Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Wcześniaki wreszcie spotkają się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu



Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie co roku 17 listopada, aby zwiększyć świadomość problemów dzieci przedwcześnie urodzonych oraz ich rodzin. W tym roku powracamy do stacjonarnych obchodów święta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. W najbliższą sobotę, 19 listopada, w godzinach 10.00 - 14.00 hol główny szpitala wypełniony będzie atrakcjami dla dzieci, zajęciami dla rodziców i stanowiskami konsultacji ze specjalistami. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym wojewody dolnośląskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu..

- W Polsce około 6% przychodzących na świat dzieci stanowią wcześniaki, w skali roku jest to ponad 20 tysięcy noworodków urodzonych przedwcześnie - mówi prof. Barbara Królak - Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu. Nasza klinika jest ośrodkiem III poziomu referencyjności, zatem większość wcześniaków z regionu rodzi się i jest hospitalizowanych w USK. Wcześniaki stanowią ponad 20% wszystkich noworodków diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu – dodaje.

Wcześniaki wymagają szczególnej opieki i często wielotygodniowego pobytu na oddziałach neonatologicznych. U wielu z nich konieczna jest intensywna terapia (zwłaszcza wspomaganie oddychania), antybiotykoterapia, żywienie pozajelitowe i wczesna rehabilitacja. Współczesna medycyna potrafi skutecznie ratować coraz mniejsze dzieci. W ubiegłym roku świat obiegła informacja o dziecku urodzonym w 21 tygodniu ciąży, które dzięki wysiłkom lekarzy przeżyło, a po prawie roku leczenia opuściło szpital w dobrym stanie, trafiając do Księgi Guinnessa. Curtis Means z Alabamy po urodzeniu ważył 420 g.

- Liczba wcześniaków niestety rośnie, ale obserwuje się głównie wzrost liczby tzw. późnych wcześniaków, czyli noworodków urodzonych blisko terminu porodu, natomiast na stałym poziomie pozostaje odsetek skrajnego wcześniactwa, nie przekraczając 1 proc. wszystkich urodzonych noworodków – podsumowuje prof. Królak–Olejnik.

Dzień Wcześniaka w USK

W sobotę, w szpitalu przy Borowskiej, rodzice wcześniaków będą mogli skorzystać przede wszystkim z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Na stoiskach w holu głównym szpitala porad będą udzielać lekarze neonatolodzy oraz fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji małych pacjentów. Rodzice będą mieli także szansę porozmawiać z pielęgniarkami o szczególnej opiece nad przedwcześnie urodzonymi, skorzystać z pomocy i konsultacji pielęgniarki laktacyjnej oraz położnej neonatologicznej i, co szczególnie ważne w przypadku młodych rodziców, skonsultować się z psychologiem. Ponadto odbywać się będzie praktyczna nauka resuscytacji na fantomach.

Dla dzieci zorganizowana będzie specjalna przestrzeń z materacami do zabawy oraz miejsce przy stolikach dostosowanych dla najmłodszych gości i ich potrzeb. O specjalne atrakcje w kąciku dziecięcym zadbają animatorzy „Kaczki dziwaczki” oraz LubMedu. Zabawy zaplanowano w godzinach 10.30-13:30. Ponadto dla dzieci przygotowane są wyjątkowe konkursy i niespodzianki, a o dekorację buzi najmłodszych zadba pielęgniarka z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka USK. Dzięki uprzejmości sponsorów na wszystkich gości będą czekać ciepłe napoje oraz przekąski.

Od lat na całym świecie symboliczne fioletowe oświetlenie szpitali, budynków publicznych a nawet prywatnych domów podkreśla uroczysty charakter święta, ponieważ ten kolor jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Z tej okazji do akcji włączył się także stadion Tarczyński Arena Wrocław, którego membrana zabłyśnie w sobotę na fioletowo. Ponadto podczas wydarzenia w oknach szpitala USK pojawią się lampki właśnie w tym kolorze.

Uroczyste obchody Dnia Wcześniaka w USK, w którym uczestniczą nie tylko rodziny z dziećmi urodzonymi w naszym szpitalu, to wyjątkowa okazja do spotkania i rozmowy ze specjalistami, ale także możliwość wymiany doświadczeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu prof. Barbary Królak – Olejnik w coroczną organizację obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, udało się stworzyć w naszym szpitalu społeczność rodziców, którzy rokrocznie spotykają się tego dnia, aby wzajemnie się wspierać, wymieniać doświadczenia i chwalić sukcesami swoich pociech.

Dyrekcja szpitala oraz kierownik i zespół Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania wszystkich rodziców wcześniaków, oczywiście w towarzystwie dzieci.

Sobota 19.11.2022, godz. 10.00-14.00

Hol główny USK we Wrocławiu ul. Borowska 213

Uczestnictwo w całości wydarzenia jest bezpłatne


Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski
JM Rektor UM we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski
Dyrektor USK we Wrocławiu dr Jakub Berezowski


[IG]

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg