Dla Mediów



USK będzie przeszczepiał rękę

USK będzie przeszczepiał rękę


Ministerstwo Zdrowia udzieliło pozwolenia na przechowywanie i allogenne przeszczepianie kończyny górnej. Decyzja pozostanie w mocy przez 5 lat. Została udzielona Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w ramach działalności klinik: Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki, Chirurgii Naczyniowej Ogólnej i Transplantacyjnej, Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej.

- Otrzymaliśmy oczekiwaną zgodę Ministerstwa Zdrowia  na przeszczepianie kończyny górnej od zmarłych dawców, mówi Bogusław Beck, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. – Tym samym otwieramy nowy rozdział we wrocławskiej transplantologii.

Zgoda nie oznacza jednak, że szpital od razu będzie przeszczepiał ten narząd.
– Najpierw trzeba będzie przygotować odpowiednią aparaturę  medyczną i przeszkolić zespół – mówi prof. Jerzy Gosk Kierownik Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK.
- W tym zakresie będziemy współpracować ze światowymi ekspertami w tej dziedzinie ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Przygotowania do pierwszego zabiegu mogą potrwać dłużej niż rok.
Replantacją, czyli przeszczepem kończyn własnych po urazach, będzie nadal zajmował się wyłącznie trzebnicki szpital).

Przeszczepy ręki należą do niezwykle rzadkich. Na całym świecie dotychczas przeszczepiono ok. 80 kończyn górnych.  9  takich przeszczepów przeprowadzili lekarze ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
- Zdajemy sobie sprawę, że to rzadkie przeszczepy, ale już teraz zajmujemy się opieką pooperacyjną pacjentów z trzebnickiego szpitala. – Dzięki możliwości wykonywania przeszczepów w USK zapewnimy pacjentom kompleksową pomoc i ciągłość opieki w tym zakresie – podkreśla Jerzy Gosk.
- Dwa sąsiadujące ze sobą ośrodki dają większą możliwość optymalnego wykorzystania dawców – podkreśla prof. Jerzy Jabłecki ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. – Z naszej strony deklarujemy chęć współpracy, chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem.

USK jest wiodącym ośrodkiem na Dolnym Śląsku w zakresie przeszczepów nerek, prowadzi także aktywny program transplantacji nerek od żywych dawców.
W 2014 roku wykonano 52 przeszczepy (3 narządy pobrano od żywych dawców.
W szpitalu przeszczepiane są także wątroby. W minionym roku przeszczepy wykonano u 5 pacjentów, w tym roku przeprowadzono już 4 takie operacje.

.

 
Oświadczenie

Oświadczenie


W nawiązaniu do publikacji „120 000 złotych za złą nerkę” Gazety Wyborczej z 24.03.2015 r., w której opisane jest zdarzenie z czerwca 2010 r. pomylenia przeszczepianych nerek oświadczamy, że nieprawdą jest, że pacjenci nie zostali poinformowani o pomyłce – szpital zrobił to dobę po operacji. Po tym zdarzeniu w placówce zostały wprowadzone standardy bezpieczeństwa, które zostały określone jako wzorcowe i zalecane w całej Polsce. Obecnie szpital jest największym ośrodkiem transplantacyjnym na Dolnym Śląsku. W 2014 r. przeszczepiono 5 wątrób oraz 52 nerki. Od tamtego zdarzenia nigdy nie doszło do podobnej pomyłki.

 
Kolejny Krasnal

Kolejny krasnal we Wrocławiu


Crasnallus Ortopedicus czyli Krasnal Ortopeda 6 lutego zostanie zamontowany przed wejściem do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.


Krasnal jest umieszczony na kamieniu i wspiera się o drzewo Nicolasa Andry, symbolizującego kręgosłup dziecka – od którego swą nazwę zawdzięcza ortopedia (ortos-prosty; pais –dziecko). Został wykonany z okazji 40 Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego – w imieniu towarzystwa podarował go szpitalowi prof. Szymon Dragan.
- Krasnal od września ubiegłego roku „zamieszkiwał” w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu USK. Teraz będą go mogli zobaczyć wszyscy pacjenci szpitala – mówi prof. Szymon Dragan.


