Z ostatniej chwili


Światowy Dzień Wcześniaka po raz kolejny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
15.11.2023r.

 

Światowy Dzień Wcześniaka po raz kolejny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

 

Wymieniają się doświadczeniami, korzystają z porad lekarzy specjalistów i… dobrze się bawią. Mowa o rodzicach wcześniaków, którzy wraz ze swoimi pociechami mogą wziąć udział w Światowym Dniu Wcześniaka, organizowanym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Spotkanie w placówce przy ul. Borowskiej 213 zaplanowano na sobotę, 18 listopada w godz. 10.00-14.00.

Światowy Dzień Wcześniaka to święto obchodzone rokrocznie 17 listopada, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie. Przedwcześnie każdego roku przychodzi na świat jedno na 10. dzieci – rocznie ok. 15 mln dzieci. W Polsce każdego roku rodzi się około 20 tys. wcześniaków.

Światowy Dzień Wcześniaka nieodłącznie kojarzy się z wizerunkiem skarpetek na sznurku oraz fioletowym oświetleniem. Kolor ten identyfikowany jest z delikatnością i wyjątkowością.

W Polsce święto obchodzone jest od 2011 r., a do tego przedsięwzięcia Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu włącza się aktywnie od 2016 r. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich rodziców, których dzieci były hospitalizowane ze względu przedwczesnego urodzenia.

Na sobotę, 18 listopada w holu głównym USK we Wrocławiu (ul. Borowska 213) w godz. 10.00-14.00 zaplanowano liczne aktywności.

Spotykamy się z dobrym odzewem nie tylko rodziców potrzebujących spotkania z innymi rodzicami i dziećmi w celu wymiany doświadczeń, a także uzyskania konsultacji. Dlatego planujemy konsultacje lekarskie neonatologiczne i neurologiczne, pielęgniarek i położnych w tym doradców laktacyjnych, a także fizjoterapeutów i muzykoterapeutów – zapowiada prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod nadzorem lekarzy neonatologów przeprowadzą szkolenia resuscytacji niemowlęcia i małego dziecka na fantomach, dla dzieci przewidziano animacje, a dla wszystkich uczestników poczęstunek.

***


Dzieci urodzone przedwcześnie w USK we Wrocławiu

Wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych.

Skrajne wcześniaki mają nieproporcjonalnie duży udział w zachorowalności i umieralności noworodków. Zaobserwowano umiarkowane zmniejszenie liczby powikłań wcześniactwa, z wyjątkiem dysplazji oskrzelowo-płucnej, której odsetek wzrósł wśród dzieci urodzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Przeżywalność wyraźnie wzrosła dla noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a przeżywalność bez poważnych zachorowań wzrosła dla dzieci urodzonych powyżej 25-28 tygodni. Dzięki postępowi opieki perinatalnej oraz doskonaleniu metod intensywnej terapii noworodka, przeżywalność wcześniaków, zwłaszcza urodzonych skrajnie przedwcześnie, wzrasta stopniowo na przestrzeni ostatnich lat – dodaje prof. Królak-Olejnik

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 306 155 dzieci, a w tym 22 510 dzieci urodziło się przedwcześnie (ciąże rozwiązane przed upływem 37. tygodnia ciąży). To oznacza, że w 2022 roku 7,35% wszystkich urodzeń to urodzenia przedwczesne.

W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu od stycznia do końca października 2023 r. urodziło się i było hospitalizowanych 1 809 noworodków, w tym:
  • skrajnie przedwcześnie (poniżej 28 tygodnia ciąży) – 21 noworodków (1,2% wszystkich urodzeń), 10% porodów przedwczesnych;
  • bardzo przedwcześnie (w 28-32 tygodniu ciąży) – 30 noworodków (1,65%), 13% porodów przedwczesnych;
  • umiarkowanie przedwcześnie (w 33-36 tygodniu) – 166 noworodków (9,2%), 77% porodów przedwczesnych,

Wcześniaki stanowiły 12% wszystkich urodzonych noworodków, wynika to z wysokiego stopnia referencyjności perinatologicznej i neonatologicznej USK we Wrocławiu oraz możliwości leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie od urodzenia do wypisu, bez konieczności przekazywania do innych szpitali.

W klinikach USK we Wrocławiu możliwa jest pełna diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Placówka dysponuje wszystkimi możliwymi trybami wentylacji w sytuacji zaburzeń oddychania u noworodków, posiada doskonały sprzęt, wszelkie konieczne leki oraz dobrze wyszkolonych i przygotowanych do pracy specjalistów zarówno neonatologów, jak również chirurgów dziecięcych, nefrologów, endokrynologów, hematologów, gastroenterologów, neurologów, kardiologów dziecięcych, laryngologów, genetyków, radiologów, a także fizjoterapeutów i neurologopedów. To sprawia, że dzieci, które przychodzą na świat przedwcześnie mają dużo większe szanse na kompleksowe i skuteczne leczenie.


Więcej informacji: Stefan Augustyn
Pełnomocnik Dyrektora ds. Komunikacji/
Rzecznik Prasowy USK we Wrocławiu

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. +48 885 835 033, 71 733 10 56


 
Kardiochirurg z USK dr Roman Przybylski uhonorowany tytułem Rycerza Prawego Serca

Kardiochirurg z USK dr Roman Przybylski uhonorowany tytułem Rycerza Prawego Serca



Dr Roman Przybylski, pełniący obowiązki kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, otrzymał prestiżową nagrodę Rycerza Prawego Serca za wybitne osiągnięcia w leczeniu zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego. Nagroda została wręczona w Zabrzu podczas gali 13 Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Rycerz Prawego Serca to wyróżnienie przyznawane od kilkunastu lat osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju medycyny w zakresie krążenia płucnego. Laureatami nagrody są najwybitniejsi eksperci m. in. prof. Adam Torbicki, światowej sławy kardiolog i ekspert w zakresie leczenia nadciśnienia płucnego oraz prof. Hiromi Matsubara, japoński ekspert w dziedzinie balonowej angioplastyki płucnej. Statuetkę Rycerza Prawego Serca przyznaje sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W tym zacnym gronie wyróżnionych znalazł się również dr Przybylski.

– Ta nagroda to ogromne wyróżnienie, ale trzeba pamiętać, że siłą tego co robimy, jak działamy i jakie odnosimy sukcesy jest zespół, z którym pracuję. Szczególnie mowa o anestezjologach, kardiologach, pielęgniarkach, rehabilitantach i wszystkich osobach, które pracują z pacjentami przeszczepowymi lub zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. To nie jest tak, że tylko jeden chirurg pracuje na sali operacyjnej. To jest cały szlak, indywidualna droga pacjenta, a żeby mu skutecznie pomóc, potrzebny jest cały zespół – podkreśla znaczenie pracy zespołowej dr Roman Przybylski.

***


Dr Roman Przybylski – kardiochirurg i transplantolog – jest cenionym specjalistą i nauczycielem akademickim, który od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym serca. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji naukowych i kilkunastu podręczników akademickich. Jest także aktywnym członkiem Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Z USK związany od października 2019 r., pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiochirurgii. Wcześniej wieloletni zastępca prof. Mariana Zembali w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był odpowiedzialny za program przeszczepów serca u dzieci i dorosłych. Szkolił się także w Deborah Heart and Lung Center w USA oraz Joseph Lunenfeld Cardiac Research Center w Holandii. Tytuł doktora nauk medycznych został mu nadany w 2002 r.

Na zaproszenie, rektora Uniwersytetu Medycznego, prof. dra hab. Piotra Ponikowskiego rozpoczął razem z zespołem program przeszczepiania serca we Wrocławiu, gdzie od 2021 r. przeprowadzono do dziś 125 transplantacji.

Specjalizuje się m.in. w leczeniu wad zastawkowych (plastyki), chirurgii aorty, chirurgii wieńcowej, przewlekłej zatorowości płucnej oraz leczeniu wad wrodzonych serca u dorosłych.

