Z ostatniej chwili


Zmiany w USK
Z dniem 06.04.2023r. dr Jakub Berezowski przestał pełnić funkcję dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki przejmie p.o. zastępca dyrektora ds. medycznych Marcin Drozd.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski przypomniał, że dr Jakub Berezowski wsparł go w działaniach w wyjątkowo trudnym momencie - zarówno jako dyrektor generalny na Uczelni, jak i dyrektor szpitala klinicznego. Dziękuję dr. Jakubowi Berezowskiemu za wszystko, co wspólnie osiągnęliśmy - podkreślił Rektor UMW.
 
Zbadaj serce w Sieci - rozpoczynamy realizację programu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Zbadaj serce w Sieci - rozpoczynamy realizację programu Krajowej Sieci Kardiologicznej


Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że z dniem 1 kwietnia 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna realizację programu pilotażowego Krajowej Sieci Kardiologicznej, jako Regionalny Ośrodek Koordynujący na terenie Dolnego Śląska. Program skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, u których lekarz rozpoznał wstępnie jedno z następujących schorzeń i koniecznym jest szybkie wdrożenie specjalistycznej diagnostyki i leczenia:

  • nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne,
  • niewydolność serca,
  • zaburzenia rytmu i przewodzenia,
  • wada serca zastawkowa i niezastawkowa, w tym wada wrodzona.

Korzyści z udziału w programie:

  • szybka diagnostyka,
  • ciągłość leczenia w ośrodkach współpracujących w programie,
  • poprawa jakości leczenia,
  • koordynacja leczenia,
  • dostęp do infolinii kardiologicznej.

Pacjent zgłaszający się do programu powinien posiadać skierowanie do poradni kardiologicznej wystawione przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), mających kontrakt z NFZ.

Jak zarejestrować się do programu?


Program KSK to system kierowania pacjentów od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, poradni lekarza rodzinnego oraz poradni kardiologicznych wprost do specjalisty, w celu skrócenia czasu od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii.

Wspólnie z województwem dolnośląskim do programu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyło 5 innych województw: śląskie, wielkopolskie, łódzkie, małopolskie i pomorskie. Dotychczas pilotaż Sieci Kardiologicznej prowadzony był wyłącznie w woj. mazowieckim. Przewiduje się, że z programu do końca przyszłego roku skorzysta blisko 160 tysięcy osób.

[IG]
 
Podaruj dzieciom serce - USZYJ JASIA! Akcja charytatywna w Pasażu Grunwaldzkim

Podaruj dzieciom serce - USZYJ JASIA! Akcja charytatywna
w Pasażu Grunwaldzkim



Już w najbliższą sobotę, 1 kwietnia, w Pasażu Grunwaldzkim odbędzie się ogólnopolska akcja charytatywna „Uszyj Jasia”. Setki metrów kolorowego materiału, stanowiska z maszynami i doświadczeni instruktorzy będą czekali na osoby, które zechcą wesprzeć małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Akcja „Uszyj Jasia” organizowana jest w całej Polsce już od 12 lat a w tym roku po raz pierwszy zawita do Pasażu. Zapoczątkowała ją Natalia Bielawska, która zauważyła, że ze względu na konieczność częstych zmian pościeli na dziecięcych oddziałach szpitalnych, poszewki zużywają się i szybko tracą kolor. Tak zrodził się pomysł akcji – do tej pory w całej Polsce uszyto już ponad 20 tysięcy kolorowych poszewek.

- Pasaż Grunwaldzki to nie tylko salony sprzedażowe, w których możemy zrobić udane zakupy, ale również miejsce spotkań, tych towarzyskich, jak i tych w szczytnym celu. Tym razem wszystkie ręce „do maszyn”, by uszyć jasia dla małych pacjentów. Nowa przestrzeń bywa dla dzieci trudna do oswojenia. Jeśli więc możemy zrobić coś, co złagodzi stres związany z pobytem w szpitalu, warto podjąć działanie. Kolorowa poduszka może dodać kolorytu surowej przestrzeni i wywołać uśmiech na dziecięcych twarzach. Czy trzeba mieć umiejętności krawieckie? Otóż nie, wystarczą dobre chęci! Nasi eksperci podpowiedzą, jak uszyć poszewkę, by była funkcjonalna i estetyczna. Zatem dopinguję: do szycia, gotowi, start! – mówi Agnieszka Deron, manager ds. marketingu w Pasażu Grunwaldzkim.

Wydarzenie startuje w sobotę, 1 kwietnia, o godz. 11.00 i potrwa do godz. 18.00. Na uczestników czekać będzie aż 10 stanowisk do szycia oraz setki metrów kolorowych materiałów. Każdy, bez względu na wiek i umiejętności, może dołączyć do wspólnego szycia. Instruktorzy pokażą, jak z kilku kawałków materiału wyczarować kolorową poszewkę.

