Leczenie miednicy
 
 

Kompleksowe leczenie rekonstrukcyjne złamań miednicy


Informacja prasowa

Od 2013 r. Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK prowadzi kompleksowe leczenie rekonstrukcyjne złamań miednicy. Dziś jest jednym z kilku wiodących ośrodków w Polsce w tym zakresie. Zespół chirurgów z USK jako jeden z pierwszych wprowadził małoinwazyjne stabilizacje przezskórne złamań miednicy. Dzięki wprowadzonym sposobom leczenia pacjenci z poważnymi złamaniami miednicy mogą w kilka dni po operacji rozpocząć chodzenie i rehabilitacje, szybciej wracają do zdrowia i unikają okaleczających deformacji ciała.

23 stycznia zespół zrobił kolejny krok w rozwoju chirurgii miednicy na Dolnym Śląsku. Zastosował jeden z najnowocześniejszych i najnowszych implantów do stabilizacji złamań miednicy. Operowany był 35- letni nadsztygar z KGHM, który uległ wypadkowi.

Zastosowanie nowego rodzaju implantu pozwala na wykonanie całej operacji z niewielkiego, bo ok 10 cm cięcia. Wydatnie skraca czas operacji o ok 1 godz., a w związku z tym minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji oraz ogranicza krwawienie. Dzięki zastosowaniu nowego implantu możliwa jest dokładniejsza anatomiczna rekonstrukcja własnej panewki stawu biodrowego, co bezpośrednio wpływa na ostateczny wynik leczenia. W następnych dniach po operacji pacjent jest uczony poruszani się z pomocą kul i odzyskuje możliwość samoobsługi.

Wykorzystany w operacji implant został wprowadzony w USA przed dwoma laty. Nie jest to pierwsza w kraju operacja wykonana z jego wykorzystaniem, choć pierwsza na Dolnym Śląsku. Możemy się także pochwalić, że to lekarze z Klinika Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki jako pierwsi podjęli działania by tego rodzaju implant wraz z całym instrumentarium był dostępny w Polsce. Działania te okazały się skuteczne.