Prof. Piotr Ponikowski na liście najczęściej cytowanych naukowców

Prof. Piotr Ponikowski na liście najczęściej cytowanych naukowcówJuż po raz szósty z rzędu prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego i kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, znalazł się na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Zestawienie - w oparciu o bazę Web of Science - przygotowuje międzynarodowa firma analityczna Clarivate Analytics.

W tegorocznym rankingu ponownie znalazło się czterech Polaków. Obok prof. Piotra Ponikowskiego, są to
prof. Adam Torbicki, również kardiolog, były rektor Politechniki Gdańskiej (wyróżniony piąty raz z rzędu),
prof. Jacek Namieśnik, wyróżniony pośmiertnie drugi raz z rzędu oraz Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wcześniej afiliujący się uczelnią z Arabii Saudyjskiej.

Zestawienie Highly Cited Researchers 2020, tworzone przez Clarivate Analytics, wyróżnia uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1 proc. najczęściej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. W tegorocznym rankingu znalazło się prawie 6,4 tys. badaczy z całego świata. Ponad 40 proc. z nich pochodzi z USA, a na drugiej pozycji znalazły się Chiny (około 12 proc.). Podczas określania pozycji na liście, brano pod uwagę publikacje z lat 2009-2019, co uzasadnia obecność na niej zmarłego prof. Jacka Namieśnika.

Pełna lista najczęściej cytowanych naukowców świata.