie boi się wyzwań oraz poświęcenia.

Zapraszamy wszystkie pielęgniarki i położne, ratowników oraz opiekunów medycznych, którzy chcą dołączyć do załogi Szpitala Tymczasowego. W przypadku wyrażenia woli przystąpienia do naszego zespołu prosimy o przekazanie swoich deklaracji za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (podanie o pracę, CV, prawo wykonywania zawodu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe). Oferujemy umowę o pracę, zlecenie lub umowę cywilno-prawną.

W przypadku pytań dotyczących rekrutacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:
662 232 559 lub 71 733 11 92.
 
Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii

Pracownicy USK we Wrocławskiej Księdze Pamięci – wyróżnieni za pracę w pandemii

 

Pielęgniarki USK Helena Cholewińska i Anna Jankowska oraz rezydentka Katarzyna Wyroba zostały docenione za swoją pracę w czasie pandemii w ramach 44 edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci. Medale „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” oraz Super Diamenty Wrocławia są przyznawane osobom, które mają szczególne zasługi dla miasta oraz lokalnej społeczności w dziedzinie kultury, sztuki, medycyny i sportu. Tegoroczna Wrocławska Księga Pamięci zadedykowana została m.in. pielęgniarkom, ratownikom medycznym i innym pracownikom ochrony zdrowia. Nagrody wręczono podczas uroczystego spotkania 22 października 2021 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu.

Odznaczona medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” Helena Cholewińska pracuje w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. Jest pielęgniarką od 50 lat i choć dawno mogłaby korzystać z dobrodziejstw emerytury, zdecydowała się pozostać w pracy.

– Dziś miło mi bardzo, że to pół wieku bycia pielęgniarką zostało zauważone i docenione – powiedziała pani Joanna portalowi wroclaw.pl po otrzymaniu odznaczenia.

Jeden z przyznanych przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka Super Diamentów Wrocławia przypadł Annie Jankowskiej, starszej pielęgniarce oddziałowej zatrudnionej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK. Początki pandemii wspomina jako tragiczny czas i podkreśla, że cały zespół robił wszystko, by chronić siebie i pacjentów przed zakażeniem, dlatego wszystkim należy się wyróżnienie.

Super Diament Wrocławia trafił też w ręce rezydentki w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK Katarzynie Wyrobie. W czasie największego zaostrzenia sytuacji w pandemii pracowała także na oddziale covidowym kliniki przy ul. Curie-Skłodowskiej oraz w szpitalu tymczasowym na ul. Rakietowej. Sama przeszła COVID-19 dwukrotnie.

– My, młodzi lekarze, nie wiedzieliśmy, co nas czeka, bo to, z czym realnie się zetknęliśmy, znaliśmy raczej z filmów katastroficznych. COVID-19 nie oszczędził nawet dwudziestokilkuletnich, wysportowanych pacjentów, którzy leżeli na moim oddziale podłączeni do respiratorów. Ta choroba nie trzyma się żadnych reguł. Czuję się jednak wyróżniona, że mimo pracy ponad siły mogłam wraz z innymi lekarzami ratować pacjentów, a przekazując im wiadomości od rodzin, utwierdzać ich w przekonaniu, że mają dla kogo żyć – powiedziała Katarzyna Wyroba portalowi wroclaw.pl.



 

 

fot. UM Wrocławia

 
Czy możliwe jest wyeliminowanie raka szyjki macicy?
(04.11.2021)
Logo Europejskiego Kongresu Cytologii

Czy możliwe jest wyeliminowanie raka szyjki macicy? Debata medycznych autorytetów we Wrocławiu



W ramach odbywającego się w dniach 3-6 października Europejskiego Kongresu Cytologii (ECC Wrocław 2021) odbyła się specjalna sesja Companion Meeting Lower Silesia poświęcona kluczowym kwestiom nowoczesnego screeningu HPV-zależnego. To propozycja polskiej odpowiedzi na wezwanie WHO 2020 do eliminacji raka szyjki macicy (rsm) jako problemu epidemiologicznego. Zaproszeni wykładowcy to krajowe autorytety w tej dziedzinie: prof. dr hab. Robert Jach z CM UJ w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy (PTKiPSM), przewodniczący Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP oraz dr hab. Andrzej Nowakowski z Warszawy, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy oraz Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, Zakładu Profilaktyki Nowotworów, NIO – PIB , a także praktycy skriningu – dr Maciej Mazurec i dr n. med. Aleksandra Zimmer-Stelmach, reprezentujący Wrocław.

Na sesji poruszono najistotniejsze i najbardziej aktualne tematy związane z prewencją wtórną raka szyjki macicy. Jednym z nich była kwestia oparcia się w screeningu o status wysokoonkogennych wirusów HPV, który staje się parametrem decyzyjnym w postępowaniu z pacjentką, zastępując i powoli eliminując w tym zakresie cytologię ginekologiczną. Dyskutowano także o fundamentalnym znaczeniu podłoża płynnego (LBS) dla realizacji wieloparametrowego screeningu rsm (jedna wizyta – jedno pobranie – wszystkie testy diagnostyczne) oraz o roli standaryzacji wszystkich etapów badań przesiewowych, w tym w szczególności procedury kolposkopowej w oparciu o polski oryginalny projekt KOLPOSKOPIA 2020.
– Projekt KOLPOSKOPIA 2020 to ogólnopolski projekt podnoszenia jakości wszystkich etapów screeningu raka szyjki macicy, od rozpoznania po badanie kolposkopowe oraz leczenie zmian śródnabłonkowych dużego stopnia. Projekt jest z powodzeniem implementowany przez lekarzy i ciągle się rozwija. Opublikowaliśmy już trzy praktyczne dokumenty rekomendacyjne, a w opracowaniu są kolejne – mówi dr n med. Martyna Trzeszcz z Zakładu Patomorfologii i Cytologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, która przewodniczyła sesji. – Projekt stanowi podstawę do dalszych, jeszcze szerzej zakrojonych działań mających na celu stworzenie wspólnego rejestru łączącego dane z prywatnego screeningu oportunistycznego z danymi pochodzącymi ze screeningu finansowanego ze środków publicznych. Znacząco zwiększyłoby to rzeczywistą wiedzę na temat screeningu w Polsce oraz pozwoliło osiągnąć rekomendowaną przez WHO, co najmniej 70-procentową zgłaszalność kobiet na badania. Zarządy PTKiPSM oraz Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP, a także Centralny Ośrodek Koordynujący intensywnie pracują nad tym niewątpliwie trudnym wyzwaniem – stworzenia oryginalnego polskiego modelu hybrydowego prewencji rsm.
Na sesji podjęto także bardzo ciekawy temat możliwości implementacji nowych technologii w prewencji wtórnej rsm, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania w przyszłości narzędzi sztucznej inteligencji (AI) w analizie obrazów kolposkopowych, jako wspomagania procesu decyzyjnego kolposkopistów.

Wydarzenie współmoderowali przedstawiciele oddziałów dolnośląskich obu kierunkowych Towarzystw – prof. dr hab. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz prof. dr hab. Piotr Ziółkowski, Przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego PTP, Kierownik Katedry Patomorfologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Swoją obecnością zaszczycili nas aktualny Prezydent Kongresu, a jednocześnie Europejskiej Federacji Towarzystw Cytologicznych (EFCS), prof. Jerzy Klijanienko (Instytut Curie w Paryżu) oraz Prezydent poprzedniego Kongresu ECC Malmö 2019 i Past-Prezydent EFCS, prof. Henryk Domański (Uniwersytet w Lund, Szwecja), co podkreśla rangę takich interdyscyplinarnych sesji – dodaje dr Trzeszcz. – Zainteresowanie eksperckie sesją potwierdziło niezbędność pilnej edukacji lekarzy w zakresie HPV-zależnej strategii prewencji rsm, z koniecznością jak najszybszej implementacji modelu HPV zależnego do polskich realiów screeningowych. Niezależnie i równolegle powinna mieć miejsce szeroka edukacja adresatek badań przesiewowych – polskich kobiet, które nadal są zaniedbywane pod tym względem. Wdrażanie bardziej czułych badań przesiewowych opartych o detekcję HPV w innych krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych czy Australii to nie teoria czy ciekawostka naukowa, tylko rzeczywistość i nowe paradygmaty diagnostyczne, do których i my powinniśmy dążyć.

