Z ostatniej chwili
Jaskra

Cichy złodziej wzroku: jaskra drugą przyczyną ślepoty na świecie


Wysoki cholesterol, chronicznie zimne dłonie i stopy oraz niedociśnienie tętnicze – każda z tych dolegliwości zwiększa ryzyko rozwoju jaskry, nieuleczalnej choroby oczu o wyjątkowo podstępnym przebiegu. Przez lata rozwija się bezobjawowo, a gdy zaczyna dawać się we znaki, na ratunek wzroku jest już za późno. Prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Kierownik Kliniki Okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przypomina o roli profilaktyki tego schorzenia przy okazji inauguracji Światowego Tygodnia Jaskry.


Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego i rozwija się wskutek zbyt wysokiego ciśnienia, które panuje w oku. Często bywa mylona z zaćmą, od której, poza specyfiką, odróżnią ją fakt, że jest nieuleczalna. Zaćma jest schorzeniem prowadzącym do zmętnienia soczewki, którą można wymienić operacyjnie – w przypadku jaskry cofnięcie skutków choroby jest niemożliwe. Można jedynie zahamować jej rozwój, a pierwszym krokiem ku temu jest profilaktyka, znajdująca się w centrum obchodów Światowego Tygodnia Jaskry w dniach 11 - 17 marca 2018 r.


Szacuje się, że około 800 tys. Polaków choruje na jaskrę. Połowa z nich została zdiagnozowana, jednak leczy się zaledwie około 65 tys. osób – mówi prof. Misiuk-Hojło. – Diagnoza postawiona w porę pozwala zastosować leczenie pierwszego rzutu, najczęściej ograniczającego się do przyjmowania leków, które może sprawić, że wzrok pacjenta mimo choroby do końca życia pozostanie dobry.


Około 90 proc. przypadków tej choroby w naszym rejonie geograficznym to jaskra pierwotna otwartego kąta, która przebiega podstępnie i bezobjawowo. Jedynie 10 proc. pacjentów cierpi na jaskrę wysokiego kąta przesączania, której towarzyszy silny ból głowy i zaczerwienione oko, co często kończy się koniecznością wizyty w szpitalu. Jeśli więc nie będziemy się badać, możemy nie wiedzieć, że choroba postępuje.


Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi jaskry, przez co nietrudno znaleźć się w grupie ryzyka. – Podstawową grupą zagrożonych są osoby powyżej 35. roku życia. Mniej więcej w tym czasie pojawiają się również pierwsze symptomy nadwzroczności związane z wiekiem, a więc trudności w czytaniu bez okularów. To na ogół zmusza nas do wizyty u okulisty. Przy tej okazji warto więc poprosić o przeprowadzenie badania wykluczającego jaskrę, które zazwyczaj nie jest elementem standardowego badania okulistycznego – radzi prof. Misiuk-Hojło.


Wyższe ryzyko wystąpienia jaskry istnieje również u osób, w których rodzinie wystąpiły takie przypadki, ale także u tych ze średnią lub wysoką krótkowzrocznością, tj. powyżej 3 dioptrii. Czynnikiem ryzyka są także zaburzenia gospodarki lipidowej, związane z podwyższonym poziomem tzw. złego cholesterolu.


Ponieważ jaskra wiąże się z ciśnieniem krwi, również jego zaburzenia mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. – Warto podkreślić, że w tym wypadku do choroby prowadzi przede wszystkim niedociśnienie tętnicze, które może wystąpić także wskutek niewłaściwego leczenia nadciśnienia. Część pacjentów mających zbyt wysokie ciśnienie przyjmuje leki, które powodują jego gwałtowny spadek w nocy. Tak powstałe niedociśnienie prowadzi do niedokrwienia nerwu wzrokowego i rozwoju jaskry – dodaje ekspert.


Zdiagnozowaną jaskrę można leczyć i jest to kuracja mało uciążliwa, najczęściej kroplami do oczu. Warunkiem jej powodzenia jest regularność. – Żeby skutecznie zahamować rozwój choroby, leki na jaskrę najczęściej trzeba przyjmować do końca życia – mówi prof. Misiuk-Hojło. – To wpływa na fakt, że pacjenci po jakimś czasie tracą motywację, żeby regularnie je stosować – i to jest pułapka. Pacjent chorujący na jaskrę, który odstawi leki, może nie odczuwać konsekwencji tego zaniechania przez wiele lat, ale w tym czasie choroba cały czas się rozwija – przestrzega ekspert.


Jaskra jest drugą po zaćmie przyczyną utraty wzroku na świecie, jednak jest nieodwracalna, przez co tym ważniejsze jest uświadamianie o jej istnieniu i konsekwencjach. Obecnie około 70 proc. przypadków jaskry w Polsce jest wykrywanych zbyt późno, żeby uratować widzenie. Według danych Polskiego Związku Niewidomych, co piąta osoba niewidoma straciła wzrok właśnie w wyniku tej choroby.


Katarzyna Szulik
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
 
Higiena Snu - jak spać lepiej

Higiena Snu - jak spać lepiej


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony medycynie snu.


– Podczas spotkania opowiemy jak poprawić jakość snu, jakie są przyczyny zaburzeń i gdzie się zgłaszać jeśli pojawią się u nas problemy ze spaniem – mówi dr Helena Martynowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Spotkanie adresowane jest przede wszystkim do pacjentów, liczę także na obecność studentów oraz lekarzy.


Wykład odbędzie się 16 marca 2018 r., w USK we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 213, o godz.15.00. Zapraszamy do sali seminaryjnej Kliniki Chorób Wewnętrznych, która znajduje się na 5 piętrze. Wykład poprowadzą lekarze USK dr Monika Michałek oraz dr Dominika Urbanik. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Snu, który obchodzony jest 16 marca.

 
Profesjonalny makijaż

Profesjonalny makijaż każdego dnia - warsztaty


Znamy już datę kolejnych warsztatów pielęgnacji i makijażu, które organizuje Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka. Zajęcia odbędą się 23.03.2018 r. od godz. 10.00 do 12.00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zapisanie się.


Warsztaty są bezpłatne. Mogą w nich uczestniczyć pacjentki zmagające się z chorobą nowotworową. Zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują wieloetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia.

Zajęcia trwają 2 godziny. Każda pacjentka - uczestniczka spotkania otrzymuje w prezencie zestaw produktów kosmetycznych. Program jest całkowicie neutralny - uczestnicy programu nie promują żadnego produktu, marki, salonu, instytutu ani usługi.