Autorem krasnala jest dr hab. Bożena Kozera-Radomska

 
Pierwszy taki zabieg w USK

Pierwszy taki zabieg w USK


W dniach 9.01. - 12.01.2015 r. w Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. dr hab. Andrzeja Mysiaka wykonano pierwsze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zabiegi tzw. krioablacji żył płucnych u pacjentów z migotaniem przedsionków. Procedury te zostały przeprowadzone przez zespół lekarzy Kliniki (dr M. Dzidowski, dr hab. W. Kuliczkowski) przy udziale konsultanta krajowego ds. kardiologii prof. dr hab. Jarosława Kaźmierczaka, który tym zakresie zainicjował rozszerzenie funkcjonowania Pracowni Elektrofizjologii w Klinice Kardiologii. Uzyskiwane wymienioną metodą efekty są szczególnie ważne u określonych pacjentów z napadowym migotaniem przedsionków, u których wyeliminowane nawrotów arytmii pozwala dodatkowo uniknąć uciążliwej i obarczonej powikłaniami profilaktyki przeciwzakrzepowej nastawionej na prewencję występowania potencjalnych powikłań w postaci zmian zakrzepowych; w tym niedokrwiennych udarów mózgu. To następna stosowana w ostatnim okresie w Klinice Kardiologii forma nowego leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków, po wykonywanym już wcześniej przezcewnikowym zamykaniu uszka lewego przedsionka, w którym powstają zwykle zakrzepy u tych chorych. Stanowi to również kolejny etap wprowadzania do rutynowej działalności Kliniki Kardiologii najnowocześniejszych zabiegów hemodynamicznych i elektrofizjologicznych. Wymienić przy tym należy wykonywane ostatnio przezskórne zabiegi wszczepiania zastawki aortalnej (TAVI), zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, denerwacji tętnic nerkowych oraz usuwania uszkodzonych elektrod stymulatorowych.



arch. USK

 
Wyróżnienie dla lekarzy z USK

Kolejne wyróżnienie dla lekarzy z USK

 

Miło nam poinformować, że kolegium redakcyjne i Rada Programowa „Menedżera Zdrowia” przyznała lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Nagrodę Specjalną konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2014.

 

Członkowie Kolegium i Rady Programowej oraz Kapituły Konkursu docenili ogromne osiągnięcie polskiej nauki – innowacyjny zabieg rekonstrukcji rdzenia kręgowego.

 

W imieniu zespołu nagrodę odbiorą:

 

prof. Włodzimierz Jarmundowicz

dr Paweł Tabakow

 

Uroczysta gala odbędzie się 14 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie.

(***)

 

 

Dziękuję Ci Polsko

 

9 stycznia w „Dzień Dobry TVN” wyemitowany został film, który, jak podkreślił dziennikarz Marcin Sawicki – Jest jednym z najlepszych klipów promujących Polskę.

My, dodajmy od siebie – także jednym z najlepszych filmów promujących Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

 

Szwedzki lekarz Sven Larsson nakręcił go kończąc studia w Polsce. – Chciałem zrobić film, który wszyscy zapamiętają, który wywoła silne emocje, przypomni miejsca we Wrocławiu i w Polsce, które wydały mi się interesujące. Sześć lat studiów były dla mnie jak bardzo emocjonalna podróż…

 

W filmie pojawia się Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, gdzie Larsson podczas studiów medycznych odbywał praktyki. – To bardzo nowoczesna placówka. Mają kompletne wyposażenie i sprzęt taki sam, jaki mamy w Szwecji – podkreślił. – Także lekarze są bardzo, ale to bardzo dobrzy. Mają olbrzymia wiedzę, każdego możesz zapytać o wszystko…

Zobacz film

(***)

 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 Następna > Ostatnie >>

Strona 36 z 38

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg