Świętowali mali wojownicy

Świętowali mali wojownicy


Tak głośno w holu USK jeszcze nie było! A wszystko za sprawą maluchów, które obchodziły swoje święto. Zorganizowany 17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka w USK cieszył się dużym zainteresowaniem. Były prezentacje, konkursy, porady specjalistów, nauka pielęgnacji i resuscytacji niemowląt, słodki i owocowy poczęstunek.


Przede wszystkim jednak była to świetna okazja do spotkania rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, wymiany doświadczeń i zwyczajnej rozmowy – już w sytuacji, gdy najtrudniejsze chwile mieli już za sobą. Wśród małych gości były miesięczne niemowlęta, ale też kilkulatki, których energia i radość życia stanowiły najlepsze świadectwo tego, że wcześniactwo nie musi oznaczać problemów zdrowotnych w przyszłości.
–Każde z tu obecnych dzieci przeszło trudną walkę o życie – podkreślała prof. Barbara KrólakOlejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK, zwracając uwagę, że Dzień Wcześniaka organizowany jest dopiero od 2011 r., choć przedwcześnie urodzone maleństwa zawsze wymagały kompleksowej specjalistycznej opieki.
– Lekarzom udaje się coraz skuteczniej nie tylko utrzymać przy życiu nawet bardzo maleńkie dzieci, ale też ograniczać ryzyko powikłań w późniejszym rozwoju. Wśród naszych pacjentów mamy dzieci, które po urodzeniu ważyły poniżej 1000 g i rozwijają się prawidłowo, nie ustępując w niczym swoim rówieśnikom z normalną wagą urodzeniową.
Żeby to było możliwe, konieczna jest jednak najlepsza specjalistyczna opieka, nowoczesny sprzęt, a także dużo cierpliwości i serca.
Podczas spotkania mamy mogły uzyskać poradę u neonatologów, neurologów, położnych, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Było wiele pytań do doradcy laktacyjnego – dr Sylwi Jeż, która nie tylko jest lekarzem neonatologiem, ale także (albo – jak sama mówi – przede wszystkim ) mamą ośmiorga dzieci. Każde z nich wykarmiła naturalnie, co uważa za jedno ze swych największych życiowych osiągnięć.
– Sama popełniałam błędy, dlatego dzielę się także własnym doświadczeniem – mówi dr Sylwia Jeż. – Kobiety potrzebują takich porad, bo często są zdezorientowane i zagubione, zwłaszcza po trudnym porodzie. Nie w każdym szpitalu mają możliwość kontaktu
z doradcą laktacyjnym, często uzyskują sprzeczne informacje, a gdy pojawiają się problemy, poddają się i rezygnują z karmienia.

Alicja Giedroyc/Borowska 213



„Pragnę podziękować mamom, tatom i maluszkom którzy odwiedzili nasz szpital z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Szczególne podziękowania kieruję również w na ręce współorganizatorów Koła Naukowego „Neonatus” z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Do zobaczenia za rok.”

prof. Barbara Królak – Olejnik, Kierownik Kliniki Neonatologii



 

Shock Team

Internetowe Konto Pacjenta

Wyniki Laboratoryjne

Portal Pacjenta

Odwołanie wizyty

1.jpg

Sieć kardiologiczna

1.jpg

Dobry Posiłek

logo.jpg

Konsultacje anestezjologiczne

konsultacje.jpg

Wykrywanie wad rozwojowych

UCCR.jpg

Centrum Robotyki

centrum_robotyki.jpg

Badanie opinii pacjentów

nowe.jpg

Studenci materiały szkoleniowe

nowe.jpg

Wolontariusze materiały szkoleniowe

kopia.jpg

Medycyna Nuklearna

 

Unicef

Informacja dla obywateli Ukrainy



USK pomaga Ukrainie



Obraz_422.jpg