Wraz ze swoim zespołem przeprowadził w USK spektakularny i pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”). Rozpoczął także na Dolnym Śląsku programy operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym a także mechanicznego wspomagania krążenia.

W latach 2012-2016 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgii. Członek honorowy Ukraińskiego Towarzystwa Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Otrzymał Zespołową Nagrodę Ministra Zdrowia za wdrożenie pierwszego w Polsce funkcjonującego programu transplantacji płuc.
 
Msza Pamięci – 5 listopada na Ostrowie Tumskim

Msza Pamięci – 5 listopada na Ostrowie Tumskim


Zgodnie z 20-letnią tradycją serdecznie zapraszamy na listopadową Mszę Świętą, podczas której wspólnie uczcimy pamięć Pacjentów Kliniki Transplantacji, Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu, którzy przegrali walkę z chorobą nowotworową.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się w niedzielę, 5 listopada o godzinie 12.30, w urokliwym Kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Zachęcamy do uczestnictwa we wspólnej Eucharystii oraz otoczenia modlitwą Rodziny i Bliskich. Podczas mszy towarzyszyć nam będzie orkiestra Stowarzyszenia „Muzyczna Wisznia Mała”.

Po uroczystości religijnej serdecznie zapraszamy na chwilę rozmowy i podzielenie się swoimi wspomnieniami oraz doświadczeniami. To wyjątkowa okazja, aby wzajemnie wesprzeć się w trudnych chwilach i wzmacniać naszą wspólnotę.
 
USK z dotacją na hematoonkologię na miarę XXI wieku

USK z dotacją na hematoonkologię na miarę XXI wieku


171 mln zł dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na budowę nowego ośrodka, który pozwoli na konsolidację świadczeń onkologicznych w USK przy ul. Borowskiej. To efekt rozstrzygnięcia konkursu Funduszu Medycznego, które ogłoszono w piątek, 13 października.

Projekt USK pozwoli na scentralizowanie działalności leczniczej z zakresu hematoonkologii i onkologii, które obecnie realizowane są w 3 różnych lokalizacjach, a część w budynkach które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najnowsza inwestycja, która powstanie w kampusie przy ul. Borowskiej nie tylko skróci proces diagnostyczno-leczniczy, ale też poprawi bezpieczeństwo pacjentów. A tych przybywa. Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Zgodnie z prognozami epidemiologicznymi w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 %. Same zaś nowotwory układu krwiotwórczego stanowią ponad 11 % wszystkich chorób nowotworowych występujących na Dolnym Śląsku. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu jest liderem w opiece hematologicznej w województwie i obejmuje opieką ok. 60 % chorych z Dolnego Śląska, co więcej 80 % pacjentów leczonych w klinice to pacjenci chorzy onkologicznie.

Od lat prowadzimy działania, by pomóc pacjentom z podejrzeniem oraz chorobą nowotworową. Wspieramy w poruszaniu się po systemie, ale też dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, która jest oferowana na najwyższym poziomie. Mamy nielimitowane świadczenia z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób nowotworowych i przyjętą ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Te wszystkie działania nie byłyby w pełni realizowane, gdyby nie dopełnienie oferty, czyli inwestycje w działalność szpitali, oferujące pomoc pacjentom z chorobami nowotworowymi. Stąd ostatnie rozstrzygnięcie konkursów na infrastrukturę onkologiczną z Funduszu Medycznego – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który w imieniu minister zdrowia, Katarzyny Sójki i wiceministra Marcina Martyniaka wręczył dla USK symboliczny czek z dofinansowaniem.

Po raz kolejny spełniło się moje wielkie marzenie. Ważne dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ale przede wszystkim ważne dla pacjentów. Kilka lat temu wybudowaliśmy Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – kierowaną dziś przez prof. Krzysztofa Kałwaka. Powstał szpital na miarę 21 wieku. Teraz taki sam zaoferujemy dorosłym pacjentom. Budynek nie leczy, ale trudno leczyć bez niego. Inwestycja – i to mogę zagwarantować – zwróci się w 100 procentach, a zespół specjalistów i nowoczesne leczenie już mamy. Przypomnę, że to tu rozwijane są terapie CAR-T, klinika prof. Tomasza Wróbla przoduje w liczbie przeszczepów szpiku. Teraz zwiększymy dostępność do świadczeń poprzez poszerzenie oferty oddziału jednego dnia – kierunku, który od lat rozwijamy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Cieszę się, że po raz kolejny nasz wniosek zyskał pozytywną opinię. Wierzę, że podpiszemy także umowę i będziemy mogli rozpocząć realne działania
– zapowiada prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Decyzja o wsparciu finansowym budowy nowego szpitala, to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów. Tak naprawdę to wiele lat starań, by kliniki zlokalizowane w różnych częściach Wrocławia finalnie zgromadzić w jednym miejscu – kampusie, przy ul. Borowskiej. To kolejna inwestycja, która pozwoli na skupienie różnych obszarów klinicznych w pobliżu, ale oczywiście to nie koniec naszych planów rozwoju. Najnowsza inwestycja pozwoli nie tylko na lepsze warunki opieki nad pacjentami, ale też poprawi pracę lekarzy i będzie wspierać dydaktykę – dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Co dziesiąty pacjent chory na nowotwór, to pacjent z nowotworem krwi – z białaczką, chłoniakiem czy szpiczakiem plazmocytowym. Te choroby są potencjalnie uleczalne, a jeśli nawet nie są wyleczalne możemy w istotny sposób wydłużyć życie pacjenta. Przeniesienie kliniki ze starej lokalizacji do głównego kampusu pozwoli nam na poprawę jakości opieki nad pacjentami. Dzięki takiej konsolidacji możemy korzystać z doświadczenia wszystkich specjalistów – kardiologów, nefrologów, gastroenterologów czy chirurgów. To wszystko pozwoli nam na bardziej kompleksową opiekę, na poprawienie wyników leczenia. Nie same leki leczą – doświadczenie lekarzy jest tu kluczowe. I ten projekt również to zakłada – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu.

***


Projekt: Budowa budynku w celu konsolidacji świadczeń onkologicznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Wartość inwestycji: 180 mln zł, planowane dofinansowanie w ramach Funduszu Medycznego (171 mln zł)

Według planu powstanie nowy 4-kondygnacyjny budynek (pomiędzy budynkiem głównym USK a Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej), w którym zlokalizowane zostaną skonsolidowane świadczenia onkologiczne realizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu. Do obiektu o łącznej powierzchni użytkowej ponad 13 tys. m2 zaplanowano przeniesienie oddziałów z dotychczasowych lokalizacji: Oddz. Kliniczny Hematologii (z ośrodkiem badań klinicznych), Oddz. Kliniczny Transplantacji Szpiku (z Pracownią Aferez), Oddz. Kliniczny Hematologiczny Pobytu Dziennego, Oddz. Onkologii Klinicznej (stacjonarny) z Dziennym Oddziałem Onkologii oraz pozostałe jednostki – pracownie, laboratoria, poradnie oraz bank tkanek i komórek krwiotwórczych. Dzięki temu USK nie tylko będzie miał możliwość realizowania najnowocześniejszych technik leczenia o udowodnionej skuteczności, ale także zwiększy efektywność wykorzystania specjalistów i nowoczesnego sprzętu, a także utrzyma potencjał nowoczesnego oddziału transplantacji szpiku, na którym przeprowadzane są transplantacje komórek krwiotwórczych oraz terapie komórkowe CAR-T.

***


Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku w liczbach:

- 18.000 porad ambulatoryjnych rocznie,
- 5.000 hospitalizacji jednodniowych rocznie,
- 1.200 hospitalizacji rocznie,
- 1.000 aferez leczniczych rocznie,
- 120-140 transplantacji rocznie





Autor wizualizacji: Pracoffnia S.C., główny projektant: dr inż. arch. Jerzy Gomółka
 
Ponad 27 milionów złotych na cyfryzację badań klinicznych przekazane

Ponad 27 milionów złotych na cyfryzację badań klinicznych przekazane

4.10.2023
 
Był konkurs, jest czek, a będzie projekt. Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Ekonomiczny otrzymały specjalny grant w wysokości ponad 27 mln zł. Fundusze w formie symbolicznego czeku przekazano w środę, 4 października podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Środki te umożliwią realizację działań na rzecz cyfryzacji badań klinicznych poprzez wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów.

Celem Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC), bo o nim mowa, jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury informatycznej, która umożliwi integrację danych medycznych, poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych oraz rozwój badań naukowych i innowacji w dziedzinie medycyny cyfrowej. Projekt zakłada zebranie w jednym miejscu informacji z systemów laboratoryjnych, patomorfologicznych, radiologicznych, szpitalnych. Oprócz tego planowane jest opracowanie algorytmów predykcyjnych, które będą wykorzystane do przewidywania ryzyka powikłań lub zdarzeń pilnych, takich jak hospitalizacje czy zgon pacjenta. Wszystko to z zachowaniem poufności danych osobowych.
Twórcy projektu mieli na uwadze interdyscyplinarność, dlatego zbudowano zespół ekspertów, który pracował nad ostateczną ideą przyświecającą przedsięwzięciu. Projekt RCMC przygotowany przez Uniwersytet Medyczny wspólnie z partnerami – Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i Akademią Ekonomiczną zajął pierwsze miejsce w konkursie Agencji Badań Medycznych.

– Otwieramy zupełnie nowy etap w realizacji projektów naukowych w Polsce – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski. – Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, to element konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach strategii. Utworzyliśmy biobank, który pierwszy w Polsce otrzymał akredytację. Przez dwa lata prowadziliśmy wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym projekt HeartBIT_4.0, w ramach którego ze specjalistami od big data szukaliśmy wspólnego języka w zakresie rozumienia danych. Te doświadczenia zaowocowały najlepiej ocenionym w Polsce projektem, który stawia na interdyscyplinarność i wykorzystuje potencjał, jaki daje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Co więcej, zapewni szpitalowi szansę lepszego wykorzystania danych, które już posiada. Skoncentrujemy się na chorobach rzadkich oraz kardiologii z naciskiem na niewydolność serca. W pierwszym aspekcie chcemy zidentyfikować obszary diagnostyczne, które można udoskonalić dzięki innowacyjnym metodom analitycznym, co pozwoli uzyskać czytelny obraz z różnorodnych danych. W przypadku kardiologii naszym celem będzie precyzyjne personalizowanie terapii i identyfikacja chorych wymagających pilnej interwencji. Oba modele będą wspierane przez obszar patomorfologii, radiologii oraz biobankowania.

– Projekt Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej pokazuje praktyczny wymiar współpracy wielu jednostek, które mają jeden cel – wspieranie rozwoju nauki, badań, co w pozytywny sposób będzie oddziaływać na pacjentów. Żyjemy w świecie danych oraz informacji i te informacje są szczególnie ważne w obszarze medycyny. Nie ma postępu bez dobrych badań i dokładnych wyników. Zebranie danych z wielu podmiotów w jednym miejscu to spory krok, ale jeszcze ciekawiej wygląda wykorzystanie tych danych, w rozwoju technologii związanych ze sztuczną inteligencją
– dodaje Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

  W ramach RCMC dane będą zbierane z kilku źródeł m.in.: systemów informatycznych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Biobanku UMW a także wielu innych np. regionalnej i krajowej sieci współpracy naukowej w dziedzinie kardiologii i chorób rzadkich, w tym wrodzonych zaburzeń metabolicznych i cukrzycy typu I, a także danych z aparatury medycznej używanej w szpitalu oraz w jednostkach akademickich.

  Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób rzadkich, w leczeniu których istnieją takie problemy jak trudna diagnoza i skomplikowana koordynacja opieki medycznej, biorąc pod uwagę niską częstość występowania tych chorób w populacji oraz ilość danych genetycznych i klinicznych dotyczących ich specyfiki. Cyfrowa, szybka wymiana danych pomoże w zwiększeniu możliwości badań naukowych i zlikwidowaniu wspomnianych deficytów.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 112

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



PICT_6335.jpg