Z ostatniej chwili


Zapisy na warsztaty USK

Zapisy na warsztaty USK „Jak opiekować się osobą w chorobie i niepełnosprawności”



Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla członków rodzin i opiekunów osób z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami oraz opiekunów chorych w trakcie długiego leczenia i rekonwalescencji. Spotkanie edukacyjne połączone z warsztatami ma na celu zwiększenie umiejętności opiekunów tak, aby mogli skutecznie i profesjonalnie zadbać o swoich bliskich w domu. To także doskonała okazja do zadbania o własny dobrostan, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z osobami w podobnej sytuacji.


Podczas zajęć dowiedzą się Państwo między innymi jak przygotować bezpieczne warunki opieki w domu, z jakiej pomocy instytucjonalnej warto skorzystać, jak pomóc bliskiej osobie w pielęgnacji, jak i gdzie uzyskać pomoc psychologiczną dla chorego oraz opiekunów. Poruszane będą również tematy bezpieczeństwa zażywania leków, zachowań i reakcji osób chorych oraz zabezpieczenia chorego w niezbędny sprzęt ortopedyczny.

Zajęcia organizowane 24 czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu skupiają się na kluczowych aspektach opieki nad pacjentami i będą prowadzone przez specjalistów z zakresu farmacji, psychoterapii i psychologii, rehabilitacji oraz pielęgniarstwa.

Aby wziąć udział w warsztatach, prosimy o wcześniejszą rejestrację. Warsztaty są całkowicie bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszej rejestracji (do 16 czerwca). W trakcie warsztatów przekażemy Państwu również niezbędne materiały, informatory i poradniki.

Kiedy odbędą się warsztaty?

24 czerwca (sobota) w godz. 10.00 – 16.00



Gdzie?

USK we Wrocławiu - Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji przy ul. Borowskiej 213, sala 3.33 (wejście główne, budynek B, III piętro)



Jak zapisać się na warsztaty?

UWAGA - rejestracja będzie prowadzona do 16 czerwca



Telefonicznie w godzinach 8.00-14.00



• Małgorzata Gdesz tel. 662 232 559


• Magdalena Klimczak tel. 71/733 12 45



Przez wiadomość e-mail:



Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.



Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych opieką nad osobami chorymi i z niepełnosprawnościami. Wspólnie uczmy się, jak skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach i zapewnić najlepszą opiekę naszym bliskim. Prosimy o punktualne przybycie, aby wszyscy mogli skorzystać z pełnego programu.

Partnerzy wydarzenia:

Fundacja Moc Pomocy
Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”

[IG]



 
Tydzień Godnego Porodu – cykl warsztatów w USK we Wrocławiu

Tydzień Godnego Porodu – cykl warsztatów w USK we Wrocławiu



W dniach 14 – 19 maja 2023 r. już po raz trzeci odbędzie się w Polsce Tydzień Godnego Porodu - to cykl bezpłatnych wydarzeń lokalnych dla kobiet w ciąży i par oczekujących dziecka, organizowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. W tym roku Tydzień odbywa się pod hasłem przewodnim „O wadze pierwszego kontaktu” i ma zwrócić uwagę, jak istotny jest pierwszy kontakt rodziców z noworodkiem. Największym ośrodkiem we Wrocławiu organizującym Tydzień Godnego Porodu jest USK przy ul. Borowskiej.

Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu (The International Week for Respecting Childbirth) to cykl wydarzeń po raz pierwszy zainicjowany w 2004 r. przez francuskie stowarzyszenie non-profit Alliance française pour l’accouchement respekté (AFAR). Od 2011 r. jego koordynację powierzono Europejskiej Sieci Stowarzyszeń Porodowych (ENCA), której częścią jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

Tegoroczne aktywności przygotowane w USK we Wrocławiu mają przede wszystkim podkreślać moc pierwszego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry tuż po porodzie i zachęcać do dbałości, aby ten kontakt nie był niczym zakłócony i dotyczył obojga rodziców.

Serdecznie zapraszamy kobiety w ciąży i osoby bliskie do udziału w spotkaniach w Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213, bud. FA, IIIp. sala seminaryjna 4.32.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

14 maja (niedziela)
11:00 „Laktacja - co musisz wiedzieć zanim urodzisz” oraz „Chustonoszenie na dobry początek
- zapoznanie się z chustami i nosidłami” Położna Marlena Baran
13:30 „Wszystko co musisz wiedzieć o znieczuleniach - spotkanie z lekarzem anestezjologiem” dr Jacek Zwierzchowski

15 maja (poniedziałek)
17:30 „Rola osoby towarzyszącej w porodzie oraz okresie okołoporodowym” oraz „Porodówka na dzień dobry - sesja pytań i odpowiedzi” Położna Karolina Nadzieja Wrońska

16 maja (wtorek)
17:30 „O wadze pierwszego kontaktu” oraz „Porodówka na dzień dobry - sesja pytań i odpowiedzi” Położna Małgorzata Szymańska

17 maja (środa)
17:30 „Co możesz zrobić, by zmniejszyć odczuwanie skurczów porodowych? O naturalnych metodach łagodzenia bólu” Położna Wiktoria Jonderko

18 maja (czwartek)
16:00 „Zwiastuny porodu” Położna Monika Słowikowska
17:30 „Cięcie cesarskie - fakty i mity” Położna Danuta Sahaj, Położna Katarzyna Adamczyk

19 maja (piątek)
16:00 „Pierwsze kroki w macierzyństwie - jak zadbać o siebie” Położna Karolina Kwiatkowska
17:15 „Praktycznie o połogu” Położna Aleksandra Fortunko

[IG]
 
e-konsylium – kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce

e-konsylium – kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce



Po e-recepcie i e-skierowaniu czas na e-konsylium. Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego przygotowują pilotaż e-konsylium. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci zyskają dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają.

– Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też „magazynuje” w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-konsylium – na przykład skierowanie do szpitala - są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. To bardzo pozytywna zmiana dla pacjentów – nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, by uzyskać opinię specjalisty, nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji – wszystko jest dostępne lekarzom w systemie – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca USK, który merytorycznie koordynuje działania. Celem platformy jest przede wszystkim ułatwienie kontaktu i szybkiej konsultacji ze specjalistami oraz zwiększenie dostępności pacjentów do usług medycznych.

– To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

E-konsylium to kolejny etap informatyzacji w systemie ochrony zdrowia. Z medycznego punktu widzenia rozwiązanie nie stwarzało dużych problemów, podobne konsultacje przeprowadzane są od dawna. Kluczowe było wdrożenie systemu, który zapewni bezpieczeństwo danych. Z inicjatywy ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego pracują nad tym eksperci Instytutu Łączności - Polskiego Instytutu Badawczego.

– Wdrażamy kolejne rozwiązania w e-zdrowiu, które poprawią sytuację pacjentów. Polacy chętnie korzystają z e-recept, e-skierowań i e-zwolnień, bo to rozwiązania znacznie wygodniejsze niż ich papierowe odpowiedniki. E-konsylium pozwoli lekarzom wspólnie postawić diagnozę i wykorzystać do tego wiedzę ekspertów, którzy pracują w różnych ośrodkach. Ten wirtualny gabinet, to także wygoda i bezpieczeństwo dla lekarzy – platforma pozwala każdemu zobaczyć wyniki badań pacjenta, a wynik zostaje podpisany elektronicznie przez wszystkich uczestników. Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Pomysł tego rodzaju konsultacji w Instytucie Chorób Serca narodził się już kilka lat temu. Kardiolodzy z USK od dłuższego czasu wspierają merytorycznie lekarzy z regionu. Platforma ułatwia i przyspiesza te działania.

– Nie mam wątpliwości jak wielkie znacznie ma szybka i profesjonalna konsultacja – zwłaszcza w kardiologii. Dlatego od kilku lat razem z innymi ośrodkami kardiologicznymi na Dolnym Śląsku szukaliśmy sposobu, jak w codziennej praktyce skutecznie dzielić się wiedzą i doświadczeniem, po to, aby nasi pacjenci byli optymalnie leczeni – mówi dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. Instytut Chorób Serca grupuje doskonałych kardiologów i kardiochirurgów, dynamicznie rozwijamy ośrodek transplantacyjny, pracuje z nami także kilku wybitnych ekspertów spoza kraju. Dlatego jesteśmy w stanie konsultować i leczyć najtrudniejszych chorych. Ale idea e-konsylium to coś więcej, to nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjent - także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości - otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk wskazujących na znaczny wzrost liczby zgonów Polaków na choroby układu krążenia. Upowszechnienie dostępu do uniwersyteckiej ekspertyzy może skutecznie odwrócić ten niepokojący trend. Cieszę się, że nawiązujemy w tym zakresie szeroką współpracę z lekarzami POZ – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W poniedziałek, 8 maja 2023 r. o godz. 12:30 w Instytucie Chorób Serca Uniwersy-teckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbyła się wstępna prezentacja możli-wości platformy e-konsylium z udziałem dr. Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji, prof. Piotra Ponikowskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dyrektora Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prof. Pawła Pławiaka zastęp-cy dyrektora ds. naukowych Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego, dr. hab. Wiktora Kuliczkowskiego, z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpi-tala Klinicznego we Wrocławiu i konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii oraz Marcina Drozda, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocła-wiu. Podczas pilotażowego e-konsylium eksperci z Instytutu Łączności – Polskiego Instytutu Badawczego oraz specjaliści z Instytutu Chorób Serca USK połączyli się z lekarzami z dwóch szpitali – Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Pola-nicy-Zdroju i Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wro-cławiu oraz lekarzem POZ, i przeprowadzili konsultacje 3 pacjentów.

