Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw

Stymulator mózgu dla chorych na nerwicę natręctw


(10.10.2017 r.) Jest nadzieja dla pacjentów chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, u których leczenie farmakologicznie i psychoterapia nie przyniosły wyraźnej poprawy. Lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zastosowali (pierwszy raz na Dolnym Śląsku) metodę tzw. głębokiej stymulacji mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) w leczeniu tego typu schorzenia.


Jest to procedura neurochirurgiczna coraz powszechniej stosowana na świecie w leczeniu wielu chorób neurologicznych np. choroby Parkinsona, drżenia samoistnego, dystonii, ale w ostatnich latach znajduje również zastosowanie w psychiatrii.


Metoda polega na umieszczeniu stymulatora w tkankach mózgu, który poprzez modyfikację czynności mózgu zmniejsza objawy choroby. Zastosowanie jej w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, w znacznym stopniu poprawia funkcjonowanie społeczne chorych w życiu codziennym, a leczenie farmakologiczne i psychoterapia będą u tych pacjentów bardziej skuteczne.

W czerwcu przeprowadzono pierwszy taki zabieg u trzydziestoletniej pacjentki cierpiącej na ciężką nerwicą natręctw. W tej chwili u chorej obserwujemy wyraźną poprawę, a objawy na tyle złagodniały, że pacjentka rozpoczęła poszukiwania pracy.


W projekcie biorą udział: prof. Joanna Rymaszewska - Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UM, dr Jan Aleksander Beszłej - Klinika Psychiatrii UM, dr hab. Paweł Tabakow - Kierownik Kliniki Neurochirurgii USK, prof. Sławomir Budrewicz - Kierownik Kliniki Neurologii USK, dr Artur Waiser - Klinika Neurochirurgii USK.


Obecnie Przykliniczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, przy Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu poszukuje kolejnych uczestników do projektu badawczego, mającego na celu wdrożenie nowej metody terapeutycznej w Polsce. W tej chwili poszukujemy chętnych uczestników do kwalifikacji, którzy spełniają wszystkie następujące kryteria:


- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);

- mają potwierdzone przez psychiatrę rozpoznanie nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD);- pomimo leczenia farmakologicznego i psychoterapii objawy utrzymują się, w znacznym stopniu wpływając na codzienne funkcjonowanie;

- są pełnoletni;

- nie mają współistniejącego innego ciężkiego zaburzenia psychicznego (np. schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, autyzmu lub demencji);

- nie chorują na padaczkę, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane ani chorobę nowotworową;

- są w stanie stawiać się na badania kontrolne w Klinice Psychiatrii we Wrocławiu w początkowym okresie po zabiegu co dwa tygodnie, następnie co miesiąc.


Zainteresowani proszeni są o kontakt z Przykliniczną Poradnią Zdrowia Psychicznego, znajdującą się w gmachu Katedry Psychiatrii przy ul. Pasteura 10 we Wrocławiu. Nr telefonu do Poradni – (71) 784 16 10.




 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg