Klinika Neonatologii


Kierownik Kliniki prof.dr hab.med Barbara Królak-Olejnik
Oddziały

Oddział Kliniczny Neonatologiczny
Oddział Kliniczny Intensywnej Terapii Noworodków

Bank Mleka Kobiecego 

Lokalizacja ul.Borowska 213, Budynek A, IV piętro


(71) 733-1504
Kontakt Telefon
Sekretariat (71) 733-1500
Sekretariat medyczny (71) 733-1504
Sekretariat - email Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .pl

Dyżurki Lekarskie:

Oddział Intensywnej Terapii Noworodków


(71) 733-1527

(71) 733-1528 

Patologia Noworodka(71) 733-1530
Fizjologia Noworodka (Rooming)(71) 733-1526

Dyżurka Pielęgniarek : (71) 733-1544
Pielęgniarka Oddziałowa: (71) 733-1506
Bank Mleka Kobiecego:

(71) 733-1515

(71) 733-1554 

Poradnia Neonatologiczna: (71) 733-1626


prof.dr hab.med Barbara Królak-Olejnik
Kierownik Kliniki
















 

Informaje dla rodzica

Regulamin Kliniki Neonatologii



Klinika Neonatologii liczy 46 łóżek i w jej skład wchodzą trzy oddziały :

12 stanowiskowy ODZIAŁ INTENSYWNEJ TERAPII NOWORODKA

W oddziale tym znajduje się wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny w tym inkubatory hybrydowe, zamknięte i otwarte, sprzęt monitorujący oraz wspomagający i zastępujący niewydolny oddech noworodka. Posiadamy respiratory do konwencjonalnej wentylacji ciśnieniowej i objętościowej również z autoregulacją podaży tlenu, a także możliwością wentylacji oscylacyjnej . Aparatura do terapii oddechowej z zastosowaniem tlenku azotu pozwala na leczenie noworodków z objawami nadciśnienia płucnego umożliwia również stabilizację przedoperacyjną dzieci z przepukliną przeponową. Noworodki z objawami ciężkiego niedotlenienia okołoporodowego leczone są z zastosowaniem hipotermii leczniczej. Pacjentami oddziału są w zdecydowanej większości noworodki urodzone przedwcześnie, dzieci urodzone w stanie ciężkim bądź dzieci z poważnymi wadami wrodzonymi. Rocznie około 200 noworodków, w tym ok. 150 z masą ciała < 2000g.

ODDZIAŁ PATOLOGII NOWORODKA

Do Oddziału Patologii Noworodka przyjmowane są dzieci wymagające obserwacji, monitorowania, diagnostyki bądź leczenia urodzone zarówno w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym jak również w szpitalach o niższym stopniu referencyjności z województwa dolnośląskiego oraz województw ościennych. Szczególnie zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wrodzonych rzadkich schorzeń metabolicznych, zakażeń wewnątrzmacicznych z grupy TORCH, wrodzonych wad rozwojowych. Hospitalizujemy również noworodki z przewlekającą się hiperbilirubinemią w celu pełnej diagnostyki i leczenia. Promujemy karmienie naturalne i wpieramy mamy w karmieniu piersią. W miarę możliwości staramy się aby mama karmiąca piersią była hospitalizowana razem z dzieckiem. Posiadamy nowoczesną aparaturę monitorującą, a także diagnostyczną do badań USG, NIRS, aEEG i EEG oraz we współpracy z Zakładem Radiologii możliwość wykonania TK i MRI. Współpracujemy z Oddziałem Nefrologii Pediatrycznej, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Neurochirurgii, Kardiologii Dziecięcej, Chirurgii Dziecięcej i Urologii, Laryngologii Dziecięcej, Okulistyki. Dysponujemy możliwością wykonywania badań genetycznych we współpracy z Katedrą i Zakładem Genetyki we Wrocławiu oraz metabolicznych we współpracy z Laboratorium Badań Metabolicznych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

ODDZIAŁ FIZJOLOGII NOWORODKA

z salą wzmożonego nadzoru (sala przeznaczona do obserwacji położnic i noworodków we wczesnym okresie po zabiegu cięcia cesarskiego)
Noworodki w stanie dobrym, wydolne krążeniowo-oddechowo, o prawidłowej przebiegającej adaptacji do życia pozamacicznego, urodzone siłami natury bądź drogą cięcia cesarskiego przebywają na salach razem z mamą. Oddział działa według systemu rooming-in, czyli całodobowego pobytu noworodka na sali z matką. W ramach takiej opieki możliwe jest również wykonanie niektórych procedur np. fototerapii stosowanej w leczeniu żółtaczki noworodkowej. System nieprzerwanej obecności matki z dzieckiem "rooming-in" sprzyja karmieniu naturalnemu zgodnie z wdrażanym programem "10 kroków do udanego karmienia piersią". Dysponujemy sprzętem do stymulacji i wspomagania laktacji. Profesjonalnych porad laktacyjnych udzielają certyfikowani doradcy laktacyjni.



Poradnia Neonatologiczna
Utrzymujemy stały kontakt z pacjentami hospitalizowanymi w Klinice, szczególnie ekstremalnie małymi wcześniakami, z mnogimi wrodzonymi wadami rozwojowymi, zamartwicą urodzeniową, które mogą pozostawać pod opieką neonatologa do ukończenia 3 roku życia zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ. Nadzorujemy również i sprawujemy stałą kontrolę nad noworodkami z ciąż wysokiego ryzyka (wieloraczki, IUGR, wady). Posiadając sprzęt do nieinwazyjnej oceny poziomu bilirubiny sprawujemy nadzór nad noworodkami z hiperbilirubinemią.

Bank Mleka Kobiecego
Pozyskane mleko kobiece od dawczyń umożliwia żywienie noworodków - zwłaszcza najmniejszych i najbardziej chorych w okresie stabilizacji laktacji u matki - mleka swoistego gatunkowo. Wdrożenie procedur obowiązujących w Bankach na całym świecie oraz promocja karmienia naturalnego daje możliwość podaży każdemu dziecku podstawowego leku, którym w skojarzonej terapii jest mleko własnej matki lub z Banku Mleka Kobiecego.

Dydaktyka
Klinika Neonatologii stanowi również bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Medycznego kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, położnictwa, farmakologii i zdrowia publicznego, a także dla lekarzy specjalizujących się w zakresie neonatologii, pediatrii i położnictwa. W Klinice odbywają się również staże podyplomowe dla lekarzy. Natomiast w ramach miejsc akredytacyjnych specjalizacja z neonatologii może być prowadzona na zasadzie rezydentury, stałego oddelegowania lub zatrudnienia etatowego. Lekarze specjalizujący się w neonatologii mogą również uczestniczyć w organizowanych kursach specjalizacyjnych CMKP.



Zespół Kliniki

Kierownik Kliniki

prof.dr hab.med. Barbara Królak-Olejnik

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nauczyciele akademiccy
dr med. Dorota Paluszyńska - adiunkt dydaktyczny
dr med. Anna Szczygieł – adiunkt dydaktyczny
dr med. Agnieszka Szafrańska
dr med. Karolina Karcz
dr med. Monika Lachowska

Asystenci:
lek. Agnieszka Jalowska
lek. Ilona Korczak
lek. Stanisława Orlik-Adamska
dr med. Karolina Barańska
lek. Marta Wieczorek-Zapłata
lek. Alicja Dudziak

   
Doktoranci:
lek. Izabela Cendal

Rezydenci:
lek. Izabela Czyż
lek. Katarzyna Koszałka-Fornal
lek. Izabela Lehman
lek. Małgorzata Opalińska
lek. Barbara Tarsa
lek. Izabela Cendal
lek. Maryna Veremchuk
lek. Dorota Kawecka
lek. Mateusz Kozłowski

Bank Mleka Kobiecego
mgr farmacji Paulina Gaweł
mgr poł. Lucyna Świderska
Poradnia Neonatologiczna
dr med. Monika lachowska
dr med. Izabela Lehman
lek. Barbara Tarsa

Program lekowy
dr med. Karolina Barańska
lek. Agnieszka Jalowska

 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_420.jpg