– Lekarz rodzinny ma pod opieką bardzo wielu pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. W części przypadków nie jest w stanie sam rozstrzygnąć o dalszym postępowaniu i do niedawna wszystko co mógł zrobić, to wystawić skierowanie do poradni specjalistycznej lub szpitala. Wiele z tych skierowań było i jest zbędnych, bo wystarczyłaby telekonsultacja z kardiologiem i wyjaśnienie wątpliwości. Z drugiej strony – wielu pacjentów powinno pilnie trafić na interwencję kardiologiczną, zamiast czekać w długiej kolejce – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Pilotaż e-konsylium jest bardzo istotnym rozwiązaniem systemowym, które umożliwia szybką konsultację kardiologiczną pacjenta również z poziomu podstawowej opieki zdrowotnej, co poprawia jej jakość i zwiększa dostępność do specjalistycznej opieki potrzebującym pacjentom. Niewątpliwie rozwiązanie to stanie się także ważnym elementem w rozwoju opieki koordynowanej nad pacjentem kardiologicznym w POZ wyjaśnia prof. Mastalerz-Migas.

Platforma ma zostać oddana do końca roku i w kolejnym być testowana w sieci kardiologicznej.



fot. Tomasz Walów/UMW


 
Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USK

Uchroń siebie przed udarem mózgu – DZIEŃ OTWARTY w USK



Przychodzi nagle, bez ostrzeżenia, ale często zabija lub czyni życie koszmarem – udar najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu, trzecia w kolejności przyczyna zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40 roku życia. Dzień Otwarty – bezpłatne porady, konsultacje oraz badania profilaktyczne z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej - odbędzie się już w najbliższy wtorek, 9 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

- Jeśli specjalistyczna pomoc dotrze do chorego szybko, jest szansa na powrót do zdrowia i sprawności. W przypadku niedokrwiennych udarów mózgu tzw. „złota godzina” to około 4,5 godz. Po tym czasie zmiany są już najczęściej nieodwracalne – mówi prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Kliniki Neurologii USK.

Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie interwencji w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia udarów to jedyna szansa na ratunek. Do prawidłowego rozpoznania konieczny jest nowoczesny sprzęt (tomograf, rezonans) i zespół specjalistów. Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do skutecznego leczenia udarów. Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru mózgu. Na część z nich wpływu nie mamy, ale większość z nich możemy modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza.

- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, migotanie przedsionków, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej to czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu, na które mamy wpływ i którym możemy przeciwdziałać – podkreśla prof. Sławomir Budrewicz.

9 maja 2023 r. z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, w godzinach 10:00 – 13:00 w holu głównym USK przy ul. Borowskiej 213 odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych.
Wszystkie zainteresowane osoby będą miały szansę zasięgnąć porad neurologów, psychologów, dietetyków, fizjoterapeutów, farmaceutów klinicznych oraz wykonać pomiary saturacji, poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego oraz innych parametrów z krwi.

- Naszym celem jest podniesienie społecznej świadomości dotyczącej profilaktyki udaru mózgu. Chcemy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach poznanie czynników ryzyka udaru mózgu i zgodna z zaleceniami zmiana stylu życia, pozwalają go uniknąć – podkreśla dr Olga Fedorowicz kierownik Zespołu Farmaceutów Klinicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego e Wrocławiu.

Udział w Dniu Otwartym jest bezpłatny!!

Podczas warsztatów dostępne będzie także stoisko NFZ, na którym będzie można wyrobić kartę EKUZ.
 
Program pilotażowy Sieć Kardiologiczna


 Program pilotażowy SIEĆ KARDIOLOGICZNA skierowany jest do pełnoletnich pacjentów, u których lekarz rozpoznał wstępnie jedno z następujących schorzeń i koniecznym jest szybkie wdrożenie specjalistycznej diagnostyki i leczenia:

       nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne

       niewydolność serca

       zaburzenia rytmu i przewodzenia

       wada serca zastawkowa i niezastawkowa, w tym wada wrodzona

Korzyści z udziału w programie:

       szybka diagnostyka

       ciągłość leczenia w ośrodkach współpracujących w programie

       poprawa jakości leczenia

       koordynacja leczenia

       dostęp do infolinii kardiologicznej  

Pacjent do programu zgłasza się ze skierowaniem do poradni kardiologicznej wystawionym przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), mających kontrakt z NFZ.

 

Rejestracja odbywa się:

       osobiście – Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213,

Wrocław, budynek K, pierwsze piętro, pokój 2.81 (Instytut Chorób Serca)

       telefonicznie – w godz. 8.00-14.00  tel.    71/7364298,   71/7364299

       e-mail – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .pl




Więcej informacji

 

 

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 11 z 112

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_421.jpg