W opinii ekspertów, epidemiologiczna eliminacja raka szyjki macicy jest możliwa, ale niezbędny jest do tego skoordynowany wysiłek lekarzy i całego personelu medycznego, świadomych problemu pacjentek oraz wszystkich mogących uczestniczyć w kierunkowej edukacji, z uwzględnieniem szczególnej roli mediów tradycyjnych i społecznościowych.

Dr n med. Martyna Trzeszcz pracuje w Zakładzie Patomorfologii i Cytologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, kierowanym przez prof. dr hab. Agnieszkę Hałoń. Jest członkiem Zarządów: PTKiPSM, Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii PTGiP oraz Sekcji Cytologii Klinicznej PTP.



 
Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

 

Wrocław, 03.11.2021 r.


Informacja prasowa

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraca z badaniami pamięci dla mieszkańców, które organizuje w ramach kampanii „Razem przed siebie”. Specjalny autobus MPK zatrzyma się w piątek (05.11) w godzinach od 10:00 do 17:00 na parkingu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Borowskiej. W środku bę-dzie można bezpłatnie i „od ręki” przejść badanie przesiewowe.

– Wynik powie nam, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych – mó-wi prof. Joanna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Do mobilnego punktu zapraszamy wszystkich wrocławian, bo na chorobę otępienną mogą zachorować nie tylko seniorzy. Jej wczesne wykrycie jest niezwykle istotne.

Aby wziąć udział w badaniu nie trzeba się nigdzie rejestrować. Wystarczy, że przyjdziemy w określonych godzinach do mobilnego punktu, który stanie w ten piątek przy USK.

– Samo badanie nie jest bardzo długie, bo trwa jedynie kilkanaście minut. Podczas jego trwania będzie-my musieli wypełnić kilka zadań na papierowym arkuszu – dodaje Rymaszewska.

– Zależy mi na tym, aby w naszych autobusach i tramwajach było miejsce nie tylko dla wrocławian i przy-jezdnych pasażerów, ale i na wartości bliskie mieszkańcom Wrocławia: m.in. otwartość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dlatego też chętnie wspieramy działania edukacyjne. Zwłaszcza te związane z ochro-ną zdrowia w kontekście chorób, o których do tej pory nie mówiono głośno, a osoby nimi dotknięte często czuły się wykluczone – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Dlatego jesteśmy częścią tej ważnej akcji i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu – dodaje.

To nie koniec działań w ramach kampanii „Razem przed siebie”. 23 listopada rozpocznie się cykl webina-rów dla pracowników medycznych i społecznych oraz opiekunów osób chorujących na otępienie.

Przystanek: badanie pamięci. Specjalny autobus stanie pod szpitalem przy Borowskiej



Prace wykonała wrocławska malarka, Katarzyna Klich. Artystka żyje ze zdiagnozowanym otępieniem, jed-nak choroba nie powstrzymuje jej przed rozwijaniem swojej pasji. Wystawę malarki mogliśmy zobaczyć już w październiku na ulicy Oławskiej jako część kampanii społecznej „Razem przed siebie”.

– I tym razem pani Katarzyna postanowiła wesprzeć swoimi obrazami naszą kampanię – mówi prof. Jo-anna Rymaszewska, kierująca Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Wystawę będzie można obejrzeć w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej do 17 listopada. Jej celem jest pokazanie pacjentom i pracownikom placówki, że choroba, nawet otępienna, nie musi ograniczać. Udowadnia to pani Katarzyna Klich.

***



Kampania „Razem przed siebie” powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowa-nego w Polsce przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowa-ne są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii. Kampanii patronują m.in.: Urząd Marszałkowski Wojewódz-twa Dolnośląskiego, Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski Wrocławia, a partnerami są MPK Wrocław, Koleje Dolnośląskie oraz DCF.

Szczegółowe informacje na temat kampanii można uzyskać na stronie https://www.razemprzedsiebie.pl lub na profilach „Razem przed siebie” w mediach społecznościowych Facebook i Instagram.

Kampania informacyjna finansowana jest przez NCBiR w ramach programu JPND.



 

 


 
<< Początek < Poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Następna > Ostatnie >>

Strona 41 z 113

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_423.jpg