Z ostatniej chwili


Muzycy dla rodziców

Akcja: muzycy dla rodziców


W środę o godz. 16:45 zapraszamy rodziców (dziadków i opiekunów) naszych małych pacjentów do Kliniki Nefrologii Pediatrycznej na bezpłatne warsztaty śpiewu. „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” to projekt realizowany przez Filharmonię Wrocławską. W ramach akcji muzycy przygotowują i prowadzą warsztaty śpiewu dla rodziców. Zajęcia organizowane są w szkołach rodzenia, na szpitalnych oddziałach położniczych oraz w centrach przyjaznych dzieciom. Rodzice podczas 30-minutowych zajęć uczą się śpiewania kołysanek i piosenek dla dzieci, a także dowiadują się jak ważny jest dla malucha kontakt z muzyką w okresie prenatalnym i w pierwszych latach życia. Warsztaty w Klinice Nefrologii Pediatrycznej USK (budynek A, IV piętro) odbędą się jutro – tj. w środę i kolejne 23 kwietnia o godz. 16:45.


 

 
Międzynarodowi specjaliści o jakości i ryzyku

Międzynarodowi specjaliści o jakości i ryzyku


Eksperci z Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski wzięli udział w zakończonym w piątek III Forum Jakości i Bezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia zorganizowanym przex Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Współorganizatorami dwudniowej konferencji byli – Katedra Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UM, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr oraz Wydział Farmaceutyczny UM. Tematem przewodnim III forum były w tym roku „Jakość i ryzyko w procesach klinicznych – aspekty prawno-medyczne w wymiarze międzynarodowym”. Wykłady o zarządzaniu ryzykiem klinicznym poprowadzili – prof. Leszek Paradowski i dr Janusz Pokorski z Krakowa. Dr Pokorski mówił m.in. o wprowadzeniu na oddziałach chirurgicznych tzw. check-list, które pomagają uniknąć błędów oraz o obszarach zagrożeń w szpitalach – oddziałach intensywnej terapii i salach operacyjnych. Goście z Włoch – dr Riccardo Tartaglia z Florencji podzielił się doświadczeniami Toskańskiej Opieki Zdrowotnej. - W Tosaknii w ciągu roku dochodzi do 10 tysięcy zdarzeń niepożądanych – podkreślał dr Tartaglia. - Z naszych badań wynika, że prawie 53 proc. z nich można zapobiec. Wprowadzamy system zarządzania ryzykiem klinicznym, szkolenia i badania, a także standardy akredytacji jakościowej. W drugim dniu forum w programie była m.in. sesja o zarządzaniu ryzykiem w diagnostyce i transplantologii klinicznej. Wśród prelegentów byli m.in. dr Agnieszka Lepiesza i dr Paweł Chudoba z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dr Wojciech Polak, pracujący w Rotterdamie w Holandii, który przedstawił holenderski model zarządzania ryzykiem w transplantologii. Wszystkie panele i wykłady odbywały się w sali im. Leona Kuczyńskiego Wydziału Farmaceutycznego UM przy ul. Borowskiej. Patronat nad III Forum objęły pisma: „Menedżer Zdrowia” i „Rynek Zdrowia”.


 

Organizatorzy i uczestnicy III Forum: od lewej prof. Andrzej Fal z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dr Janusz Pokorski z Zakładu Ergonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Izabela Witczak z Działu Jakości i Kontroli USK oraz prof. Leszek Paradowski z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii USK.

 

Uczestnicy III Forum Jakości

 


Dr Riccardo Tartaglia z Center for Clinical Risk Management and Pacient Safety z Florencji we Włoszech podczas wykładu

 
Badania i film z okazji Światowego Dnia Zdrowia

Badania i film z okazji Światowego Dnia Zdrowia


Dział Zdrowia Publicznego USK wspólnie z Wydziałem Nauk o Zdrowiu UM oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu zorganizował obchody Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem chorób wektorowych (m.in. malaria, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu). W hallu głównym USK pacjenci oraz odwiedzający mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Przy specjalnym stanowisku konsultacyjnym chętni badali sobie ciśnienie i zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu (badania dla palaczy), a także wskaźnik masy ciała BMI. Porad udzielała dr Monika Całkosińska, a pomiarami zajmowali się – pod czujnym okiem wykładowcy Marzeny Krysy - studenci Wydziału Nauk o Zdrowia UM – z kierunku pielęgniarskiego. Akcję koordynował Szymon Klakocar z Działu Zdrowia Publicznego USK. Dr Monika Całkosińska z Działu Zdrowia Publicznego USK: - Zainteresowanie było spore, badały się głównie osoby w średnim wieku – relacjonuje. - Pod koniec kwietnia zamierzamy zorganizować kolejny punkt konsultacyjny tym razem na temat szczepień. Dodatkową atrakcją Światowego Dnia Zdrowia była emisja filmu edukacyjnego o kleszczach (oraz chorobach odkleszczowych), który można było obejrzeć również w hallu USK.


 

 
Sukces naszych chirurgów szczękowych

Sukces naszych chirurgów szczękowych


Dr Klaudiusz Łuczak, dr Wojciech Pawlak, dr Kamil Nelke oraz dr Henryk Kaczkowski i dr Barbara Warych przygotowali i wykonali skomplikowany zabieg rekonstrukcyjny u 32-letniego pacjenta. Chodzi o wadę czaszkowo-szczękowo-zgryzową. Zabieg chirurgii ortognatycznej składał się z plastyki żuchwy, bródki i szczęki z wymianą prawego stawu skroniowo-żuchwowego. 32-letni pacjent pan Krzysztof miał rozległe zniekształcenie prawego stawu skroniowo-żuchwowego, które powstało po infekcji przebytej w okresie niemowlęcym. W czasie dojrzewania u pana Krzysztofa z powodu ankylozy doszło do nieprawidłowego wzrostu kości części twarzowej. Pacjent miał kłopoty ze zgryzem, mową, a nawet z oddychaniem. W wyniku powstałej wady niemożliwe było np. zaintubowanie pana Karzysztofa, a samo oddychanie w pozycji na wznak było utrudnione. Zabieg, który przeprowadził zespół Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej USK pod kierunkiem prof. Hanny Gerber - miał na celu rekonstrukcję warunków zgryzowych, poprawę estetyki twarzy, umożliwienie rozwierania szczęk oraz udrożnienie dróg oddechowych. Po operacji stopniowo poprawia się wymowa pacjenta, umiejętność żucia i połykania. Pan Krzysztof: - Przed operacją niewyraźnie mówiłem, nie mogłem swobodnie jeść, nie mówiąc już o tym, że kłopotem była każda wizyta u dentysty. Teraz w końcu będę mógł ugryżć jabłko – opowiada. Pan Krzysztof jest jeszcze w trakcie rehabilitacji, jednak już dziś lekarze oceniają, że ten skomplikowany zabieg zakończył się sukcesem. We wtorek 1 kwietnia w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej odbyła się konferencja, podczas której nasi specjaliści opowiadali dziennikarzom o chirurgii ortognatycznej w kontekście przypadku pana Krzysztofa.

Skład zespołu chirurgicznego to:
Dr Klaudiusz Łuczak, Dr Wojciech Pawlak, Dr Kamil Nelke, Dr Henryk Kaczkowski
Przygotowanie ortodontyczne pacjenta:
Dr Barbara Warych
Opieka anestozjologiczna:
Dr Mirosław Gibek, Dr Katarzyna Wirga
Zabieg miał miejsce dnia 5 lutego 2014 roku i trwał niemal 12 godzin.


 


Prezentacja multimedialna zabiegu dla dziennikarzy w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej USK


Prof. Hanna Gerber, szefowa Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej na konferencji prasowej


Dr Klaudiusz Łuczak z zespołu kliniki, który przeprowadził skomplikowany zabieg, udziela wywiadu Radiu Wrocław

 
Pielęgniarka Roku 2013

Joanna Pogorzała pielęgniarką roku 2013!


W II etapie konkursu „Pielęgniarka Roku 2013” organizowanym przex Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa pierwsze miejsce ex aequo zajęła Joanna Pogorzała z Kliniki Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Pani Joanna została pielęgniarką – jak sama pisze o sobie w CV – bo zainspirowała ją do tego ciotka, też pielęgniarka. Po ukończeniu Studium Medycznego w Kędzierzynie-Koźlu i krótkiej pracy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Krapkowicach-Otmęt, zdecydowała się na dalszą edukację. Studia dzienne pani Joanna skończyła na wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Od czasu studiów mieszka we Wrocławiu. Na początku swojej kariery zawodowej pracowała w SPSK nr 1 na Oddziale Chirurgii Onkologicznej – od 2005 roku jest w zespole Kliniki Chirurgii Serca USK. Jej pasją – poza pracą, w której cały czas się dokształca – są podróże i sport. Pani Joannie serdecznie gratulujemy tak prestiżowego tytułu.

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 5
Obraz_421.jpg