65 rocznica pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego

65 rocznica pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego


Obok Światowego Dnia Nerek, zespół Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, będzie obchodził w marcu również 65. rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żywego, które odbyło się właśnie we Wrocławiu.

Przeczepienie miało miejsce 31 marca 1966 r. i od tego czasu Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK rozwija program przeszczepiania nerek od dawców żywych. W 2014 r. narząd do transplantacji zaczęto pobierać metodą laparoskopową, która jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza dla dawcy. Jednocześnie rozpoczęła się akcja edukacyjno-informacyjna, adresowana m.in. do stacji dializ i oddziałów nefrologicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Działania te przyczyniły się do wzrostu liczby wykonanych przeszczepień nerek od dawców żywych. W latach 1996-2014 wykonano 35 takich zabiegów, a w latach 2015- 2020 - aż 43 zabiegi.

Epidemia wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do czasowego zawieszenia programu przeszczepiania nerek przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant. W 2020 r. w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej wykonano 37 przeszczepień (w tym cztery od żywych dawców). Od początku 2021 r. przeprowadzono dwa przeszczepienia od dawców żywych i cztery od dawców zmarłych.

Liczba wykonanych przeszczepień od dawców żywych plasuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu na drugim miejscu w Polsce. Wśród wykonanych zabiegów na szczególną uwagę zasługują:
  • - przeszczepienie nerki wysokouczulonemu biorcy serca,
  • - wykonanie trzech przeszczepień w programie wymiany par tzw. krzyżowych,
  • - przeszczepienie nerek wysokoimmunizowanym biorcom po leczeniu w programie odczulającym,
  • - przeszczepienie nerki od żywego dawcy nerki po uprzednich trzech przeszczepach nerek,
  • - przeszczepienie nerki biorcy z zespołem hemolityczno-mocznicowym z użyciem ekulizumabu.

Przykliniczna Poradnia Transplantacji Nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jest jedną z największych w Polsce. Rocznie udziela ponad 10 tys. porad, a pod jej opieką pozostaje około 1200 biorców.

Kontakt:
Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław
(bud. FA, I piętro, pok. 2.54)
mgr Joanna Leginowicz, koordynator transplantacyjnego dawstwa żywego
nr tel. 885 85 30 58 lub 71/ 733 25 16
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Facebook: https://www.facebook.com/zywydawcanerkiwroclaw

Działalność naukowo-leczniczą dzisiejsza Katedra i Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej rozpoczęła w 1958 r. pod kierunkiem prof. Zdzisława Wiktora. Jako pierwsza w Polsce i Europie miała w nazwie wpisaną specjalność „nefrologia”. Uruchomiono wówczas program terapii nerkozastępczej, pozwalającej za pomocą hemodializy i dializy otrzewnowej ratować życie pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.

Obecnie pod stałą opieką Stacji Dializ kliniki jest prawie 100 pacjentów. W ośrodku dializowane są także osoby z ostrym uszkodzeniem nerek oraz chorzy, wymagający hospitalizacji w innych klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - Rocznie wykonujemy około 17 tysięcy zabiegów hemodializy i hemodiafiltracji. Przeprowadzamy także zabiegi plazmaferezy u pacjentów chorujących na choroby autoimmunizacyjne z zakresu nefrologii i transplantologii, jak również neurologii - mówi prof. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W klinice wykonywane są zabiegi wytworzenia dostępu naczyniowego dla celów hemodializy. Przetoki tętniczo-żylne z własnych naczyń robią (podobnie jak w ośrodkach japońskich i włoskich) nefrolodzy. - Jesteśmy jednym z najaktywniejszych ośrodków w zakresie dostępu naczyniowego zarówno w Polsce, jak i w Europie - dodaje prof. Magdalena Krajewska. - Rocznie wykonujemy średnio 250 przetok tętniczo-żylnych i około stu implantowanych cewników tunelowanych.

Zespół kliniki leczy pacjentów z całego kraju z pierwotnym i wtórnym kłębuszkowym zapaleniem nerek, cukrzycową chorobą nerek oraz schorzeniami wrodzonymi, w tym tak rzadkimi jak np. choroba Fabry’ego. Prowadzi też największą w regionie Poradnię Nefrologiczną, obejmującą opieką kilka tysięcy osób.

11 marca 2021 - Światowy Dzień Nerek obchodzony jest od 2006 r. w drugi czwartek marca z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jego celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat ważnej funkcji nerek, jaką pełnią w organizmie, zagrażających im chorób oraz możliwościom ich zapobiegania. Zdaniem specjalistów na nerki choruje 4,5 mln Polaków, ale większość z nich nawet o tym nie wie, ponieważ uszkodzone nerki często nie dają żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne wykonywanie podstawowych badań laboratoryjnych (krew, mocz), które mogą uratować zdrowie i życie.


 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli UkrainyUSK pomaga UkrainieObraz_422.jpg