Zapisy: Oddział Onkologii - Dorota Kluczyńska, tel. 71 733 10 17, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Dorota Kluczyńska, współorganizator warsztatów z ramienia USK:
"Z całego serca dziękuję za wspaniałe spotkanie i warsztaty makijażu, które odbyły się 23.02.2018 r. w USK we Wrocławiu. Jeszcze długo po spotkaniu, Pacjentki, które w nim uczestniczyły dzieliły się pozytywnymi wrażeniami. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie :) Dziękuję za profesjonalizm, zaangażowanie, ale przede wszystkim za okazane ciepło, serce i wspaniałą atmosferę, którą stworzyły prowadzące warsztat: Agnieszka Freus, Jolanta Łoza i Bożena Różańska oraz Aneta Augustyn, organizator spotkania”.


Aneta Augustyn, organizator spotkania - Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka:
"Te zajęcia to nie tylko nauka pielęgnacji. To także oderwanie się od trosk, od spraw związanych z leczeniem, z obowiązkami. To wreszcie czas dla siebie. To przede wszystkim lekcja tego, jak zatroszczyć się o siebie samą i tego, że niezależnie od okoliczności, można wyglądać kobieco. Choroba to nie powód, żeby o tym zapominać. Dobry wygląd poprawia samopoczucie, a psychika ma niebagatelny wpływ na proces zdrowienia”.
 
Pierwszy taki przeszczep w Europie

Pierwszy taki przeszczep w Europie


Informacja prasowa

Lekarze z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zdecydowali się na rzadki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego z użyciem nerwów pobranych od zmarłego dawcy, by pomóc w powrocie do pełnej sprawności policjantowi, który został ranny podczas strzelaniny w Wiszni Małej.
.

- Leczenie ran postrzałowych obarczone jest dużym ryzykiem wystąpienia powikłań – tłumaczy specjalista chirurg – ortopeda dr Jacek Martynkiewicz. - Składa się z dwóch etapów, pierwszy to - leczenie zagrożeń życia, drugi to rekonstrukcja utraconych funkcji organizmu.

Pierwsza operacja odbyła się 11 grudnia. Polegała na oczyszczeniu rany postrzałowej, usunięciu odłamków kości udowej oraz wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Podczas zabiegu lekarze ocenili także charakter i stopień uszkodzenia nerwu kulszowego.

- W trakcie pierwszej operacji stwierdziliśmy ubytek ciągłości części strzałkowej nerwu kulszowego wynoszący 7 cm – mówi specjalista chirurg – ortopeda prof. Jerzy Gosk. - Postrzał spowodował uszkodzenie wszystkich tkanek z wyjątkiem naczyń krwionośnych: skóry, więzadeł, mięśni, kości oraz nerwów. W związku z tym zaproponowaliśmy pacjentowi znaną z amerykańskiej literatury medycznej rekonstrukcję nerwem pobranym od dawcy zmarłego.

8 lutego odbył się drugi zabieg - rekonstrukcji nerwu kulszowego. Po wycięciu kikutów części strzałkowej nerwu kulszowego ubytek ciągłości nerwu wynosił 10 cm. Konieczna była również resekcja części piszczelowej nerwu kulszowego z uwagi na wytworzenie się nerwiaków w poszczególnych pęczkach nerwowych. Pacjent został przebadany i przygotowany według standardowej procedury biorców Polatransplantu. Nerw obwodowy pobrany został od dawcy zmarłego po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu. Nerw dawcy został wszyty techniką mikrochirurgiczną. Przez jakiś czas po zabiegu konieczna jest terapia immunosupresyjna – zapobiegająca odrzutowi.

- Zastosowana przez nas metoda daje największe szanse spośród wszystkich znanych - mówi specjalista chirurgii ręki dr Adam Domanasiewicz. - Dziś już z całą pewnością można powiedzieć, że pacjent powoli wraca do zdrowia. Czeka go jeszcze intensywna i długotrwała rehabilitacja. Jest także pod stałą opieką lekarzy z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki. O pełnym sukcesie będzie jednak można powiedzieć dopiero za kilkanaście miesięcy.

Regeneracja nerwu kulszowego powinna nastąpić po ok dwóch latach.

- Gdyby nie ten zabieg pacjent nie miałby szans na normalne życie – tłumaczy dr Jacek Martynkiewicz. – Nie mógłby pozwolić sobie na poruszanie się bez ortezy i wysiłek fizyczny. Jeszcze większym problemem byłaby higiena – kończyna wymagałaby wielu zabiegów, by nie doszło do infekcji. Największy problem stanowiłby przykurcze stawowe i zaniki mięśniowe oraz brak czucia i ewentualne związane z tym urazy.

Rekonstrukcję nerwu wykonał prof. Jerzy Gosk w asyście doktorów: Jacka Martynkiewicza, Adama Domanasiewicza, Szymona Manasterskiego oraz przy wsparciu zespołu anestezjologicznego oraz pielęgniarskiego. Zabiegi operacyjne i leczenie pacjenta są refundowane przez NFZ. Dodatkowe koszty leczenia (nieobjęte procedurą) szpital pokrył ze środków własnych.

Z literatury naukowej wynika, że to pierwszy przeszczep nerwu nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Dotychczasowe rekonstrukcje nerwów:

Doktor Susan E. Mackinnon w 1988 USA - pierwsza na świecie przeprowadziła rekonstrukcję pourazowego ubytku nerwu kulszowego nerwem pobranym od dawcy zmarłego u 8 - letniego chłopca. Do 2018 r. – wykonano kilkanaście rekonstrukcji nerwu.

Monika Kowalska
rzecznik prasowy
tel. 662 232 599
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
To szansa dla chorych z nieoperacyjnym rakiem trzustki
 

(21.02.2018 r.) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, jako pierwszy ośrodek w regionie, kupił właśnie aparat NanoKnife do leczenia chorych z guzami nowotworowymi, które ze względu na swoje usytuowanie, rozmiar i naciek nowotworowy na naczynia krwionośne nie kwalifikują się do operacji. Pierwszy zabieg usunięcia guza trzustki tą metodą lekarze USK we Wrocławiu przeprowadzili w czwartek 22 lutego u 60-letniej pacjentki. Operację wykonał zespół profesora Wojciecha Kielana wraz z asystą prof. Pawła Lampego ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, od wielu lat uznanego specjalisty w leczeniu chorób nowotworowych trzustki oraz prof. Michała Studniarka, radiologa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Pierwszą taką operację, na pożyczonym sprzęcie przeprowadziliśmy w 2013 r. – mówi prof. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej USK. - Od tego czasu czyniłem starania o jego zakup. Wreszcie szpitalowi udało się pozyskać środki na zakup własnego sprzętu. Od wielu tygodni przygotowujemy się do tej operacji pod okiem doświadczonych kolegów ze Śląska.
Prof. Kielan podkreśla, że na każde 100 osób, które zgłaszają się do USK z rozpoznaniem raka trzustki tylko ok. 15 proc. kwalifikuje się do radykalnego zabiegu operacyjnego, a ok. 85 proc. z nich już tylko do zabiegów paliatywnych.
- Nie można u nich usunąć guza w tradycyjny sposób, bo jest za duży i nacieka na inne naczynia, które w trakcie operacji mogą zostać uszkodzone – dodaje chirurg. Urządzenie NanoKnife to także szansa dla chorych z pojedynczymi przerzutami w wątrobie. Wykorzystuje się go także do leczenia raka prostaty, kiedy zabieg chirurgiczny nie jest już możliwy.


