Telekonsultacje w Centrum Chorób Serca

Telekonsultacje w Centrum Chorób Serca


Szanowni Pacjenci,
Koleżanki i Koledzy Lekarze,

W obecnym czasie większość sił i środków ochrony zdrowia skierowana została do walki z trwającą epidemią COVID-19. Należy jednak pamiętać, że choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Co więcej, pacjenci z chorobami układu krążenia (szczególnie nieleczonymi!) należą do grupy zwiększonego ryzyka zarówno zarażenia jak i niepomyślnego przebiegu infekcji COVID-19.
Tym bardziej, w tym trudnym czasie, pacjenci kardiologiczni powinni być leczeni zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i za pomocą najnowocześniejszych metod. Niestety, w związku z trwającą epidemią obserwujemy spadek ilości wykonywanych procedur kardiologicznych, w tym ratujących życie. Częściowo jest to związane z oczywistym ograniczeniem planowych zabiegów, można jednak zauważyć również niepokojący fakt istotnego zmniejszenia zgłoszeń pacjentów z powodu ostrych zespołów wieńcowych i innych pilnych stanów kardiologicznych. Podejrzewamy, że jest to związane z obawą pacjentów przed zakażeniem w szpitalu. Warto jednak wiedzieć, że śmiertelność z powodu nieleczonego zawału serca jest 10-krotnie wyższa niż w przebiegu infekcji COVID-19! Kolejną grupą chorych szczególnego ryzyka są osoby już zakwalifikowane do planowych procedur kardiologicznych lub kardiochirurgicznych, których termin zabiegu został przełożony, często na czas nieokreślony. W związku z ograniczeniem aktywności fizycznej w czasie epidemii ocena nasilenia objawów jest utrudniona i często nie odzwierciedla nieuchronnego postępu nieleczonej choroby.

Mając na uwadze powyższe argumenty należy jednak uwzględnić wciąż obecne ryzyko infekcji, mimo zastosowania wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa. Dlatego decyzja o wykonaniu planowego zabiegu musi być podejmowana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.

Wychodząc naprzeciw tym trudnościom, Centrum Chorób Serca USK postanowiło udostępnić zarówno pacjentom jak i lekarzom platformę umożliwiającą bezpieczny, zdalny kontakt z lekarzem Centrum, dzięki której możliwa będzie kwalifikacja do hospitalizacji i leczenia interwencyjnego w trakcie trwającej epidemii. Konsultujący lekarz oceni podczas rozmowy telefonicznej Pani/Pana wskazania do zabiegu, określi jego pilność i ustali termin ewentualnej hospitalizacji.

Kto powinien skorzystać z naszej platformy?

Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z braku możliwości pełnego badania i diagnostyki w czasie rozmowy telefonicznej o kontakt prosimy pacjentów z już rozpoznaną chorobą układu krążenia, którzy zostali wcześniej zakwalifikowani do procedur inwazyjnych, a odczuwają lęk związany z wizytą w szpitalu celem ustalenia terminu, lub u których zabiegi te zostały odwołane lub przełożone. O kontakt prosimy również chorych, którzy przebyli w przeszłości interwencje wieńcowe i odczuwają nawrót dolegliwości jak przed zabiegiem.

Prosimy również o kontakt ze strony lekarzy, którzy wiedzą o pacjentach pozostających pod ich opieką, wymagających pilnej lub przyspieszonej interwencji kardiologicznej, a którzy nie mają w chwili obecnej możliwości przyjęcia do szpitala.

Uwaga! Pacjenci, którzy odczuwają nasilone objawy takie jak: silny ból w klatce piersiowej w spoczynku, duszność w spoczynku i w pozycji leżącej, utrata przytomności powinni w trybie pilnym skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarzem rodzinnym), Szpitalnym Pogotowiem Ratunkowym lub Pogotowiem Ratunkowym celem pełnej oceny stanu zdrowia.

Jak się z nami skontaktować?

Pacjentów prosimy o wypełnienie ankiety (możliwej do pobrania poniżej) i przesłanie jej, wraz z aktualną dokumentacją medyczną w formie elektronicznej (skan karty informacyjnej, wyników badań dodatkowych itp.) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W najkrótszym możliwym terminie (do kilku dni) w godzinach 10-14 skontaktuje się z Państwem lekarz z Centrum Chorób Serca USK i przeprowadzi krótki wywiad umożliwiający potwierdzenie wskazań do zabiegu oraz ustali termin ewentualnej hospitalizacji.

Koleżanki i Kolegów Lekarzy prosimy o przesłanie streszczenia dokumentacji pacjenta wraz z numerem kontaktowym telefonu (lekarza i pacjenta) na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pragniemy poinformować, że zespół Centrum Chorób Serca USK dysponuje wszystkimi dostępnymi środkami zmniejszającymi ryzyko infekcji szpitalnej oraz prowadzi przesiewowe badania na obecność SARS CoV-2 u wszystkich chorych przyjmowanych do procedur inwazyjnych, jak i personelu medycznego.


Z poważaniem,
Zespół Centrum Chorób Serca USK we Wrocławiu

 



Ankieta do pobrania...
 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_423.jpg