- Dziękujemy za takie inicjatywy. Otoczenie w jakim przebywają najmłodsi pacjenci ma ogromny wpływ na proces leczenia i rehabilitacji. Ważne jest, by wokół znajdowało się jak najwięcej elementów, które sprawiają, że pobyt w szpitalu i trud choroby znosi się lepiej - podsumowuje dr Jakub Berezowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Lokalizacja wydarzenia: poziom 0, strefa wejścia głównego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 
3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrze

3. rocznica podania CAR-T. Chłopiec ma się dobrze



Dokładnie 3 marca 2020 r. prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, podał pierwszemu pacjentowi pediatrycznemu w Polsce jego własne zmodyfikowane genetycznie limfocyty T. Olek żyje i ma się znakomicie. Do tej pory we wrocławskim ośrodku z terapii ostatniej szansy dla dzieci, dla których nie było nadziei, skorzystało 22 pacjentów.

Czym jest CAR-T? Otóż terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem. W świecie, od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły.

W terapii CAR-T pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T (komórek krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi). Drugi etap to ich genetyczne zmodyfikowanie w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”. Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych.

Warto również zauważyć, że USK we Wrocławiu utrzymuje bardzo wysoki, bo 81% wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci „bez nadziei”, u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia – 18 dzieci poddanych terapii CAR-T żyje.

Tylko w tym miesiącu prof. Krzysztof Kałwak zaplanował wykonanie sześciu kolejnych takich procedur - w tygodniu pomiędzy 6 a 10 marca aż trzy – u dziecka z Kielc, Warszawy i Chorzowa. Warto podkreślić, że od września 2021 r. terapia jest refundowana we wskazaniach rejestracyjnych także w Polsce.



 
Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19

Podsumowanie działalności USK w zakresie realizacji szczepień przeciw COVID-19


Szanowni Państwo,

w związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną dotyczącą zachorowalności i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, z dniem 1 marca 2023 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, po ponad dwóch latach działalności, zakończył realizację szczepień przeciwko COVID-19. To był ogromny nakład pracy - działalność czterech punktów szczepień, zaangażowanie kilkuset osób i setki tysięcy podanych dawek szczepionki.


Realizację pierwszych szczepień rozpoczęliśmy już pierwszego dnia funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień w Polsce tj. 27.12.2020 r. i dokładnie tego dnia wykonaliśmy szczepienia u 152 osób. Rekordowym był natomiast maj 2021 roku, kiedy w jednym miesiącu podaliśmy 100 tysięcy dawek szczepionki, w tym 4695 w ciągu jednego dnia - 15 maja.

Przez okres 27 miesięcy działały łącznie 4 punkty szczepień USK – w starym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej, w budynku głównym szpitala przy Borowskiej, w USK w lokalizacji Strzelin oraz w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211.

Oprócz podawania szczepień w trybie stacjonarnym nie zabrakło nas również w terenie. Ponad rok współpracy z MPK w mobilnym punkcie szczepień tzw. Szczepciobusie to ponad 120 wyjazdów i 9 tysięcy zaszczepionych. Nasz zespół wyjazdowy realizował także szczepienia na wrocławskich uczelniach, w liceach, zakładach pracy, domach dziecka, zakładach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej oraz w okolicznych gminach. Wykonywaliśmy również szczepienia w domach pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli samodzielnie udać się do żadnego punktu szczepień.

- Nie baliśmy się także szczepienia osób, którym odmawiano podania szczepionki w innych punktach szczepień – podsumowuje dr Edwin Kuźnik, szef Szpitalnego Zespołu ds. Szczepień przeciw Covid-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. - Realizowaliśmy szczepienia w obecności anestezjologa u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych, osób po przeszczepach narządowych, a także u pacjentów w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego lub hematologicznego, w tym najmłodszych z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK.

To dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników udało się prowadzić tak szeroką aktywność. W szczytowym okresie szczepień przeciwko Covid-19 w punktach szczepień USK pracowało ponad 100 osób personelu lekarskiego, ponad 200 pielęgniarskiego i 40 osób obsługi administracyjnej.

Zapraszamy do najbliższych punktów szczepień, w których realizowane są również szczepienia dzieci z wymaganą kwalifikacją lekarską, tj. 6 m-cy do 5 lat; 5 do 12 lat - raz w tygodniu zamiennie w dwóch placówkach:

     1)Przychodnia DokDok, al. Armii Krajowej 46ad, 50-541 Wrocław
     2)Centrum Medyczne LUX MED - Punkt szczepień, Plac Dominikański 3, 50-159 Wrocław

Bieżącą informację oraz możliwość rejestracji na szczepienie można uzyskać na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie lub pod numerem telefonu infolinii całodobowej 989.




[IG]
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 13 z 113

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_420.jpg