Metoda NanoKnife jest bardzo bezpieczna dla pacjentów, choć pacjent musi być operowany w znieczuleniu ogólnym, co stanowi zawsze ryzyko. W trakcie operacji można poszerzyć jej zakres o wycięcie węzłów chłonnych oraz wykonanie koniecznych omijających zespoleń. Ta metoda jest najlepsza w przypadku pojedynczych zmian, ale także u pacjentów ze zmianami przerzutowymi daje szansę na pomoc.
System NanoKnife wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych w celu wytworzenia ubytków w błonach komórkowych, co powoduje utratę homeostazy, a następnie śmierć komórki. Impulsy elektryczne są aplikowane w tkance za pomocą elektrod o kształcie igieł. Zabieg odbywa się pod kontrolą USG śródoperacyjnego. W wyniku zastosowania odpowiedniego napięcia, komórki nowotworowe zostają nieodwracalnie uszkodzone i obumierają. Badania dowodzą, że naczynia krwionośne i nerwy w rejonie uszkadzanych przez NanoKnife komórek nowotworowych zachowują swoją żywotność, co czyni z tej metody często jedyną perspektywę terapii w miejscach dotychczas trudnych do leczenia chirurgicznego.


Zabieg nie jest refundowany. Do każdej operacji potrzebny jest zestaw igieł jednorazowych, których cena to ok. 18 tys. złotych.


Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości metoda ta będzie podlegała refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi prof. Wojciech Kielan. - Jako ośrodek akademicki, w którym jest leczona bardzo duża liczba chorych z chorobami nowotworowymi trzustki musimy stworzyć pacjentom dostęp do najnowszych metod leczenia.


 
Sprzet do diagnostyki raka szyjki macicy
 
 

Pierwszy w Polsce tak nowoczesny sprzęt do diagnostyki raka szyjki macicy


Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu otrzymała nowoczesne urządzenie diagnostyczne do wykrywania zmian przednowotworowych na szyjce macicy. Urządzenie ZedScan ufundowało Miasto Wrocław, które od lat wspiera nasz szpital. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Jego koszt to ok. 50 000 zł.

- Miasto Wrocław chętnie wspiera wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, zarówno poprzez własne programy profilaktyczne jak i zakupy sprzętu dla jednostek medycznych. Jest nam niezmiernie miło, iż dzięki naszemu wsparciu możliwe jest diagnozowanie pacjentek z podejrzeniem raka szyjki macicy z wykorzystaniem po raz pierwszy w Polsce tak innowacyjnych urządzeń medycznych - mówi, Magdalena Piasecka, Wiceprezydent Wrocławia.

Badanie jest bezbolesne. Wykonywane jest w trakcie Kolposkopii, która polega na oglądaniu nabłonka szyjki macicy pod dużym powiększeniem, przy pomocy urządzenia – kolposkopu.

- Dzięki nowemu urządzeniu ZedScan zmiany nowotworowe będzie można wykryć na wcześniejszym etapie co znacznie zwiększa możliwość całkowitego wyleczenia pacjentek – mówi prof. Mariusz Zimmer, Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK. – Na badanie zgłaszać się mogą wszystkie pacjentki, które mają nieprawidłowy wynik cytologii.

USK testuje obecnie również najnowocześniejszy – mobilny kolposkop. Kolposkopia to prosta i nieinwazyjna metoda stosowana u pacjentek z nieprawidłową cytologią, która pozwalana na wykrycie obszarów podejrzanych, pobranie biopsji następnie małoinwazyjne leczenie na wczesnym etapie zaawansowania choroby.

Urządzenie ZedScan wykorzystuje zjawisko zmniejszonego oporu elektrycznego w nabłonku szyjki macicy, w którym rozpoczyna się proces nowotworowy. Dzięki ZedScan możliwe jest wykrycie ponad 20% więcej zmian przednowotworowych aniżeli w czasie samej kolposkopii. Urządzenie wskazuje też precyzyjnie obszar najbardziej podejrzany, z którego powinniśmy pobrać wycinki do badania histopatologicznego - mówi dr Wojciech Homola koordynator badań w Klinice Ginekologii i Położnictwa USK.

Wskazania do badania:

• kiedy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy
• przy wykryciu infekcji HPV;
• kontrola po leczeniu zabiegowym zmian na szyjce macicy
• w celu kontroli poprzednich nieprawidłowych zmian w badaniu kolposkopowym.

Przygotowanie do badania

• Na kilka dni przed badaniem nie powinno się współżyć, wykonywać irygacji pochwy ani poddawać badaniu ginekologicznemu. Mogłoby to spowodować trudności w ocenie szyjki macicy. Ponadto badania nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o uczuleniu na jod oraz skłonnościach do krwawień (o ile występują). Kolposkopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym w takiej samej pozycji jak przy badaniu. Jeżeli w czasie kolposkopii lekarz zobaczył podejrzane obszary, od razu może pobrać z nich małe wycinki do badania histopatologicznego. Całe badanie trwa kilkanaście minut. Przed badaniem konieczna jest rejestracja.

Kontakt z kliniką w sprawie badań kolposkopowych oraz badania ZedScan:

• Dr n. med. Wojciech Homola
• Telefon: 71-733-15-79

• email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
Uruchamiamy Dzieciaki

II Edycja akcji Uruchamiamy Dzieciaki


Szanowni Państwo,

Z wielką radością pragnę zaprosić Państwa na pierwszą w 2018 roku konferencję edukacyjną otwierającą II. edycję akcji Uruchamiamy Dzieciaki, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej oraz Fundacją Biegaj dla Zdrowia, inicjatorem corocznego Biegu Uniwersytetu Medycznego. W tym roku zdecydowaliśmy połączyć siły z kampanią Lekki Tornister – organizowanym przez Fundację Rosa programem profilaktyki wad postawy u dzieci, spowodowanych w dużym stopniu przeciążonymi plecakami szkolnymi. Patronat nad akcją Uruchamiamy Dzieciaki objął JM Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Ziętek, a jej współorganizatorami są: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Akcja Uruchamiamy Dzieciaki została objęta honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz Konsulatu Królestwa Norwegii we Wrocławiu. Głównym Partnerem Akcji jest Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Konferencja odbędzie się 22 lutego 2018 r. o godz. 13.00 w sali konferencyjnej 210 na parterze Centrum Naukowej Informacji Medycznej przy ul. Marcinkowskiego 2-6. Zapraszamy na nią wszystkich zainteresowanych nauczycieli, wychowawców, rodziców i specjalistów z zakresu dietetyki.

Podobnie jak w poprzedniej edycji najważniejszym dla nas tematem są dzieci i ich aktywność fizyczna oraz nawyki żywieniowe. Bogatsi o wyniki zeszłorocznej ankiety możemy stwierdzić, że najwięcej uwagi powinniśmy zwrócić na to, w jaki sposób, ile i co jedzą dzieci, jak długo śpią oraz jak wiele czasu kosztem ruchu poświęcają na spędzanie go przed ekranem tabletu czy telefonu.

Podczas pierwszej konferencji profilaktycznej chcemy podzielić się wnioskami z zeszłorocznej ankiety przeprowadzonej w szkołach, zaprezentować planowane na ten rok działania oraz przede wszystkim dostarczyć Państwu wiedzy na aktualne tematy dotyczące profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży. Tradycyjnie już zaprosimy na tę okazję grono specjalistów z dziedziny dietetyki oraz wykładowców Uniwersytetu Medycznego.

Przypomnijmy – w ubiegłym roku w ramach akcji Uruchamiamy Dzieciaki zorganizowaliśmy 6 otwartych konferencji naukowych poświęconych problemowi nadwagi i otyłości, w 36 wrocławskich szkołach podstawowych i gimnazjach zrealizowaliśmy badanie ankietowe ok. 10 tys. uczniów pod kątem aktywności fizycznej oraz żywienia, a także przeprowadziliśmy w nich testy Coopera, na Stadionie Olimpijskim odbył się finał akcji połączony z zawodami, a we wrześniu miał miejsce Bieg Uniwersytetu Medycznego dla dzieci – BUMKIDS2017. W imieniu swoim oraz pozostałych organizatorów serdecznie zapraszam do zapisu na konferencję pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jednocześnie przypominam, że do akcji Uruchamiamy Dzieciaki przystąpić mogą nadal wszystkie dolnośląskie szkoły podstawowe i gimnazja. Więcej informacji na
http://www.bieg.umed.wroc.pl lub kontakt mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Z poważaniem,
dr hab. Tomasz Zatoński
Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu .

 
 
Bezpłatne warsztaty

Bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek


Fundacja Piękniejsze Życie - Piękny Sposób na Raka organizuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przy ul. Borowskiej bezpłatne warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek walczących z chorobą nowotworową. Zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują wieloetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia. Zajęcia programu „Piękniejsze życie...” odbędą się 23.02.2018 r. o godz. 10.00. Konieczne jest wcześniejsze zapisanie się w Oddziale Onkologii u Pani Doroty Kluczyńskiej, tel. 71 733 10 17.


Zajęcia trwają 2 godziny, prowadzą je profesjonaliści - wizażyści i kosmetyczki. Każda pacjentka - uczestniczka spotkania otrzymuje zestaw produktów. Program jest całkowicie neutralny - uczestnicy programu nie promują żadnego produktu kosmetycznego, marki, salonu, instytutu ani usługi

 
 
Najmniejszy rozrusznik na świecie

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca wszczepiony w USK


12 stycznia w Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonano pierwsze na Dolnym Śląsku zabiegi wszczepienia bezelektrodowych stymulatorów serca. Operatorami byli lek. Marcin Dzidowski i dr hab. Wiktor Kuliczkowski. Dwoje pacjentów w dobry stanie opuściło po kilku dniach Klinikę.

- W tych szczególnych przypadkach, zastosowanie u obu pacjentów nowatorskiej metody było zabiegiem ratującym życie - mówi prof. Andrzej Mysiak, kierownik Kliniki Kardiologii.

Najsłabszym ogniwem obecnie stosowanych stymulatorów serca są elektrody wewnątrzsercowe. W większości przypadków elektrody stymulatorów wprowadzane są do serca przez układ żylny oraz implantowane bezpośrednio w obrębie prawego przedsionka i prawej komory serca. Powikłania mogą być związane z samą procedurą implantacji, uszkodzeniu mogą ulegać także elektrody, stanowiąc w niektórych sytuacjach punkt wyjścia do infekcji skutkujących odelektrodowym zapaleniem wsierdzia i uogólnioną sepsą. Wystąpienie tego rodzaju powikłań zmusza najczęściej do usunięcia elektrod wraz z całym układem stymulującym, co jest zabiegiem wysokiego ryzyka, możliwym do wykonania wyłącznie w wysokospecjalistycznych ośrodkach.

Rozwiązaniem tych problemów stała się możliwość zastosowania stymulatorów bezelektrodowych. Stymulatory te są o 93% mniejsze od stosowanych dotychczas urządzeń i przypominają gabarytami dużą kapsułkę. Sam stymulator pełni w tym wypadku także funkcję elektrody. Ze względu na jego małe rozmiary, jest on w całości wszczepiany do serca. Urządzenie wprowadza się przez żyłę udową i lokalizuje na przegrodzie międzykomorowej od strony prawej komory serca. Jak wynika z obecnych doświadczeń ryzyko infekcji związanej ze wszczepieniem urządzenia jest w tym wypadku minimalne, a zabieg ma porównywalny profil bezpieczeństwa i skuteczności do implantacji wykonywanych dotychczas. Szacowany czas pracy tego rodzaju stymulatora wynosi około 12. lat. Ważnym aspektem jest też możliwość wykonywania u pacjentów z implantowanym wcześniej stymulatorem bezprzewodowym, koniecznych z różnych przyczyn badań za pomocą rezonansu magnetycznego. Tego rodzaju stymulator można stosować obecnie tylko u chorych wymagających wyłącznie tzw. stymulacji jednojamowej, czyli tylko komór serca; prace nad bezelektrodową stymulacją przedsionków są jednak już zaawansowane.

fot. Marcin Protasiewicz USK .


 
I Rocznica Banku Mleka Kobiecego

PIERWSZA ROCZNICA REGIONALNEGO BANKU MLEKA KOBIECEGO
W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM IM. JANA MIKULICZA-RADECKIEGO WE WROCŁAWIU


WROCŁAW, 05 LUTY 2018 r. - Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) im. Jana Mikulicza-Radeckiego, obchodzi pierwszą rocznicę powstania Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, który działa pod patronatem Fundacji Banku Mleka Kobiecego. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 19 grudnia 2016 roku. Jednak data 5 lutego jest również szczególnie istotna, ponieważ dokładnie rok temu pierwsza porcja mleka kobiecego z BMK trafiła do pacjenta Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Głównym celem działalności Banku Mleka Kobiecego jest zwiększenie dostępności do mleka kobiecego, wśród dzieci przedwcześnie urodzonych, które z wielu przyczyn nie mają dostępu do pokarmu własnej mamy. Niezmiernie istotne jest również w działalności Banków mleka wsparcie laktacyjne mam, które urodziły przedwcześnie. To właśnie dla tych najmniejszych pacjentów przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka pokarm kobiecy ma działanie terapeutyczne i jest traktowane jak lek.

Zespół banku mleka tworzą specjaliści z dziedziny laktacji, diagnostyki laboratoryjnej, terapii żywieniowej noworodka oraz personel pomocniczy i wolontariusze:


• Prof. Barbara Królak-Olejnik - konsultant medyczny banku, lekarz neonatolog kierujący Oddziałem oraz Katedrą i Kliniką Neonatologii w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

• Dr n med. Matylda Czosnykowska-Łukacka - koordynator Banku Mleka, diagnosta laboratoryjny

• Mgr Lucyna Świderska - położna laktacyjna

• Mgr Zuzanna Sycz - biotechnolog, farmaceutka, wolontariuszka BMK


Sukces pierwszego roku

Rok działalności banku mleka należy zaliczyć zdecydowanie do udanych. W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania placówki nawiązano współpracę z 32 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, uzyskano 1250 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu, łącznie ponad 150 litrów mleka zostało przekazane na Oddział. Z zasobów banku skorzystało prawie 150 pacjentów. W ramach przekazywania mleka kobiecego do innych szpitali w regionie, dwa szpitale podpisały umowę na przekazywanie mleka kobiecego.

Według licznych prac naukowych, dotyczących wpływu żywienia pokarmem kobiecym dzieci przedwcześnie urodzonych, ryzyko powikłań w tym, nekrotycznego zapalenia jelit, spada nawet o 80%. Jest to widocznew codziennej pracy lekarzy neonatologów. Dzięki uruchomieniu banku mleka i możliwości zastąpienia mieszanek naturalnym pokarmem kobiecym, w Klinice Neonatologii USK przez rok funkcjonowania BMK nie było incydentu związanego z nekrotycznym zapaleniem jelit, co niepodważalnie dowodzi o potrzebie jego funkcjonowania i w odczuciu zespołu BMK jest największym sukcesem. Mleko pochodzące z profesjonalnego banku jest szansą dla noworodków, których mamy nie mogą karmić własnym mlekiem. Ze względu na swój skład i liczne właściwości działa ochronnie, jak i wspiera rozwój, dlatego jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym.

Po niespełna roku działalności, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, udało się doposażyć Regionalny Bank Mleka Kobiecego we Wrocławiu o kolejny nowoczesny sprzęt, który pozwoli na zwiększenie standardu pracy, ale również w znacznym stopniu ją przyśpieszy i ułatwi. W ramach wygranego projektu, szpital zakupił nowy pasteryzator mleka kobiecego oraz zamrażarkę szokową, która pozwoli w jeszcze większym i lepszym stopniu zachować właściwości mleka kobiecego.

Podczas 4 Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka Kobiecego w Glasgow, który odbył się w październiku 2017 roku, uczestniczyło aż siedem osób z naszego kraju. W tym dwie osoby BMK we Wrocławiu. W ramach sesji ustnych i posterowych zaprezentowano wyniki pracy BMK dotyczące składu mleka kobiecego po dwóch latach laktacji i możliwości jego bankowania oraz do kogo w jakich ilościach oraz jak długo trafia mleko kobiece z BMK w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w USK.

Plany na przyszłość

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, wciąż poszerza swój zasięg działania i podwyższa standardy pracy. Placówka chciałaby i może przekazywać swoje zasoby do kolejnych szpitali, aby każdy noworodek urodzony na terenie Dolnego Śląska miał dostęp do kobiecego mleka.

Bank mleka rozszerza także swoją działalność na polu naukowo-badawczym. Zostały rozpoczęte pracę nad oceną kliniczną pacjentów Oddziału Neonatologii w zależności od sposobu żywienia. Realizowany również będzie projekt dotyczący wpływu schorzeń metabolicznych matki (nadciśnienia, otyłości, cukrzycy) na właściwości immunologiczne mleka kobiecego i stan kliniczny noworodków.

- Kobiece mleko to skarb. Cieszę się, że nasze maluszki mogły skorzystać z banku mleka. Jestem wdzięczna kobietom, które mają możliwość oddać tak cenne dla zdrowia i rozwoju wcześniaków mililitry mleka kobiecego. Meko kobiece jest najzdrowszym i niezastąpionym pokarmem dla noworodków. Wcześniaki na starcie stykają się z wieloma trudnościami. Ich układ pokarmowy jest niedojrzały, a zawarte związki w mleku kobiecym pomagają w adaptacji i w lepszym przyswajaniu. Dziękuję za możliwość skorzystania z Banku Mleka Kobiecego. - powiedziała jedna z mam wcześniaka, który skorzystał w minionym roku z Banku.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Banki mleka kobiecego to specjalistyczne placówki, które umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, których z przyczyn losowych nie mogą karmić własne mamy. Przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji jest prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska Kornacka - gorąca entuzjastka idei banku mleka i orędowniczka zwiększenia dostępu do mleka matki najmniejszym pacjentom, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kontakt z Bankiem Mleka Kobiecego USK
71 733 15 54, 71 733 15 15
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


autor: dr Matylda Czosnykowska - Łukacka
Fot. Tomasz Gola (1-3)
Fot. Archiwum USK (4-5)

 
Informacja
 
  Przedłużenie naboru do dnia 28.02.1018 r. Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

 

OGŁOSZENIE

o naborze placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej do współpracy w ramach projektu „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie udzielania świadczeń medycznych pacjentom zakwalifikowanym do projektu oraz udziału personelu medycznego placówek POZ w szkoleniach.

Termin składania ofert upływa 28.02.2018 r.

 

Załączniki:
Szczegóły ogłoszenia
Formularz oferty oferty
Wzór umowy 
Z Prasy 21.01.2017 r. - Dzień Dobry TVN
 
 

O pionierskiej metodzie leczenia skoliozy u dzieci opowiadają lekarze z Kliniki Ortopedii USK: prof. Szymon Dragan i dr Wiktora Urbański.

Materiały filmowe (rozmowa w studio oraz poniżej materiał filmowy z USK) 

https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pionierskia-metoda-leczenia-skoliozy,251060.html/

 
Doposażenie SOR

PROJEKT


„Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, będącego integralną częścią Centrum Urazowego w pomocnicze wyposażenie i urządzenia konieczne do zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24h/7dni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu”

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020

Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego
Cel główny: Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w pomocnicze wyposażenie i urządzenia konieczne do zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24h/7dni, poprawiające funkcjonalność oddziału i zwiększające efektywność jego działania.

Beneficjent: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocław

Całkowita wartość projektu: 1 999 926,94 zł

Poziom dofinansowania z EFRR: 85%

Zgłaszanie nieprawidłowości: Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie
https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/

 
SOR wyremontowany
 
 

SOR na Borowskiej już wyremontowany


Po niespełna dwóch miesiącach zakończył się remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej. Rozbudowa miała na celu uprawnienie funkcjonowania SOR dla pacjentów i zespołów ratownictwa medycznego.

Po remoncie SOR dysponuje sześcioma dodatkowymi stanowiskami obserwacyjnymi. Z 4 do 12 wzrosła liczba stanowisk triage – co skróci czas przekazywania pacjentów przez pogotowie. Powstały dodatkowe stanowiska dla lekarza, pielęgniarki oraz ratownika medycznego. Rozbudowana została rejestracja dla pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie. Zwiększyła się liczba gabinetów lekarskich. Powstał także pokój do rozmów lekarza z rodziną pacjenta są także dodatkowe poczekalnie: dla rodzin pacjentów i ratowników z karetek pogotowia.

Inwestycja wyniosła ponad 2 mln. złotych. Realizowana była dzięki dotacji Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, który przeznaczył na ten cel 1,2 mln. złotych. Pozostała kwota to środki własne szpitala.

fot. USK .


 
Doposażenie SOR
 
Finał WOŚP w USK

Finał WOŚP w USK


Zbliża się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji w niedzielę 14. stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei"(ul. Borowska 213, ale najlepszy jest dojazd od ul. Weigla) będą organizowane badania przesiewowe dla dzieci, które przeprowadzi profesor Alicja Chybicka, kierownik kliniki. Pacjenci będą przyjmowani w godzinach od 11 do 14. Zapisy pod numerem telefonu: 506 810 985.

Również w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 50/52) w godzinach od 9.00-16.00 będą odbywały się badania przesiewowe. Badania będzie prowadził prof. Dariusz Patkowski, kierownik kliniki wraz ze współpracownikami. Prosimy o wcześniejsze zapisy. Wszelkie informacje w sekretariacie kliniki nr tel.: 71 770 30 01.


 
Medycyna Snu dla Stomatologów

Medycyna Snu dla Stomatologów


16 grudnia w Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej odbył się pierwszy w Polsce kurs z zakresu stomatologicznej medycyny snu pt. ”Medycyna Snu dla Stomatologów”.


Kurs ten został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Polskiej Medycyny Snu „Somnii Amici” przy współpracy z Laboratorium Snu Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej, Katedrą i Zakładem Chirurgii Stomatologicznej, Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, pod kierownictwem naukowym prof. dr. hab. Grzegorza Mazura. Kurs ten jest pierwszym efektem współpracy między Laboratorium Snu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Stowarzyszenia Wpierania Polskiej Medycyny Snu „Somnii Amici” i wrocławskimi ośrodkami stomatologicznymi.

fot. Piotr Mendel
Na zdjęciu wykładowcy kursu: prezes stowarzyszenia „Somnii Amici” dr. n. med. Helena Martynowicz, dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz, wiceprezes stowarzyszenia „Somnii Amici” lek.stom. Paweł Dymczyk

 
Paczka dla dzieciaka od strażaka

Paczka dla dzieciaka od strażaka


W sobotę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozpoczęła się akcja strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy odwiedzać będą kolejne szpitale onkologiczne wręczając dzieciom świąteczne prezenty. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce.


Do Wrocławia przyjechała ponad 50 osobowa delegacja OSP z całej Polski. Strażacy przygotowali dla dzieci kilka niespodzianek: św. Mikołaj, wjechał do szpitala w koszu drabiny strażackiej. Kilkuosobowe delegacje odwiedziły dzieci przy łóżkach. Strażacy odwiedzili wszystkie kliniki USK, na których leżą mali pacjenci: Przylądek Nadziei, nefrologię, ortopedię, okulistykę i otolaryngologię.

Na koniec wszyscy wspólnie kolędowali, a przed wyjazdem strażacy ustawili się jeszcze przed szpitalem tworząc ogromne serce.

Delegacje OSP odjeżdżali przy dźwiękach syren i sygnałów świetlnych.fot. Marcin Rzepka

 
Kolejne wsparcie szpitala
 

Kolejne wsparcie szpitala


Pracownia Badań Naczyniowych Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej USK dysponuje kolejnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym przeprowadzenie nieinwazyjnej oceny funkcji naczyń krwionośnych. Dzięki pozyskaniu środków finansowych z Fundacji Polska Miedź, przy wsparciu Fundacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Pracownia doposażyła się w urządzenie SphygmoCor CPV do nieinwazyjnego pomiaru centralnego ciśnienia tętniczego oraz pozwalającego na ocenę sztywności naczyń tętniczych wykorzystując referencyjną metodę tonometrii aplanacyjnej. Znaczenie oceny centralnego ciśnienia tętniczego jest powszechnie znane. Wiadomym jest, że w porównaniu do ciśnienia obwodowego pozwala ono w sposób bardziej dokładny przewidywać ryzyko wystąpienia niekorzystnych incydentów sercowo-naczyniowych. W ten sposób Klinika dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym do nieinwazyjnej oceny układu krążenia, co jest niezmiernie istotne w kontekście zainteresowań Jednostki ognisujących się wokół chorób układu sercowo-naczyniowego oraz onkologii klinicznej. Dzięki temu Klinika jest ośrodkiem, który może w sposób kopleksowy zajmować się chorymi z chorobami nowotworowymi, poddawanymi leczeniu za pomocą chemioterapii w kontekście oceny wczesnej i późnej kardiotoksyczności. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jest to kolejne wsparcie szpitala przez Fundację Polska Miedź, poprzednio wyposażono m.in. Laboratorium Snu, które zajmuje się bezdechem śródsennym oraz wyposażono Pracownię Holterowską w nowoczesne rejestratory do całodobowego monitorowania EKG.
 
Połączenie szpitali klinicznych
 

Połączenie szpitali klinicznych


1 grudnia 2017 roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zostanie połączony z drugim szpitalem klinicznym Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1 (tzw. kliniki). Połączone szpitale będą miały 1628 łóżek, 39 klinik oraz blisko 4700 pracowników. USK po połączeniu będzie jednym z największych szpitali w Polsce.

Od grudnia połączony szpital będzie działać pod jedną nazwą Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Pacjenci nie odczują zmiany – nadal korzystać będą z usług swoich specjalistów. Kliniki pozostają w swoich lokalizacjach. Żadne oddziały, nawet te, które się dublują, jak ginekologia, neonatologia, chirurgia czy intensywna terapia nie zostaną zlikwidowane. Zmiana będzie miała charakter administracyjny. – To duże wyzwanie organizacyjne – przyznaje dyrektor Piotr Pobrotyn, który będzie zarządzał połączonym szpitalem uniwersyteckim. Trzeba będzie scalić systemy informatyczne, ujednolicić procedury, połączyć administrację – wylicza Pobrotyn. I podkreśla, że ma już doświadczenie w skutecznym łączeniu bazy klinicznej. Przed siedmiu lat zakończył się proces konsolidacji 13 klinik w jeden szpital przy ul. Borowskiej. Przed dwoma laty na Borowską do Przylądka Nadziei przeniosła się Klinika Hematologii Dziecięcej.

Zmiany będą miały głownie charakter administracyjny. Połączenie wpłynie na optymalizację kosztów administracyjnych, co spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Będzie jedna dyrekcja, jeden główny księgowy jedna wspólna kuchnia itd. Dzięki efektowi synergii i skali oszczędnościom będzie można kupić lepszy sprzęt i aparaturę, by leczyć pacjentów.
Pracownicy administracji mają gwarancję, że nie stracą pracy przez najbliższe 12 miesięcy. Dyrekcja liczy, że w tym czasie część z nich przejdzie na emerytury, a na ich miejsce nie będą zatrudniani nowi. Organizacyjnie połączenie umożliwi skuteczniejsze wykorzystanie kadry medycznej. Połączony szpital będzie miał także lepszą pozycję negocjacyjną przy realizacji inwestycji czy zakupach i tym samym może liczyć na oszczędności.

W pierwszym okresie połączone kliniki będą działać w swoich obecnych lokalizacjach. Docelowo jednak w szpitalu przy ul. Borowskiej ma powstać pawilon „C”, do którego zostaną przeniesione wszystkie kliniki z przyłączonego SPSK1. To jednak przyszłość, gdyż koszt budowy nowego pawilonu to 550 mln zł. Szpital od wielu lat stara się pozyskać środki na tę inwestycję. – Zalety umieszczenia wszystkich oddziałów w jednym miejscu są oczywiste – mówi Piotr Pobrotyn. - To nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale także większy komfort dla pacjentów, którzy w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich specjalistów.
 
Przeszczep nerki
 
Światowy Dzień Wcześniaka 
Hospicyjna opieka perinatalna

Hospicyjna opieka perinatalna


„Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu“
Jan Paweł II, Encyklika Evangelium Vitae


Prawie 200 osób wzięło udział w konferencji „Hospicyjna opieka perinatalna” zorganizowanej 23 października 2017 r. przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Było to pierwsze w województwie dolnośląskim spotkanie multidyscyplinarne poruszające trudną tematykę opieki nad rodzicami spodziewającymi się narodzin ciężko chorego dziecka. Współorganizacją konferencji zajęły się: Fundacja Evangelium Vitae, Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska oraz Fundacja Uniwersytetu Medycznego. Honorowym patronatem spotkanie objęli: Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Urząd Miasta Wrocławia.


Konferencję otworzył Bogusław Beck, Dyrektor ds. Lecznictwa USK z prof. Barbarą Królak-Olejnik –Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii oraz prof. Mariuszem Zimmerem, Kierownikiem Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Wykład wprowadzający wygłosiła prof. Małgorzata Sąsiadek – Kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii UM we Wrocławiu, Konsultant Krajowy ds. Genetyki.


Zaproszeni prelegenci kolejno podejmowali tematy diagnostyki, oceny sytuacji, planowania opieki, oraz układania najbardziej optymalnego dla danej rodziny planu działania. Podkreślano, iż decyzję o przeprowadzeniu diagnostyki prenatalnej rodzice podejmują samodzielnie i jedynie w celu uzyskania wiedzy o stanie zdrowia płodu, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Akcentowano również, że dostępność do badań genetycznych powinna być równa i otwarta dla wszystkich, niezależnie od osobistych przekonań lekarzy. Wszyscy wykładowcy zwracali też uwagę na duże znaczenie wsparcia psychologicznego w perinatalnej opiece hospicyjnej oraz na kwestię społecznej świadomości problemu – świadomości, która pozwala spojrzeć na istotę opieki paliatywnej nie poprzez pryzmat mitów, a poprzez wiedzę i doświadczenie specjalistów.


Program RAZEM
Konferencja stanowiła podsumowanie dotychczasowych działań, które mają miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w ramach programu RAZEM. Klinika Ginekologii i Położnictwa oraz Klinika Neonatologii, wraz z Poradnią Genetyczną Fundacji Uniwersytetu Medycznego, Fundacją Evangelium Vitae oraz Stowarzyszeniem Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska od 2014 roku współtworzą program kompleksowej opieki skierowany do rodziców oczekujących narodzin dziecka z wadą o charakterze letalnym, którzy zdecydowali się ciążę kontynuować. W ciągu tych trzech lat z opieki zespołu skorzystało ponad 50 rodzin. Pomoc świadczona w ramach Programu jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. W razie potrzeby prosimy o kontakt z koordynatorem okołoporodowej opieki hospicyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego: mgr Joanna Krzeszowiak tel. +48 505 634 156. Wszelkich niezbędnych informacji udziela również dr Agnieszka Jalowska e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 
Forum Jakości i Bezpieczeństwa

Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia
 
Przebudowa SOR

Przebudowa SOR-u


Szanowni Państwo,

W piątek 10 listopada rozpocznie się przebudowa SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Remont zakończy się 20 grudnia.
Cała inwestycja wyniesie ponad 2 mln. złotych. Realizowana będzie dzięki dotacji Wojewody Dolnośląskiego, Pawła Hreniaka, który przeznaczył na ten cel 1,2 mln. złotych. Pozostała kwota to środki własne szpitala. Na czas remontu strefa przyjęć dla karetek zostanie przeniesiona.
Zespoły pogotowia będą podjeżdżać do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej od obecnego, zadaszonego wejścia do szpitala. Tam także będzie wejście dla pacjentów zgłaszających się na SOR samodzielnie. W całym budynku rozwieszone zostały odpowiednie tabliczki informacyjne ułatwiające poruszanie po szpitalu.
Po remoncie SOR będzie dysponował większą liczbą stanowisk obserwacyjnych. Rozbudowana zostanie rejestracja dla pacjenta. Powstaną dodatkowe stanowiska dla lekarza, pielęgniarki oraz ratownika medycznego, zwiększy się liczba gabinetów lekarskich. Powstanie także pokój do rozmów lekarza z rodziną pacjenta. Będą także dodatkowe poczekalnie: dla rodzin pacjentów SOR i ratowników z karetek pogotowia.
- Liczymy się z utrudnieniami, na które mogą napotkać zespoły pogotowia ratunkowego oraz pacjenci zgłaszający się samodzielnie do SOR. Jeśli się pojawią, to z góry za nie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość, bo zmieniamy się by poprawić bezpieczeństwo leczenia chorych i usprawnić naszą współpracę z zespołami ratownictwa medycznego. – mówi Piotr Pobrotyn, dyrektor USK.
 
400 jaśków dla dzieciaków
 

400 jaśków dla dzieciaków


W sobotę 4. listopada na wrocławskich Bielanach odbyła się akcja szycia poszewek na poduszki dla małych pacjentów leczonych na oddziałach pediatrycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Organizatorem imprezy były Aleja Bielany oraz IKEA Wrocław.

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć pracowników USK. Szyć jaśki przyjechały prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki Przylądek Nadziei USK oraz Maria Hatamnejad opiekująca się małymi pacjentki w Klinice Nefrologii Pediatrycznej USK. W ciągu ośmiu godzin szycia na 10 stanowiskach powstało blisko 300 poszewek. Przed rozpoczęciem imprezy anonimowy darczyńca przekazał dodatkowo 100 poszewek dla dzieci leczonych we wrocławskiej placówce. Pomysłodawczynią akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna i autorka bloga Ekoubranka. Akcja powstała spontanicznie, kiedy w 2013 r. podczas pobytu z synkiem w szpitalu zauważyła, że brakuje poszewek. Kilka dni później poprosiła znajome blogerki o pomoc w uszyciu kolorowych poszewek. Efekty akcji oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania i dlatego Natalia postanowiła rozszerzyć działania także na inne miasta. Dzięki akcji „Uszyj Jasia” do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około 12 000 poszewek.
 
"Uszyj Jasia"

"Uszyj Jasia”" - Aleja Bielany i IKEA zapraszają do wspólnego szycia dla szpitala


Już 4 listopada w Alei Bielany odbędzie się wspólna akcja charytatywna Alei Bielany oraz IKEA Wrocław - "Uszyj Jasia". Na uczestników czekać będą maszyny do szycia, nici, a także kolorowe materiały od IKEA. Wszystko to, by uszyć poszewki dla małych pacjentów szpitala klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Każdy może być wspomóc akcję swoją pracą.

Pomysłodawczynią akcji jest Natalia Bielawska, mama 5-letniego Bruna i autorka bloga Ekoubranka. Akcja powstała spontanicznie, kiedy w 2013 r. podczas pobytu z synkiem w szpitalu zauważyła, że brakuje poszewek. Kilka dni później poprosiła znajome blogerki o pomoc w uszyciu kolorowych poszewek. Efekty akcji oraz radość dzieci przerosły najśmielsze oczekiwania i dlatego Natalia postanowiła rozszerzyć działania także na inne miasta. Dzięki akcji "Uszyj Jasia" do szpitali, domów dziecka i hospicjów w całej Polsce trafiło już około 12 000 poszewek.

W najbliższą sobotę w Alei Bielany pojawi się 10 stanowisk wyposażonych w maszyny do szycia JUKI, zapewnione przez firmę DOUSA, nici, nożyczki oraz kolorowe tkaniny z oferty sklepu IKEA. Wszyscy chętni będą mogli uszyć kolorowe poszewki na jaśki dla dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Wśród osób biorących udział w wydarzeniu pojawią się wrocławscy dziennikarze i lokalni artyści.

- Rodzina jest w centrum naszych zainteresowań, dlatego dbamy o nią zarówno w Alei, jak i działając na rzecz lokalnej społeczności - mówi Ewa Kolondra, Dyrektor Alei Bielany - Wierzymy, że kolorowe poszewki w szpitalnych pokojach dadzą dużo radości małym pacjentom i umilą czas dochodzenia do zdrowia.

Jasie szyć będzie można w Alei Bielany, 4 listopada, w godz. 11:00-19:00, przy wejściu środkowym. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.alejabielany.pl.

 
Izba Przyjęć - rozbudowa

Izba Przyjęć - rozbudowa


Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że 30 października 2017 r. w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego rozpoczęła się rozbudowa rejestracji, izby przyjęć i poczekalni dla pacjentów.

Prace potrwają do maja 2018 r. Inwestycja przyniesie szereg udogodnień dla pacjentów:
" przy rejestracji i izbie przyjęć powstaną wygodne poczekalnie i szatnia, a sam proces rejestracji usprawni nowoczesny system kolejkowy;
" punkt informacyjny zostanie rozbudowany, a przychodnia zyska nowe gabinety;
" ponadto w holu powstaną: pokój matki z dzieckiem, punkt fryzjerski i ksero.

W trakcie prac oferta usług medycznych szpitala nie zmieni się. Nie da się jednak uniknąć utrudnień związanych z przebudową.
Już dziś za nie przepraszamy. Liczymy na to, że po zakończeniu inwestycji nasza placówka będzie przyjaźniejsza dla Państwa, a sam proces rejestracji zostanie skrócony.
 
Lider Rynku Zdrowia

dr Adam Domanasiewicz - Liderem Rynku Zdrowia


Wczoraj, 23 października, podczas Gali XIII Forum Rynku Zdrowia, poznaliśmy Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2016. Wyróżnienia od dwunastu lat przyznawane są przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Laur główny - Portret w kategorii Lider Rynku Zdrowia odebrał dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.


Dr Adam Domanasiewicz odbierając nagrodę powiedział: - Otrzymałem wyróżnienie Lidera Rynku Zdrowia, ale to nie jest nagroda indywidualna, bo lider reprezentuje zespół. Muszę więc podziękować jako lider dyrektorowi szpitala Piotrowi Pobrotynowi, który zdecydował się zainwestować w projekt - jak niektórzy uważali - z gatunku „mission impossible”. Dziękuję także profesorowi Jerzemu Goskowi, szefowi Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki oraz jego zespołowi za zaufanie i przyjęcie mnie do tego grona. Działaliśmy niepokornie, bo choć sam jestem człowiekiem pokornym wobec praw natury, to niepokornym wobec praw ludzkich. Kreatywność zespołu i moja polegała na tym, że odróżniliśmy, to co jest rzeczywiście niemożliwe od tego, co się tylko powszechnie wydaje niemożliwe.


To piąty portret Polskiej Medycyny przyznany przez Rynek Zdrowia lekarzom i menadżerom USK. Wcześniej otrzymał go: Piotr Pobrotyn, prof. Alicja Chybicka, dr hab. Paweł Tabakow oraz prof. Andrzej Kübler.
www.rynekzdrowia.pl

for. USK


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 6